• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom w "piewce"

#51
Witam,


Po pierwsze 5cm ocieplenie za mało. Ale to już zrobiłeś więc nie za wiele zmienisz. I tak jak pisał ktoś z przedmówców wszystkie ściany + strop i podłoga muszą być ocieplone, bo będziesz miał tam cały czas mokro. Para wodna będzie się skraplać jeśli w danym punkcie będzie chłodno/zimno - patrz mostek termiczny. U mnie na styku podłoga-ściana jest mokro pomimo, że na ścianie styropian 15cm, podłoga 8cm, a fundament 10cm. Temperatura wewnątrz fishroomu 30-31*C, wilgotność 70-78%. Budynek wolnostojący.
I wierz mi, że nie opłaca się ogrzewać każdego z akwarii. Jeśli powietrze będzie zimne to woda ze zbiorników będzie oddawać ciepło i te grzałki będą pracować po 15-20h na dobę. Poza tym nie zapominaj o wilgoci. Zimne powietrze będzie sprawiać, że najmniejsza ilość wilgoci z powietrza będzie się osadzać wszędzie, dosłownie wszędzie. Suchy pokarm w ciągu 2-3 dni przybierze nieprzyjemny zapach. Chyba, ze zastosujesz pochłaniacz wilgoci, ale tutaj to już pomoże Ci Marcin (galimedes). Tylko ta zabawka kosztuje i zużywa energię elektryczną, ile nie wiem.

Te profile to zalecam dać na ocynk ogniowy. I nie malować, chyba że nie podoba Ci się ten kolor ;-). Ja jeden ze stelaży pomalowałem - podkłady, 3 warstwy farby, cuda na kiju itd, a 2 lata użytkowania i ten najniżej podłogi ma już rdze na sobie. A nic tak nie zniechęca jak poprawki, demontaże itd.
Kolejna kwestia to jeśli zbiornik z obu stron ma jednakowy opór to ustawisz je w poziomie. Ale jeśli na długości profilu (bez podparcia) masz dwa zbiorniki to środek praktycznie zawsze będzie wygięty.

Oczywiście to Twój FR i zrobisz jak zechcesz ;-) Powodzenia w pracy ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Arsik nie będę cytował z osobna ale na kilka Twoich zastrzeżeń odpowiem Wink

Otóż ... nie bedę na pewno ocieplał całości , ponieważ w ten sposób właśnie uniknę zahermetyzowania całej piwnicy i wtedy własnie będzie się wytwarzała potężna wilgoć. Dzisiaj jest drugi dzień kiedy na dworze jest temperatura około 0 stopni i temperatura w piwnicy wynosi 19,7 stopnia , kiedy dzisiaj siedziałem 6 godz(zalewanie profili , murowanie) i było zapalone dwie żarówki 60W i 55W temperatura wzrosła do 20.9 stopnia do tego były cały czas otwarte drzwi! Także sprawę ogrzewania mam chyba załatwioną.
Teraz Artur chciałbym odnieść sie do ochrony przeciw rdzy. Otóż pracuję w kopalni i mam na co dzień styczność ze zbrojeniem w szybie oraz z elementami które są w sposób zajebisty narażone na korozję i pomalowanie kształtownika dwa razy farbą antykorozyjną plus kolor daje spokojnie w takim pomieszczeniu wytrzymałość na 10-12 lat! Serio ... wiem co piszę. Pamiętaj to jest piwnica w bloku gdzie całość jest ocieplona z zewnątrz i chyba tylko kawałek cokołu (chodż nie wiem czy na pewno nie jest dany styropian 3-5cm) jest tu pełno ciepłych rur itp. i nie chciałbym abys porównywał to do domku jednorodzinnego w którym piwnica jest wymurowana na 24cm zimnym bloczkiem betonowym Wink

A wracając do wytrzymałości oraz do zalewania profili betonem , to dodam iż ... Zalałem cztery sztuki i każda ma na całości włożone zbrojenie!!! tak powtarzam zbrojenie Smile Miałem w piewce trochę zbrojenia w postaci rurek kątowników metalowych ,  no i wzięłem i  zatopiłem je w środku kształtownika i zalałem betonem Big Grin

I tym oto sposobem na jeden poziom będą dwa kształtowniki 60x40x4 Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
(23-11-2015, 22:14 PM)tatakuby napisał(a): ...  no i wzięłem i  zatopiłem je w środku kształtownika i zalałem betonem Big Grin

I tym oto sposobem na jeden poziom będą dwa kształtowniki 60x40x4 Wink
Tylko nie obciążaj ich zbyt szybko, nie testuj, poczekaj jak najdłużej na związanie betonu bo łatwo zepsuć zamierzony efekt. Beton zamknięty w profilu będzie dłużej wiązał i nabierał wytrzymałości.

Arsik, podziwiam Twoje rozwiązanie ale nie podzielam, 30 stopni wewnątrz i wilgotność bliska 80%, gnijące profile - nie tędy droga, gdzie wentylacja? Zbudowałeś termos i dziwisz się, że nawet najmniejsza ilość wilgoci osadza się wszędzie? Przykrywasz zbiorniki???
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
(23-11-2015, 22:14 PM)tatakuby napisał(a): Zalałem cztery sztuki i każda ma na całości włożone zbrojenie!!! tak powtarzam zbrojenie Smile Miałem w piewce trochę zbrojenia w postaci rurek kątowników metalowych ,  no i wzięłem i  zatopiłem je w środku kształtownika i zalałem betonem Big Grin

I tym oto sposobem na jeden poziom będą dwa kształtowniki 60x40x4 Wink

Brawo TY, już nie śmiałem zbrojenia imputować....Blush
Nie wiem czy masz tyle czasu, ale dobrze by było gdybyś ich teraz nie ruszał z tydzień chociaż.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Spokojnie. Te zalane w sobotę były tylko podniesione po to aby osadzić je we właściwym dla nich miejscu. Nie mam zamiaru na nich nic kłaść przynajmniej z dwa tygodnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Łojciec zrobisz jak zechcesz, to Twój fishroom ;-) Ja za pełny ocynk ogniowy profili pospawanych płaciłem ok. 1,70zł/kg, więc pewnie podobnie wydałbym na farbę i jeszcze musiał się bawić w malowanie. Ty jesteś przekonany do malowania, maluj ;-)
Co do ocieplenia to uruchomisz FR i na każdym mostku termicznym będziesz miał krople wody. Ja wynajmowałem przed uruchomieniem obecnego FR piwnicę w bloku i doświadczyłem co nieco. I życzę niskich rachunków za prąd ;-)

Filas to napisałem na podstawie swoich doświadczeń, bo wcześniej wynajmowałem piwnicę, a obecnie po przenosinach problem starałem się wyeliminować jak najbardziej. Pomalowany na szczęście jest tylko 1 stelaż, reszta ocynk, śruby ocynk, podkładki stal A2 i nie mam problemu. Jednkaże nawet teraz niektóre rzeczy zrobiłbym nieco inaczej niż zrobiłem.
I mam wilgotność 70-78%, a nie 80, bo te 10% ma znaczenie przy takiej wilgotności. W wynajmowanej piwnicy gdzie wentylacji nie było wilgotność dochodziła do 92-94%! Na szczęście było tam okno.
Obecnie taka jest temperatura, bo tego wymagają ryby. Nie używam praktycznie grzałek, a tu gdzie są włożone asekuracyjnie nie widzę ich w ogóle włączonych. Wentylacja jest, działa, nie zasłonięta, wyprowadzona ocieploną rurą 2x fi 240x150 (zew.x wew.) ponad dach. Tak zrobiła to projektantka i tak chciał kominiarz. Akwaria przykryte w 98%, ale znaczna ilość wody i tak powoduje parowanie. Na rurach wentylacyjnych na wyjściu zimą zdarza się, że zwisają sople...;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Ja rozumiem, że się starasz jak najlepiej ale mam kolegę który ma hodowlę i sklepik w piwnicy, mam kolejny sklep akwarystyczny niedaleko od siebie i też mieści się w piwnicy !!! Bywam u nich systematycznie i wiem jakie panują warunki, wiem z czego mają regały i jak napisałeś to co napisałeś to mocno mnie zaskoczyło, dlatego taka moja reakcja.

Odnośnie ogrzewania - jakie masz u siebie źródło, na jakie paliwo?
Przekrój rur wentylacyjnych na wyjściu to nie wszystko, powietrze do wymiany musi też wejść jakąś drogą w odpowiedniej ilości aby mogło w tej samej ilości wyjść. Potrzebne są odpowiednie nawiewy aby wpuścić świeże powietrze, jeżeli tego nie ma to i tak rura na wyjściu nie pracuje tak jak powinna, pomimo swojego przekroju.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Wczytałem się teraz dopiero w temat i Łojciec gratuluję projektu już to nie raz powtarzałem to jest zajebiste i ten etap na którym jesteś jest mega.
Co do wytrzymałości konstrukcji to:
może ktoś zna mój temat ( http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5113 ).
w moim fishroomie zastosowałem wmurowane w ściany profile zamknięta 40x50x3 mm a wymiary od ściany do ściany to ok 171 cm a głębokość baniaków to 60 cm.
Za chwilę będzie rocznica tego fishroomu i nie mam żadnych problemów jak do tej pory poza temp i ogrzewaniem. Lecz jeżeli chodzi o wytrzymałość profili to hmm..., u mnie nic się złego nie dzieje.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
No własnie Marian ...
Strasznie mnie meczy to zdjęcie na tej stronie Twojego FR ..  http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5113&page=10

Wcześniej widać dziórki na dole białej rurki 
[Obrazek: attachment.php?aid=20063]

a po dodaniu końcówki gwintowanej gdzie one są?

[Obrazek: attachment.php?aid=20065]

Czy takim sposobem woda jest pobierana tylko od dołu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
(24-11-2015, 22:39 PM)tatakuby napisał(a): Czy takim sposobem woda jest pobierana tylko od dołu?

Tak woda pobierana jest od dołu, a przez dziurki dostaje się powietrze, które napędza to ustrojstwo :-)

Łojciec jak zamierzasz wszystkie baniaki w ten sposób filtrować i to ma być napędzane powietrzem to po niemal rocznym doświadczeniu zdecydowanie POLECAM pompkę do oczka wodnego Aquaela, która jest bardzo wydajna i cicha. Wiem że się nad tym zastanawiasz i radzę nie kombinuj z innymi pompkami (ja tak zrobiłem) i nie był to udany eksperyment.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości