• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Azja ok 360 l.

#11
Piasku do piaskownic jest sporo (1 euro 25 kg), tyle ze nie testowałem, są tez w zoologach ale za 5kg trzeba zabulić 6 jurkow a i tak nie mam pewności czy się nadaje. Co do torfu pod piasek tez jest go sporo taki w kostkach. Wymiarami troszkę większy od cegłówki Smile Ale uwierz mi na żadnym nie ma podanej wartości pH. Wszystkie opisane jako torf naturalny, tak jak by były nienaturalne torfy.

I jeszcze jedna sprawa tło wewnętrzne. Z jednej strony wygląda całkiem spoko, nawet mi się podoba. Ale zajmuje sporo miejsca, które potrzebne jest dla rybek.

Jak myślisz czy hamburg umieszczony na końcu węższej części zda egzamin ? Zawsze można pociągnąć deszczownie na przeciwległy koniec akwarium tak ""naganiał"" syfek. Ale jak to ja pewnie i tu troszkę się mylę.

Czym się rożni lampa UV od UVC ?


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Kup butelkę wody destylowanej, zakup worek piasku który się tobie podoba i zrób test. Do tego testy na KH potrzebne.

A nie ma torfu sypkiego?

Tło wewnętrze to kwestia do dyskusji. Można je zrobić ale nie musi być. Decyzja wyjdzie z czasem.
W czwartek będę mógł to policzyć ale na pewno 1 hamburg na końcu B nie da rady, do tego chcemy tam zbocze i płycizne. Filtracją się zajmę i coś wymyśle ale to jak model zrobię.

UV to ultrafiolet. Przyjęło się określać w akwarystyce urządzenia takie "lampy UV" a tak po prawdzie są to lampy emitujące ultrafiolet o właściwościach bakteriobójczych określany jako UV-C. To najkrótsza długość fali, do 200 nm. Zatem to dokładnie to samo. Zbyteczne przy BW ogólnie raczej zbyteczne Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
A musi być nora/grota pod tą płycizną? Bo jakby nie było to mógłbyś pokombinować z kupą piachu usypaną w wąskiej części. Umocnionej gałęziami/korzeniami (ewentualnie z dodatkiem krótkich przegródek ze szkła/pleksi oblepionych piachem). Trzeba by to dobrze dopracować, żeby się nie osypywało, ale jakby wyszło tak jak mam to we łbie Wink to byłoby super naturalne odwzorowanie rzecznego brzegu. No może nie takie super naturalne, bo naturalnie powinno być z piachu pod znacznie mniejszym kątem niż sobie możesz pozwolić, ale spokojnie mogłoby udawać gliniasto-piaszczysty oberwany brzeg Smile (bez gliny, ale z niewypalaną gliną w zbiorniku mógłby być mały problem).

Dodatkowo, przy odpowiednio rozplanowanych wzmocnieniach stabilizujących skarpę zyskujesz solidne strefy beztlenowe i filtr z gatunku plenum/DSB, który zjada Ci azot do zera Smile

Mi się marzy takie estuariowe wybrzeże, w którym po brzegu hasałyby kraby i poskoczki, na płyciznach wylegiwałyby się czworooki, a część wodna kończyłaby się namiastką rafy koralowej Smile Wszystko oczywiście obrośnięte mangrowcami Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ducze musi być grota Smile Fajny pomysł ale nie na mój zbiornik, jest za mały. A dla mnie każdy ujęty litr wody to niepowetowana strata. Myślę nawet nad usunięciem tła wewnętrznego. Tez zabiera sporo miejsca, może na fotkach tego tak dobrze nie widać ale ta imitacja korzenia jest bardzo wypukła. I obawiam się czy nie powtórzy się historia z pierwszego akwarium gdzie Piskorki powchodziły za tło mimo ze było objechane w kolo silikonem. I to jeszcze jego wykończenie, gościu tak nawalił silikonu ze w zbiorniku to bardziej przykuwają uwagę silikonowe łączenia niż samo tło. Na zdjęciach to troszkę widać. Choć nie powiem samo tło jak dla mnie jest ok.

Myślałem kiedyś nad takim rozwiązaniem jak zaproponowałeś ale by to wyglądało naturalnie zbiornik musiałby mec jakieś 4 m. Znalazłem nawet kiedyś taki zbiornik ale fiasko negocjacji w sprawie ceny zbiornika zniweczyło calu projekt.

Widziałem na jakimś forum, teraz już ci nie powiem gdzie, pamięć zawodna Smile akwa dla Poskoczków mułowych. Mowie ci odlot Smile Fajnie wykombinowane, przestrzeń do pływania, brzeg i rośliny przybrzeżne. Ehhhh ..... jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
4 m? hmmmm... właśnie na tyle kombinowałem swój pomysł na estuarium Smile

Możesz celować w taki brzeg jak poniżej. Ten akurat jest znad Bugu, ale pewnie w Azji znalazłbyś podobne Smile Grota jak najbardziej by pasowała.

[Obrazek: podmyty-brzeg-rzeki.jpg]
Wtedy tak jak Killifish pisze, styropian, CR-65, wmontować w to jakieś badyle i gotowe Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Ja cie Smile zaje ...... fajne Smile

Kurne boskie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Tylko bez CR-65 i tym podobnych, to nie jeziora afrykańskie a woda będzie kwas Wink Są inne sposoby na pokrycie styropianu do wód kwaśnych.
Będą i groty i skarpa i piasek i NO3=0 Big Grin
Spokojnie, grunt to dobrze dobrać filtrację, aby w tym gardle B, był ruch wody.

Andrzej, miejsca będzie dosyć. Nie planujesz dużych ryb i serio tło można wykorzystać. Myślałem o takim własnej roboty, jak planowana skarpa ale skoro masz gotowca. Prawda taka jednak, że może nie być widać tego tła w herbacie, jednak jeśli da się odpowiednio punktowe oświetlenie to efekt jest genialny w BW. Jednak co z hamburgiem wtedy?

Ducze, ładny brzeg Smile Bardziej Borneo (Sarawak) niż Peninsular ale to jest coś co kusi Smile Andrzej nam odpłynie w marzeniach Wink
Jutro policze filtrację.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Skoro tło zostaje to muszę je uszczelnić, widziałem kilka małych otworów. A te moje Piskorki to zapewne wykorzystają. Tlo, mala konsternacja, z jednej strony fajne, z drugiej szkoda mi litrów.

Hamburg, i tu to samo, naczytałem się o jego zaletach, tani, wydajny, prosty. Ale i na niego trzeba miejsca. No i teraz koliduje z tłem. Coz jeśli tak pomyślimy nad czymś zewnętrznym.

Choroba wieku dziecięcego, mało wiem a dużo chce Smile

Dobrze ze Wuja sprowadza na ziemie hehehe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(28-08-2013, 15:27 PM)Killifish napisał(a): Są inne sposoby na pokrycie styropianu do wód kwaśnych.

Jakie? z ciekawości pytam, bo nie mam samozaparcia do produkcji tak skomplikowanych rzeczy jak ładne tło. Ja wolę prowizorki, a one niezbyt ładnie wyglądają Wink

Cytat:Będą (...) NO3=0 Big Grin

Jakimże to tajemnym sposobem?

Andrzej, jak Ci szkoda litrów to wywal to tło. W ciemnej wodzie z czarnym matowym tłem dasz kilka korzeni i i tak tło się rozmyje. A ciemny mat z tyłu daje wrażenie "nieokreśloności" końca akwarium, zwłaszcza w nie do końca przejrzystej wodzie i przy sporej głębokości szkła Smile

A tak w ogóle to ja bym robił tą skarpę rzeczną w szerokiej części Wink Lekko pod kątem, przy przedniej szybie wąskie, rozszerzające się ku tyłowi. Ku tyłowi nikło by w ciemnych wodach, ale dałoby to niezłe wrażenie głębi. Przy takiej wąskiej konstrukcji jak po prawej stronie, nikt nie dojrzy w tym rzecznego brzegu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Folia w płynie/silikon na gruncie, piasek, torf, akryl bezbarwny i gotowe.

NO3 niemierzalne otrzymujemy w akwariach typu BW, poprzez grubą warstwę piasku, detrytus i kochane strefy beztlenowe. Oczywiście to musi dojrzeć aby funkcjonować, tak jak całe akwarium i warunek główny, nie ruszamy dna. Zbiorniki BW użytkowników tego forum dają dosyć dowodów.
Mamy rozsądne obsady także Wink
Podmiany swoją drogą ale w pewnych warunkach przypomina to nawet LT Wink

Andrzej musisz zdecydować. Jeśli masz gdzie wykorzystać to tło, to daj tam. Ja jestem za prostotą i to co czuje to napisałem w pierwszym wpisie o tle, to zdanie identyczne ze zdaniem ducze - ciemne tło zewnętrze(folia).

Skarpa w akwa A jest wykonalna, przy takim dnie płasko nie może być. Wąska część B będzie miała swój urok, trzeba to dopracować tylko.

Wieczorem dam znać co z filtracją. Tylko męska decyzja: jest tło wewnętrze czy nie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości