• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hybrydy

#1
W sklepach pojawia się ich coraz więcej. Istnieje dosyć długa lista gatunków, które znane są z łatwości do tworzenia krzyżówek i przeważnie przy dobieraniu obsady odradza się trzymania ich razem. Coraz częściej jednak przeglądając internet spotykam się z zupełnie niespodziewanymi przypadkami.

Z tego też względu chciałbym abyśmy w tym temacie zamieszczali zdjęcia hybryd znalezione w sieci (lub ze swoich zbiorników?) i podawali jakie gatunki brały udział w krzyżówce (prosiłbym o podawanie również linków do źródła zdjęć). Mam nadzieję, że dzięki temu będzie można ustrzec się od zakupu takich ryb i zapobieganiu rozprzestrzeniania się ich po rynku. Można też będzie weryfikować jakie gatunki trzeba dobierać ze szczególną ostrożnością.

Na pierwszy ogień podam przykład znaleziony dzisiaj. Krzyżówka między tanganickimi "szczelinowcami" - raczej rzadkość, ale jak widać, jest to możliwe.

N. buescheri x A. calvus
[Obrazek: calvuscheri.jpg]
Rodzice:
[Obrazek: Bues1.jpg]
[Obrazek: SWF.jpg]
Źródło: http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewt...&&start=45
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Apistogramma viejita x Apistogramma macmasteri
Apistogramma sp. "Steelblue", nie wiadomo co z czym się nawet skrzyżowało(jest kilka podejrzeń)
Apistogramma cacatuoides x Apistogramma sp. "Black Chin", zaobserwowałem raz w moim akwarium udane tarło samca BC z samiczką kakadu(błędnie zidentyfikowana, są bardzo podobne). Na szczęście młode nie przetrwały w akwarium.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Tu znalzłem ciekawą hybrydę Smile

[Obrazek: hybrid-animal2.jpg]

Źródło: funnypicturesfree.com

Przepraszam ale nie mogłem się oprzeć Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
HA HA HA Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Miały być hybrydy, a nie chimery. ;-)
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wszystkie lamprologini mogą się krzyżować. Ikra wszystkich ryb na otwór na plemniki zwiemy go mikropyle, otwór ten ma u różnych gatunków specyficzny kształt dopasowany do kształtu plemników danego gatunku, jednak wśród wielu gatunków występują podobne otwory i kształty plemników pozwalające fizycznie na przenikanie i zaplemnianie. Widziałem wszelkie kombinacje N. brichardi z Julidochromis na własne oczy. Wiemy jednak, że pewną barierą zapobiegającą temu zjawisku są także feromony specyficzne i fenotyp tarlaków. Z drugiej strony warto trzymać się pewnych zasad i w jednym akwarium starać się utrzymywać te ryby w takich układach aby nie było osobników mono-płciowych co będzie znacznie zwiększać ryzyko krzyżówek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
cześć
Był kiedyś na forum Tropheus temat z linkiem do pracy na temat hybryd z wielona interesujacymi zdjęciami. Niestety nie mogę go odszukać. Podane tam informacje były bardzo ciekawe.
Jeśli chodzi o hybrydy to jestem bardzo wyczulony na tym punkcie. Rodzaj Haplochromis jest bardzo podatny na krzyżówki. Poza Pseudocrenilabrus oraz Astatoreochromis krzyżują się wszystkie ryby z tego rodzaju z Jeziora Wiktorii i jezior satelitarnych.
Aby zobaczyć hybrydy wystarczy wejść na Allegro
[Obrazek: thumbnails.jpg]
Osobiście uważam tą rybę za krzyżówkę. Po wielu pytaniach i konsultacjach nie udało się dopasować ją do żadnego gatunku sprowadzonego do hodowli akwarystycznej. Według mnie nie powinna być rozprowadzana. Jest to jakiś Xystichromis ale z domieszką Pundamilia etc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Krzysiek, Ty jako maniak Wiktorii wiesz co zjawisko hybrydyzacji potrafi uczynić z naszym hobby najlepiej.
Żadne krzyżówki nie powinny trafiać na rynek. Większość hybryd ma mniej atrakcyjne ubarwienie od swoich rodziców i przy tym częste wady budowy. Niestety niektóre ryby pozostają atrakcyjne wizualnie (powyższe zdjęcie) i pewnie znajdą nabywcę...
Pisałeś z tą sprawą do właściciela aukcji?

Sander, dzięki za wyjaśnienie tego zjawiska. Często zdarza się, że zostaje nam w akwarium jeden egzemplarz z danego gatunku - jak widać trzeba unikać takich sytuacji, bo można sobie narobić problemów. Oczywiście "feralnego" narybku można się pozbyć na różne sposoby, ale wtedy życie tych ryb jest na naszym sumieniu - to nasz błąd, więc znacznie lepiej po prostu starać się zapobiegać takim sytuacjom.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pielęgnice amerykańskie nieźle się krzyżują. Właśnie na tej zasadzie, że jak nie ma w akwarium innych przedstawicieli ich gatunku, to próbują się łączyć z rybami jak najbardziej podobnymi do nich - w tym wypadku z innymi pielęgnicami. Ale to zjawisko obecne u wszelkich rodzajów zwierząt - u ssaków też. Cały popęd zostaje przerzucony na obiekt najbardziej podobny.

Dość dobrze się krzyżuje np. pielęgnica managuańska. Widziałem kiedyś fote pielęgnicy zebry skrzyżowanej z nią - wyszła taka dużaaa zebra Big Grin Ale nie moge znaleźć. Ale znalazłem za to inne. Na pierwszym zdjęciu managuańska skrzyżowana z Amphilophus labiatum. Inny przykład: managuańska x Texas cichlid.

Trzecia fotka: Texas cichlid x pielęgnica zebra. A czasami jest tak jak na czwartej fotce - zastanawiałem sie co to za krzyżówka może być, a to nie jest żadna krzyżówka Smile

No i fota piąta jako zupełny "wymiatacz" Big Grin


Załączone pliki Miniatury
       

.jpg   texasXjag_katt66_04.jpg (Rozmiar: 30.49 KB / Pobrań: 690)
.jpg   images.jpg (Rozmiar: 4.57 KB / Pobrań: 684)
.jpg   wed008.jpg (Rozmiar: 12.75 KB / Pobrań: 685)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Za tworzenie czegoś takiego jak to ostatnie powinna grozić kara śmierci. To jest zbrodnia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości