• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Orthochromis uvinzae

#1
Orthochromis uvinzae – jeden z 5 opisanych w 1998 roku kolejnych gatunków z dorzecza wspomnianej rzeki (wówczas Seegers i de Vos opisalu jeszcze dwa inne taksony z dwu innych rzek wpadających do Tanganiki – Luiche i Rugufu. W przeciwieństwie do O. Malagaraziensis te mają bardzo ograniczony zasięg występowania - tym bardziej smuci mnie, że zostałem z dwiema rybami – spotykane są jedynie w wartkich wodach rzeki w okolicach miasta Uvinza w Tanzanii. Zdecydowanie bardziej wolą siedzieć u mnie w cieniu korzeni; (teoretycznie powinien być to stos kamulców) wówczas ich barwy, w tym charakterystyczna krata z czarnych plam staje się bardziej kontrastowa. Bardzo odpowiada im gęstwina tego dużego korzenia po prawej stronie akwarium. Obgryzają wszystko z glonów, nawet szyby.
Opis mówi o osobnikach o maks. długości ok. 85mm, aczkolwiek mój większy (samiec?) ma już mniej więcej tyle, więc podejrzewam, że w akwarium urośnie większy. W naturze żywią się głównie glonami.

Na pierwszym zdjęciu mniejsza ryba, reszta to ten duży okaz.

.jpg   IMGP9526.PEF.jpg (Rozmiar: 232.73 KB / Pobrań: 509)
   
   
   

Literatura:
De Vos, Luc & L. Seegers. 1998. "Seven new Orthochromis species (Teleostei: Cichlidae) from the Malagarasi, Luiche and Rugufu basins (Lake Tanganyika drainage), with notes on their reproductive biology". Ichthyological Explorations of Freshwaters. v. 9(n. 4)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ale piękne - deliszys Smile
Piter one są w jednym zbiorniku tak? Napisz jak razem funkcjonują? Pamiętaj o glonkach i uważaj bo są delikatne.
Za niedługo na pewno będą miały pełne pyski Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Uvinzae jest zdecydowanie ciekawiej ubarwiony, to fakt. Smile
Są razem. Z racji kłopotów z transportem 6 małych ryb (łącznie) raczej się dogaduje. O przestrodze, jaką dałeś w temacie o O. stormsi pamiętam - dostają tylko płatki i granulat roślinny, czasem jakiś ogólny suchy, żadnych mrożonek.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pierwsza fotka na korzeniu wspaniała! Ubarwienie faktycznie na ten moment ciekawsze, ale tutaj jeszcze chyba może się sporo zmienić. Poza tym takich ryb nie trzyma się dla kolorów, co jest jasne Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
W ciemnym oświetleniu poza tym, że kolory stają się kontrastowe, to górna warga staje się granatowa z niebieskawym połyskiem. W połączeniu z białą dolną tworzy bardzo atrakcyjną "szminkę". Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
"Dramatic look", czyli portret mojego pupilka, dużego uvinzae.
   
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Świetna fota Smile Z dwóch pokazanych przez Ciebie gatunków, ten bardziej mnie sie podoba.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Fajna fotka Cool
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Piotrze, jak rybki ? Smile Chętnie zobaczyłbym coś aktualniejszego
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Piątka młodych u mnie rośnie od marca i cieszy oko. Są bardzo ruchliwe i zachowują się jak babki, a przy tym mają nad nimi jedną przewagę - są GĘBACZAMI Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości