• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada 200l BW

#21
Ale się zrobiło neonowo Big Grin 

Zwróćcie uwagę na to że BW i CW to skróty tkwiące w naszych głowach jako obraz środowiska ukształtowany i utrwalony, głównie na podstawie filmów i fotografii z natury a w znacznie mniejszym stopniu z opisu naukowego środowiska. Te filmy siłą rzeczy są wykonywane w określonych porach roku i miejscach „atrakcyjnych wizualnie” i stąd nasze zawężone wyobrażenie. Same neony w ciągu roku są poddawane dość radykalnym zmianą jakości wody i otaczającego je środowiska do tego stopnia, że większość z nich ginie. Dlatego rozpatrywanie środowiska neonów do tea or clear water trochę nie pasuje.   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(26-07-2014, 08:43 AM)Christo napisał(a): Dla tutejszych ekspertów nawet konkrety na fotach nie są przekonujące. Szkoda że oni sami potrafią odpowiedzieć jedynie mglistymi tłumaczeniami i interpretacjami. Zaraz się okaże, że zbiorniki z niebieską lub zieloną wodą to także czarne wody, ale co zrobić...

http://www.aquatic-experts.com/Cardinal_...TICLE.html

http://www.aquatic-experts.com/Paracheir...lrodi.html
Oj Christo Christo. Bo trzeba popatrzeć na problem szerzej niż tylko wyrywkowe fotki czy filmiki w necie. Zazwyczaj jest dokładnie tak jak Teo pisze- są one wykonywane w miejscach atrakcyjnych dla oka i gdzie jest je po prostu łatwo zrobić. Filmików w herbacie nikomu się prawie nie chce kręcić, bo są one trudne technicznie(problemy ze światłem) i mało atrakcyjne dla widza.
A problem z rozdzieleniem BW od CW jest dosyć ciekawy. Wink Dla mnie najważniejszym czynnikiem do rozdzielenia tych biotopów jest pH i przewodność wody, a dopiero później kolor. Dosyć sporo małych cieków BW w porze deszczowej dostaje tyle wody, że kolorek nie jest w stanie się "wyprodukować"- ale pH dalej wynosi 4,5-5,0 przy bardzo niskiej przewodności. Wielokrotnie nawet w herbacianych ciekach występują zatoczki z czystą wodą, bo akurat wpada jakiś strumień.
I sama obecność bogatej roślinności na zdjęciach też o niczym nie świadczy- roślinność ziemnowodna, jak już pisałem, rośnie dosyć obficie w porze deszczowej, nawet w największej herbacie. Wink
Nie trzeba jechać do tropików by przypatrzeć się ciekom BW i zauważyć podobne sytuacje- u nas jest całkiem sporo czarnych wód.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(26-07-2014, 10:24 AM)Ruki napisał(a): Oj Christo Christo. Bo trzeba popatrzeć na problem szerzej niż tylko wyrywkowe fotki czy filmiki w necie. Zazwyczaj jest dokładnie tak jak Teo pisze- są one wykonywane w miejscach atrakcyjnych dla oka i gdzie jest je po prostu łatwo zrobić. Filmików w herbacie nikomu się prawie nie chce kręcić, bo są one trudne technicznie(problemy ze światłem) i mało atrakcyjne dla widza.

Nie wiem kto tu ma problem z szerokim patrzeniem. Tak się składa że wpisałem w googlu frazę "paracheirodon axelrodi habitat photos" (i każdy może ją sobie wpisać lub podobną) i wyskoczył cały przekrój habitatów, czarnych i przejrzystych, z roślinami i bez. I do tego dałem linki, niczego nie wybierałem. A Ty wyskoczyłeś z jednym filmikiem bo akurat pasował do tego, co wcześniej palnąłeś i jeszcze opatrzyłeś go dopiskiem "wyłącznie" i nadal się przy tym upierasz.

Do reszty posta nie będę się odnosił, bo to paplanina bez żadnych konkretów. Wrzuciłem fakty, a Ty mi odpowiadasz przemyśleniami i opowiadasz co dla Ciebie jest ważneTongue do tego w tonie protekcjonalnym. Więcej nic nie poradzę. Niektórzy "eksperci" mają rację nawet jak im się na fotkach wykaże że nie mają. Do widzenia. Przyjemnego ludziom oczu mydlenia.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Ale się temat rozkręcił pod moją nieobecność. 

U mnie Neony Innesa już od miesiąca pływają z dosyć dużymi Manacapuru (5szt). Trzymam je w temperaturze 24,5 st. Neony trzymają się w strefie przydennej wśród korzeni, chyba się boją Skalarów. Po tym jak mi się dobierze parka to mam zamiar się pozbyć pozostałych 3szt tak że Neony będą miały dużo więcej swobody.

Skalary by ciągle jadły, jak tylko wejdę w ich pole widzenia to automatycznie ustawiają się w szeregu przy frontowej szybie. Nie wiem czy może za mało ich karmię albo one by jadły bez końca?

Jak rozumiem płeć skalarów można tylko rozpoznać podczas tarła? Po jakim czasie dobierają się w pary? One niby lubią żyć w stadzie a u mnie wydają się w stosunku do siebie dosyć agresywne. Nie wiem czy to tylko takie figle czy na serio. Szczególnie jeden przepędza wszystkie pozostałe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Oskid- U mnie też miałem dorosłe Manacapuru i stado 50 neonów, po miesiącu zostało mi 5 neonów Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Ile powinienem tym Manacapuru świecić? Obecnie włączam oświetlenie około 17 do 23/24. 

ps. http://www.apisto.pl/index.php?option=co...&Itemid=11     Artykuł z magazynu akwarium, powiedziane jest że Innesa to czarne wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Podałeś link do artykułu Pana Nideckiego. Po przeczytaniu go nasuwa mi się nieprzeparta myśl, że gość jest teoretykiem a nie praktykiem. Gdyby przerobił BW na własnej skórze to pisał by trochę inaczej. Nie to, że pisze same bzdury ale aż się włos jerzy na niektóre stwierdzenia. Przyjmij, że to opis bardzo ogólny. Jak poczytasz to forum dowiesz się znacznie więcej szczegółów na temat BW czy CW z punktu widzenia praktyka akwarysty. Rozważania Nideckiego to zebrane ogólne wiadomości, które się częściowo zdezaktualizowały a artykuł trąci myszką.
O neonach poszukaj informacji na innych stronach. Na tym forum najczęściej neon jest traktowany jako rozpraszacz a to mu nie służy. Żaglowce bez neonów radzą sobie bardzo dobrze i na odwrót.  
Co do Manakapuru. Nie ma jakiś specjalnych zasad świecenia dla nich. Długość dnia zależy do typu akwarium w jakim ich trzymasz. Trzeba świecić tak by służyło to stabilizacji jakości wody i nie stresowało ryb.  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Czy tetry czarne to ryby pływające ławicowo? Niestety Neony mi regularnie znikają i potrzebuję jakąś nową obsadę towarzyszącą dla dużych Skalarów (5szt). Chciałbym żeby to były ryby pływające w środkowej i górnej części akwarium i żeby zarówno ignorowały skalary jak i były przez skalary ignorowane. Torfianka, PH 6,5, temp 25-26st. Oprócz Skalarów mam 3 Zbrojniki niebieskie i planuję jeszcze jakieś Panaque (L206 lub L104) albo jak będę miał trudności z kupieniem to Rineloricaria.


Jeśli chodzi o flore to większość powierzchni zajmuje pistia. Jest też jeden krzaczek anubiasa. 


edit; zastanawiam się jeszcze nad pstrążenicami tylko czy ta pistia im nie będzie przeszkadzać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Pstrążenice też Ci będą zanikać,ale z powodu wyskakiwania -akurat pistia mogłaby im to uniemożliwić . Fajnie wyglądają w stadzie,a pływają przy samej powierzchni więc chyba lepiej dać stado tetr -są żwawsze i będzie więcej się działo w akwarium.

Co do zbrojników kolejnych -miałem L206 3 sztuki i już drewnojadów mieć nie zamierzam -nie dość ,że konkretnie syfiły i szybko korzenie obrabiały to jeszcze w nocy było słychać jakby myszy grasowały po chacie Wink 
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
..Skalary szczególnie dorosłe od czasu do czasu zjadają drobne rośliny jak rzęsa czy najas, podskubują zwisające korzenie paprotek, nurzańców itp. Te pierwsze całkowicie znikają w ich żołądkach. Grupa 10 Skalarków potrafi zjeść garść rzęsy w kilka dni. Przy czym nie odbywa się to łapczywie lecz prawie niezauważalnie, takie cmokanie od niechcenia. Podejrzewam, że manakapuru mogą dobrać się do pisti i przez to ograniczyć jej wegetację.    
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości