• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pytanko dotyczące biotopów

#1
Witam, nie wiem czy odpowiedni dział ale spróbuję: czy na naszym forum znajdują się szczegółowe opisy poszczególnych biotopów? Dla przykładu interesuje mnie Ameryka Centralna, chciałbym wiedzieć jak powinno wyglądać akwarium z CA, jakie gatunki pielęgnic się tam znajdują, jakie ryby mogą pełnić "służbę sanitarną", jakie parametry wody (pH i twardość) tego typu informacje. Pewnie jest to gdzieś na naszym forum, bo nie wyobrażam sobie, że mogło by nie być więc poproszę o link do takowego tematu czy artykułu, byłbym wdzięczny, pozdrawiam wszystkichWink
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
kiedyś miałem Malawi, Tanganikę i wtedy stworzenie wyglądu akwarium odpowiadającego danemu biotopowi wydawała się prosta, piszę niby bo tak na prawdę to zależy co w tym akwarium pływa i dla przykładu jeżeli chodzi o Malawi czy Tangę to dobiera się ryby głównie pod względem pokarmowym oraz dostosowuje się wielkość zbiornika do danego gatunku do tego kamienie + piasek + parametry wody i jest niby super. Jednak w miarę jedzenia apetyt rośnie i zaczynasz zagłębiać się w temat i okazuje się, że w obrębie jednego jeziora w zależności od występowania posiadanego gatunku Twoje akwarium powinno wyglądać różnie - strefa ujścia rzeki do jeziora, czy przybrzeżne skaliste rafy albo piaszczyste strefy głębiej położone czy np. ryby ze skalistego Malawi ale żerujące przy powalonych do wody pniach drzew.
Teraz wyobraź sobie, że jeżeli chodzi o wymienione jeziora to sprawa jest dosyć prosta, ale w przypadku AC to niestety mamy do czynienia z różnymi jeziorami i różnymi rzekami więc opisanie szczegółowo tego biotopu jest trudne - musisz odpowiedzieć sobie czy chcesz mieć po prostu akwarium ogólne z rybami z AC czy będziesz celował w gatunki występujące w naturze w jednym jeziorze/rzece i wtedy szukał szczegółowego opisu danego miejsca - zdjęcia, filmy itd.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
filas słusznie zauważył - CA to bardzo wiele różnych biotopów i siedlisk.

Łatwiej by było jakbyś napisał dla jakiego gatunku ryb szukasz opisu biotopu. Ale i to będzie uogólnieniem - jeden gatunek może zasiedlać wiele typów zbiorników, wiele rzek, jezior czy lagun...

Ogólnie jeśli chodzi o biotop to ja wyszczególniam dwa rodzaje, które na własny użytek nazywam:

1. biotop uogólniony - to przede wszystkim mają na myśli akwaryści mówiąc "biotop". Odnosi się do jakiegoś wielkiego regionu: np. biotop CA, biotop SA, biotop Malawii, a przedstawione w nim warunki są uogólnione i potencjalne - potencjalnie np. zebrane ryby mogłyby się spotkać w naturze, bo oba gatunki zyją np. w CA, ale nie ma pewności czy w tym samym zbiorniku.

2. biotop szczegółowy - rzadko kiedy stosowane, odtwarzamy biotop konkretnej rzeki, jeziora, potoku, albo jeszcze dokładniej - konretnego odcinka rzeki (w przypadku dużych i rozległych rzek). Ale i tu mozliwe jest pewne uogólnienie - np. wiem, że w biotopie jeziora Nicaragua występują pielęgnice zebry, więc kupuje takie - ale niekoniecznie dokładnie z tej samej populacji co występuje w jeziorze - a więc odwzorowanie znów nie jest 100% ścisłe.

Dlatego proponuje trzeci typ, lub podtyp dla punktu 2:

biotop profesjonalny - odtwarzam nie tylko warunki jakie panują w danym zbiorniku, np. dokładny wygląd materii nieożywionej: skały, rośliny, podłoże, jakość wody. Ale dobieramy też dokładnie tą populacje ryb jaka w tym zbiorniku występuje: np. gdy odtwarzam biotop jeziora Nicaragua to umieszczam populacje pielęgnic zebr z jeziora Nicaragua właśnie - tą konkretną, nie żadną inną.

______________________________________________________

W praktyce wykonanie biotopu numer 2 i 3 jest prawie niewykonalne, utopijne. Zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój (natomiast ryby możemy zdobyć odpowiednie!). Dlatego też zazwyczaj stosuje się biotopy uogólnione, a opisy jakie znajdziesz prawie zawsze dotyczą właśnie punktu pierwszego - sa jedynie uogólnieniem, przybliżeniem.

Pomijając fakt, że zazwyczaj nasze akwaria są zbyt małe, żeby wogóle mówić o próbie odtworzenia czegokolwiek naturalnego Smile Zazwyczaj jest to parodia naturalnych zbiorników, bo w tak ograniczonej przestrzeni nie da się odtworzyć warunków naturalnych. No chyba, że ktoś ma do dyspozycji akwarium publiczne, basen lub staw ogrodowy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zgadzam się z wami Panowie, interesuje mnie jak najbardziej biotop uogólniony, siedzę dopiero ponad rok w akwarystyce, więc potrzebuję podstawowej wiedzy. Mam zamiar ponownie rozpocząć moją przygodę z meekami i zebrami (m. in. dzięki Twojemu opisowi Dawid). Akwarium 240l, interesuje mnie głównie wystrój i odczyn wody, bo spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat, a chcę aby rybki miały się świetnie (szczególnie chodzi mi o barwy). W kranie mam twardą wodę, pH ok. 8 więc jeśli potrzebna jest jakaś ingerencja w chemizm wody to poproszę o wskazówki co, gdzie i jak.
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Rozumiem. Czyli bierzemy pod uwage akwarium dla pielęgnic zebr i meek.

Znów trzeba pamiętać, że w naturze np. meeki zamieszkują przeróżne siedliska: przejrzyste rzeki, zbiorniki z wodą pełną rozkładających się substancji organicznych, nieprzejrzystą, podłoże pokryte opadłymi liśćmi oraz trzeci typ: słonawe laguny.

Gdybyś wiedział jaką populacje masz u siebie, to pewnie dla jej samopoczucia byłoby dobrze odtworzyć warunki naturalne - np. liście na spód dla formy z wód nieprzjrzystych, odrobina soli dla populacji z lagun itd.

Ale tego raczej nie będziesz wiedział.

Podobnie zebry - zamieszkują jeziora i rzeki itd.

240 litrów powinno starczyć dla dwóch par. Albo możesz grupke młodych ryb wprowadzić.

Z dekoracji najlepiej korzenie. Mogą być groty z wiekszych kamieni. Podłoże najlepiej drobny żwir, ale inne też może być - masz dużo możliwości wyboru. Gdybyś chciał odtworzyć jakiś klimat rzeczny, to na spodzie moga być otoczaki. A klimat jeziorny może wyglądać np. tak:

Wodą się nie przejmuj - jeśli wode w kranie masz nieodbiegającą od stadardów spotykanych w Polsce, to nie musisz jej w żaden sposób preparować. Dla populacji akwariowych tych ryb będzie ok.

Zebry uchodzą za bardziej agresywne od meek. Ale to nie reguła. Można przyjąć, że potencjalnie będzie to podobne zachowanie. Ale być może lepiej sprawdzi się połączenie z zebrami Honduran Red Point, które uchodzą za o wiele spokojniejsze od innych typów. Być może to one lepiej się sprawdzą w takim akwarium.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości