• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wypełnienie filtra - dobre medium filtracyjne

#1
Witam
W czasie czyszczenia mojego filtra , JBL 1500 , moje niezdarne ręce uszkodziły uszczelkę .
Niestety nie da rady go uruchomić go bez wymiany uszczelki na nową więc bakterie szlak trafi .
Postanowiłem dokładnie wyczyścić złoża i w czasie tej czynności stwierdziłem, że są one kiepskiej jakości :
standartwa gąbka , trochę rurek ceramicznych . Myślę , że skoro już będę uruchamiał filtr na nowo może warto
zainwestować w dobre medium filtracyjne .
Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat dobrych wypełnień filtra .
Osobiście skłaniam się ku http://allegro.pl/wklad-aquael-biocerama...30548.html
ale zastanawiam się też nad biobalami .
Pzdr
Miłosz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Biobale sa dobre przy zlozu zraszanym. W kubelkach sprawdza sie ceramika, ale warto wczesniej rozeznac material, bo niektore potrafia np. zatwardzac wode. Dobry jest tez keramzyt, ale trzeba dobrze sie naszukac takiego, ktory tonie i tez nie zatwardza wody. Ja bym na Twoim miejscu pozostal przy tym, co masz. Zle miales z filtracja? Miales azotyny, albo nie daj Bog amoniak? Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Polecam keramzyt z leroya merlin koszt koło 5zł mam przy paletch i narzekam a jak bys znalazł gdzie indziej to najlepszą metoda jest polanie go kwasem jak nic sie nie pieni to jest ok
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(31-03-2013, 18:26 PM)Martinezio napisał(a): Biobale sa dobre przy zlozu zraszanym. W kubelkach sprawdza sie ceramika, ale warto wczesniej rozeznac material, bo niektore potrafia np. zatwardzac wode. Dobry jest tez keramzyt, ale trzeba dobrze sie naszukac takiego, ktory tonie i tez nie zatwardza wody. Ja bym na Twoim miejscu pozostal przy tym, co masz. Zle miales z filtracja? Miales azotyny, albo nie daj Bog amoniak? Wink

Jedyny problem jaki się pojawił to wzrost NO3 pomiędzy podmianami . W ciągu 10-14 dni potrafi skoczyć z ok 10 mg/l do 40-50 mg/l . Takie wahania pojawiły się gdy zacząłem karmic tylko suchym pokarmem , który wygrałem w konkursie .
Co do biobali to mimo wszystko mają większa powierzchnie niż zwykła ceramika i wydały mi się bardziej wydajne . Keramzyt to temat do przemyślenia .
Dodam że kiedyś miałem filtr wypełniony całkowicie wypełniony tzw poro ring czyli porowatą ceramiką i problem z NO3 mimo większej obsady nie istniał .
Tak .... chyba sam sobie udzieliłem odpowiedzi
Pzdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(31-03-2013, 22:35 PM)deleden napisał(a): Dodam że kiedyś miałem filtr wypełniony całkowicie wypełniony tzw poro ring czyli porowatą ceramiką i problem z NO3 mimo większej obsady nie istniał .
Tak .... chyba sam sobie udzieliłem odpowiedzi
Pzdr

Trochę źle sam sobie odpowiedziałeś. Generalnie im lepsze złoże biologiczne tym więcej a nie mniej NO3. Mniej powinno być NO2 bo dobre złoże i bakterie żyjące w nim powinny to NO2 przerobić do NO3.
Takie jest moje zdanie jak się mylę niech poprawią mnie mądrzejsi. Smile
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie ma co poprawiac. NO3 to koncowe stadium procesu nitryfikacji, wiec jego wysoki stan pokazuje, ze jest albo przerybienie, albo przekarmienie i zostaje soporo resztek. Jedynym wyjsciem jest podmianka wody wowczas. Podmianki moze ograniczyc tylko zastosowanie srodkow obnizajacych azotany w wodzie, czyli zeolit, albo duza ilosc roslin wyjadajacych azot, np. pistia, rogatek, albo spora hydroponika.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Shocked 
(01-04-2013, 13:53 PM)Martinezio napisał(a): Nie ma co poprawiac. NO3 to koncowe stadium procesu nitryfikacji, wiec jego wysoki stan pokazuje, ze jest albo przerybienie, albo przekarmienie i zostaje soporo resztek. Jedynym wyjsciem jest podmianka wody wowczas. Podmianki moze ograniczyc tylko zastosowanie srodkow obnizajacych azotany w wodzie, czyli zeolit, albo duza ilosc roslin wyjadajacych azot, np. pistia, rogatek, albo spora hydroponika.

Cykl obiegu zwiazków azotu jest mi znany . O przerybieniu nie ma co pisać , mam skromną obsadę : para pielęgnic szmaragdowych , 11 zwinników i tyle samo kirysów w 500 litrach .
O ile to co mam w filtrze dobrze radzi sobie z nitryfikacją to ciekawi mnie jak wspomóc proces denitryfikacji w filtrze . W opisie AQUAEL BIOCERAMAX ULTRA PRO 1600 , który mnie zainteresował jest takie zdanie : Wyjątkowo małe pory sprawiają, że we wnętrzu kulek panują warunki stałego niedotlenienia, dzięki czemu mogą skutecznie rozwijać się tam bakterie denitryfikacyjne rozkładające azotany do postaci azotu atmosferycznego całkowicie uwalniające wodę od tego pierwiastka. . Pokrywa to się z moim wcześniejszym doświadczeniem z mocno porowatą ceramiką , wypełniony nią Echeim 2215 dawał radę w 450l z gęstą obsadą pyszczaków a N03 nigdy nie skoczyło mi powyzej 10-15 mg/l .Myślę , że nie zaszkodzi spróbować wymienić zwykłe rurki ceramiczne na w/w kulki . Czas pokaże czy było warto .
Pzdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(01-04-2013, 14:48 PM)deleden napisał(a): Wyjątkowo małe pory sprawiają, że we wnętrzu kulek panują warunki stałego niedotlenienia, dzięki czemu mogą skutecznie rozwijać się tam bakterie denitryfikacyjne rozkładające azotany do postaci azotu atmosferycznego całkowicie uwalniające wodę od tego pierwiastka.

Przepraszam ale jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Cząsteczka tlenu O2 jest moim zdaniem zdecydowanie mniejsza od bakterii. Czyli do wnętrza tej "cudownej kulki" prędzej się przedostanie tlenWink Opis AQUAEL BIOCERAMAX ULTRA PRO 1600 to przypuszczam taki "dobry" marketing Big Grin Nitryfikacja podobno zachodzi w każdym złożu / filtrze w miejscach gdzie dochodzi woda o niskiej zawartości tlenu. Jednak przy normalnym układzie złoża zachodzi to w minimalnym stopniu.
Zastrzegam, że to znowu tylko moje zdanieWink
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości