• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wykaz medykamentów.

#1
Information 
Cześć Wszystkim,
Nie mamy ichtiopatologa, więc temat "Choroby ryb" rozkręca się bardzo powolutku. W mojej ocenie, za wolno jak na jego rangę. Optymalnie byłoby powstawiać (i na bieżąco uzupełniać) w układzie alfabetycznym jednostki chorobowe (nazwa łacińska i polska, objawy, metody leczenia, w tym medykamenty, wymiana informacji w relacji akwarysta-ichtiopatolog-akwarysta).
Wobec powyższego, zaproponuję nieco inną formułę. Wpisujmy używane przez nas w leczeniu ryb medykamenty. Niechby każdy wpisał choćby jedno lekarsto, a z czasem powstanie wykaz, który uporządkowany przez moderatora alfabetycznie, stworzy przydatny indeks.
W kolejnym poście zaprezentuję, jak nie wiele nas to będzie kosztowało. Oczywiście proszę o uwagi i Wasze doświadczenia odnośnie do zaprezentowanego medykamentu.
Do dzieła, twórzmy naszą rybią apteczkęWink.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Proponuję, żeby podawać też nazwy handlowe w jakich można je spotkać i ew. producent, sklepy, ceny itp.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wykaz medykamentów jest dość spory i mam takich kilka na swojej liście. Tylko według mnie jest problem z umiejętnością rozpoznawania choroby i znajomość jej przyczyn. A z tym bywa różnie u akwarystów. Akurat po części jest to mój uboczny "dodatkowy "konik" i wiem jak niektórzy do tego podchodzą, lejąc wszystko aby wlać. Mieszają leki tworząc toksyny. Moim zdaniem trzeba wyrabiać "nawyki" profilaktyki i zapobieganie chorobom.
Oczywiście nie neguję tematu bo również uważam, podobnie jak Darek, że to bardzo ważna, a często pomijana tematyka - choroby ryb. Niestety przy cennych gatunkach bez ichtiopatologa sie nie obejdzie.
Mamy różne biotopy i też różne będą leki, dawkowanie i sposoby ich podawania. To również proponowałbym uwzględnić przy opisywaniu leku, leczenia. Np. metronidazol inaczej działa w SA (woda kwaśna) ,a inaczej w Tanganice (woda zasadowa).
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Leszku,
Wszystko się zgadza, ale lepiej mieć pojęcie o podstawowych medykamentach (i od nich przejść do chorób) niż nie mieć pojęcia jakiegokolwiek.
Proszę, wrzuć Swoją procedurkę na metronidazol w Tandze, a będę mógł ją przekopiować na CA, a i wielu innych biotopowców skorzysta (Malawi, Madagaskar, jeziora w Kamerunie).
Prośba do pozostałych,
Zróbcie po jednej prostej prezentacji jakiegoś medykamentu, bo wpadnę w kompleksy sądząc, że tylko moje ryby chorująWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości