• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Anomalochromis thomasi

Moje u rodziców prowadzą już chmurkę młodych. Tarło odbyło się w drugi dzień świąt, a od nowego roku pływają z grupką około 30 sztuk narybku. Reszta obsady(1 wolna samica, 3 benitochromisy batesii) jakoś się chowają między kamieniami czy w anubiasach.

Zobaczymy ile uda się odchować, baniak jest stosunkowo świeży, a młode nie będą dodatkowo dokarmiane.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Filmik z dziś (16.01) 4 ostatki. Młode szybko znikało potem parę dni trzymało się 6. Potem 2 znikły i te 4 trzymają się już co najmniej 10 dni także już nie powinno zniknać. To się nazywa sukces hodowlany.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
U moich rodziców też maluchów ubyło, ale podobno dalej jest ich ponad 20 sztuk. Trzeba wyprzeć sklepowe brzydale naszymi agresorami. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wyprzeć to się raczej nie uda ale fajnie było by wprowadzić na rynek jak najwięcej Soukou-ów. W międzyczasie pojawiła się jeszcze ikra w wyraźnie większej ilości niestety w nieznanych mi okolicznościach wszystko tak zwany wuj zastrzelił. Co ciekawe podczas opieki nad ikrą rodzice nie pilnowali młodych ale pozwalali im się blisko trzymać.

Fotka z 10.01.    

Znów na liściu. Tym razem na żywym. W akwa prawie nie ma kamieni. Musze włożyć na próbę jakiś kamień i ceramikę żeby zobaczyć czy się nie zdecydują wtedy na nie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Po tych kilku miesiącach obcowania z tomasami pokuszę się o podsumowanie moich obserwacji i osiągnięć.
Wiem już, że zbiornik zbiornikowi nierówny z wielu względów, więc to co było i jest u mnie wcale nie musi być u kogoś.
Dla przypomnienia podstawowych danych...
Zbiornik 240x40x45 ( tyle jest wody )
Układ płci thomasków to 2+3. Moim zdaniem optymalny dla tych ryb w tych warunkach i dla innych mieszkańców zbiornika. Ci inni w zasadzie nie mają nic do powiedzenia i można uznać, że nawet transy sprowadzone zostały do roli rozpraszaczy, Smile
Ale nie o nich tu chodzi, więc do rzeczy....
Moje A. thomasi to F1 więc liczę na to, że ich zachowania są jak najbardziej naturalne, nie skażone hodowlanymi nawykami.
Ryby dotarły do mnie jako 2 większe i 3 mniejsze i w zasadzie dość szybko potwierdziło się , że mam 2 samce ( większe ) i 3 samica ( mniejsze )
Gdzieś wyczytałem, że barwniaki to monogamiści. I owszem samce wybierają sobie jedną partnerkę..... ale tylko do czasu zmiany jej na inną. Do czas trwa zazwyczaj do zniknięcia larw lub narybku z miotu z pierwszą partnerka. Ale bywa też, że samiec stwierdza, że jego rola w związku się skończyła, a nowe wyzwania czają się za każdym korzeniem.
Przy układzie 2 + 3 płodozmian stosowany przez moje rybole powoduje, że zawsze jedna samica jest swieża i wypoczęta, no i oczywiście wyposzczona Smile
Samcom konar zawsze płonie , więc wystarczają chwile nieuwagi zalatanej za dzieciakami samicy, by jeden lub drugi zaliczał skok w bok.
Ogolnie jednak nie mogę stwierdzić, że thomasy to źli rodzice. W zasadzie już z drugiego miotu przeżyło powyżej 20 szt maluchów, mimo, że obsada do nielicznej nie należy.
TARŁO - IKRA - LARWY
Nie będę wymyślał jak ma wyglądać zbiornik tarliskowy, bo są to ryby, które poradzą sobie z tym spokojnie w zbiorniku ogólnym takim jak mój.
Samego tarła nie miałem jeszcze okazji obserwować, mimo że bylo ich już wiele. Miejsca składania ikry są książkowe. Co ciekawe, ani samce ani samice nie mają swoich prywatnych i ulubionych rewirów. Wszystkie pary, niezależnie konfiguracji mają jedno ulubione miejsce składania ikry, na lisciu dębu , na tyłach centralnej części zbiornika. Dopiero w przypadku, gdy główna porodówka jest zajęta kolejna para szuka innej miejscówki. Prawdopodobnie to nie jest zasługą konkretnego liścia, lecz tego, że jest tam wzglednie spokojnie i zaciszne, a ruch wody gwarantuje dobre natlenienie nie będąc równocześnie zbyt duży. O ile dla ikry siła prądu wody ma mniejsze znaczenie o tyle dla larw i narybku ma już kolosalne. Z wszystkich larw jakie widziałem te thomasów są najmniejsze. Dlugo byłem przekonany, że z kolejnego tarła znów nic nie wyszło, bo nie byłem w stanie odróżnić larw od ziarenek piasku i paproszków na nim.
Z każdym kolejnym tarłem i ikry i larw jest coraz wiecej. Opiekę głównie sprawuje samica, a samiec patroluje okolicę, ale potrafią zamienić się rolami, by samica mogła coś wszamać lub po prostu rozprostować płetwy.
NARYBEK
Spacery z maluchami to już zajęcie dla obojga rodziców. Maluchy rosną dość wolno, zwłaszcza jak nie dokarmia się ich zbyt obficie.
A dokarmianie w tak dużym zbiorniku nie jest proste. Jako, że tarła są jedne po drugich i w niedużych odległościach dochodzi czasami do mieszania się miotów, co rodzicom zupełnie nie przeszkadza. Nawet opieką jednej samicy nad młodymi z 3 lub 4 miotów na raz i to dość mocno zróżnicowanych wzrostem , to nic nadzwyczajnego.
Z każdym tarłem rodzice nabierają doświadczenia i coraz łatwiej jest im zapanować i zdyscyplinować zarówno swoje pociechy jak i resztę obsady.
Najwięcej problemów sprawiają im jednak ich ppoprze dzieci. W chwili obecnej przy około 30 podrostkach utrzymanie pływających larw dłużej niż 3÷5 dni graniczy z cudem.
Na kolejne odchowane thomaski przyjdzie mi więc poczekać, aż obecne znajdą nowe domy.

Reasumując... skoro nawet takiemu amatorowi jak ja udało się osiągnąć sukces hodowlany z tymi rybami , to moge je określić jako łatwe Smile
Dziękuję uwagę i wytrwałość w doczytaniu do końca.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 6 Lubię to od:
  • filas, michal_kov, mimo12, piotrK, Ruki, takro
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Przeczytałem, dotrwałem do końca i właśnie taką akwarystykę lubię Wink
Akwarium na podobieństwo warunków naturalnych i obserwacje ryb mających wybór, potrafiących nas zarówno zaskoczyć jak i nacieszyć swoimi zachowaniami.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Super opis @Goran Smile
Co do tego, że nie widziałeś jeszcze ich tarła: nie wiem jak takie prawie-dzikusy, ale te hodowlańce, które miałem już dwa razy zawsze wycierały się w godzinach późno-popołudniowych. Trzymam kciuki za rozpowszechnienie tej formy w naszych akwariach, nawet jeśli będzie po prostu zastrzykiem świeżej krwi dla hodowlanej populacji.
Z Mekki na Półwysep Jukatan - gdzie występują pielęgnice Meeka (Thorichthys meeki) - jest w linii prostej 12 546 km.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Młode Soukou się już wybarwiają Smile 

   
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(23-01-2022, 19:27 PM)piotrK napisał(a): Co do tego, że nie widziałeś jeszcze ich tarła: nie wiem jak takie prawie-dzikusy, ale te hodowlańce, które miałem już dwa razy zawsze wycierały się w godzinach pozno-popoludniowych .
Coś w tym chyba jest. Właśnie jest 14.40. I wreszcie siedzę i patrzę na składanie ikry.
Raptem ze 2- 3 dni temu ta sama para straciła wszystkie larwy i dziś kolejne tarlo.
Niestety w takim miejscu, że mój telefon nagrać tego nie chce Sad

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wielkość 4 cm
   
   
   
   
   
   
   
   
375 l (panamensis, nano, septemfasciata, salvatoris)
160 l (amatitlania septemfasciata)
96 l (Pelvicachromis pulcher)
96 l (Pelvicachromis kribensis "Lokunje")
96 l (Xiphophorus cortezi)
63 l (Xiphophorus xiphidium)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
[-] Post jaca303 otrzymał 2 Lubię to od:
  • Papja, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości