• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Krzyżowanie sie Aulonocar

#1
Czy ma może ktoś albo wogóle czy jest jakaś tabela z krzyżowaniem się Aulonocar.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Znalazłem ciekawy artykuł na temat trzymania Aulonocar w zbiorniku, myślę ze warto przeczytać bo po co popełniać błędy i żeby w zbiorniku mieć ryby które mogą sie krzyżować, bo przecież te ryby są bardzo piękne, i od kąd kopiłem sobie A.baenschi, to zakochałem sie w tym gatunku.
http://www.malawi.pl/tlumacze/aulonocara...pawie.html

A tu krótki opis co można trzymać razem :
" Hybrydyzacja nie stanowi problemu jeżeli decydujemy się na hodowlę samych samców ale zbiornik taki nie ma przed sobą większej przyszłości. Ze względu na brak potomstwa obsada nie będzie miała zabezpieczenia na przyszłość w postaci odchowanego narybku. Bezsprzecznie największym ryzykiem krzyżowania się gatunków jest ewentualne przedostanie się bastardów dalej. Sposobem na zaradzenie takiej sytuacji jest wybranie gatunków zdecydowanie różniących się od siebie i unikanie hodowli przedstawicieli tego samego gatunku pochodzących z różnych lokacji jeziora Malawi. Wiele Aulonocar występuje bowiem w rozmaitych odmianach barwnych sklasyfikowanych jedynie ze względu na miejsce występowania. Przykładem niech będzie Aulonocara stuartgranti występująca w dziesiątkach odmian. Kolejnym z brzegu tego typu przykładem jest Aulonocara jacobfreibergi. Eureka, Mamela, Otter Point to tylko kilka wariantów tego gatunku.
NIE NALEŻY chować ich razem ze względu na nieuniknione krzyżowanie się. Powinno się trzymać wyłącznie jedną odmianę barwną danego gatunku w akwarium.

Przestrzegane też powinno być trzymanie tylko jednego gatunku w odcieniu niebieskim i/lub żółtym w pojedynczym zbiorniku. Do ubarwionych w ten sposób gatunków należą: stuartgranti, maleri, baenschi i hansbaenschi. Przedstawicielami grupy, które mogą być hodowane z innymi Aulonocarami bez obawy o hybrydyzację są Aulonocary tzw. typu Chitande. Należą do nich: Aulonocara ethelwynnae, Aulonocara gertrudae, Aulonocara saulosi i wszystkie odmiany barwne chitande: kande, masinje, mozambique, nkhomo oraz chitande north.

Dla przykłądu dobrze zaprojektowane akwarium z Aulonocarami mogłoby wyglądać następująco: A. jacobfreibergi, A. sp. chitande "masinje" (lub A. saulosi), A. stuartgranti (lub A. baenschi) i A. Guentheri. Nie powinno trzymać się razem Aulonocar i pyszczaków z grupy Mbuna lub z innymi wojowniczymi z natury pielęgnicami, jak chociażby gatunki należące do rodzajów Labeotropheus, Petrotilapia, Maylandia, czy też Pseudotropheus. Dobrym towarzystwem będą dla nich
osobniki Copadichromis sp., lub średniej wielkości nie-Mbuna. Wymienić tu można rodzaje takie jak: Otopharynx i Protomelas.
".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
http://www.malawicichlids.dk/html/aulomix.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
O wlaanie czegos takiego szukalem dzieki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości