• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 540L Azji

#1
Witam serdecznie mój zbiornik z opisem zwierzaków (opisy zaczerpnięte z sieci).Akwarium 540Litrów
 
Rośliny:
 
Acorus gramineus
Acorus decorum
Hygrophila Araguaia
Hygrophila balsamica
Hygrophila pinnatifida
Microsorum narrow
Bucephalandra Red Dagger
Bucephalandra sp. Browne
Rotala rotundifolia colorata
Anubis
Cabomba Piauhyensis
Eleocharis Parvulus/minima
Cryptocoryne Nevellii
Cryptocoryne Parva
Sagittaria Subulata
 
 
 
Zwierzaki:
 
Danio galaxy - Danio margaritatus (znana pod starą nazwą Razbora galaxy).
Charakterystyka:Pochodzenie: Azja (Mjanma, Tajlandia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje płytkie stawy, mokradła i bajora, biegnące wzdłuż rzeki Salween oraz jezioro Inle. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinnością, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepiej jest wybrać ciemne podłoże i niezbyt intensywne oświetlenie, rozproszone za pomocą roślin pływających. Zbiornik należy zaopatrzyć w liczne kryjówki w postaci korzeni, kamieni, łupin kokosów.
Rodzina: karpiowate
Wielkość: 2-2,5 cm długości
Zachowanie: Ryba bardzo ruchliwa, stadna i terytorialna (zaleca się trzymanie min. 10 osobników, w przewadze samic). Terytorializm objawia się zarówno u samców jak i samic które rywalizują między sobą. Większość czasu spędza w górnych partiach zbiornika. Nadaje się do zbiorników towarzyskich, wraz z gatunkami o podobnych rozmiarach i temperamencie.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 30 l; min. długość: 30 cm)
Temperatura wody: 22-27 st. C
Parametry wody:
  • pH: 6.5-7.5
  • Twardość: 5-15 dGH
  • Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek jest bardzo wrażliwy na wysokie stężenie azotanów i nagłe skoki parametrów wody. Zalecana jest skuteczna filtracja biologiczna i regularne podmiany wody.
Pokarm: Gatunek wszystkożerny. Z chęcią zjada zarówno pokarmy suche jak i żywe i mrożone (np. dafnię, oczlika, artemię). Pokarm pobierają z tafli wody oraz z toni wodnej.
Cechy:
  • Dymorfizm płciowy słabo widoczny - samce są smuklejsze, a ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe z czarnym konturem. Samice tuż przy płetwie odbytowej posiadają wyraźną ciemną kropkę.
  • Ciało jasnoniebieskie, z małymi, białymi kropeczkami.
  • Gatunek został odkryty dopiero w 2006 roku, ale szybko zdobył popularność w akwarystyce.
RozródGatunek należący do ryb jajorodnych. Rozmnażanie najlepiej jest przeprowadzać w osobnym zbiorniku tarliskowym z niewysokim poziomem wody, brakiem oświetlenia, małym filtrem gąbkowym, kępami roślin o drobnych liściach, podłożem żwirowym lub rusztem ikrowym. Ryby samodzielnie dobierają się w pary ze stada i zazwyczaj tworzą trwałe więzi do końca swojego życia. Dobraną parę lub jedną samicę i dwóch samców przenosimy wieczorem do akwarium hodowlanego. Tarło odbywa się następnego dnia rano. Ikra (około 100 ziaren) powoli opada na dno. Rodziców należy bezwzględnie odłowić po tarle, gdyż zjadają jajeczka. Wylęg następuje po 2-5 dniach, po kolejnych kilku dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Odchowanie młodych ryb nie należy do łatwych. Na samym początku podajemy im mikro pokarmy w proszku i płynie, a następnie wprowadzamy larwy artemii i mikro nicienie.
 
 
Sum szklisty - Kryptopterus minor.
CharakterystykaPochodzenie: Azja (Indie, Tajlandia, Malezja, Jawa, Sumatra, Borneo)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wartkie rzeki i strumienie. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinnością, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepiej jest wybrać ciemne podłoże i niezbyt intensywne oświetlenie, rozproszone za pomocą roślin pływających.
Rodzina: sumowate
Wielkość: 8 cm długości
Zachowanie: Ryba o spokojnym usposobieniu, nieśmiała, stadna (zaleca jest trzymanie min. 10 osobników). Jest dosyć nieśmiała, dlatego też w zbiornikach towarzyskich nie należy łączyć jej bardzo aktywnymi lub agresywnymi gatunkami. Przebywa we wszystkich częściach akwarium ze wskazaniem na środkową. Większość czasu spędza „wisząc” w pozycji ukośnej, poruszając jedynie ogonem.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 85 l; min. długość: 90 cm)
Temperatura wody: 21-26 st.C
Parametry wody:
  • pH: 5.5-7.0
  • Twardość: 1-15 dGH
  • Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wody - należy pamiętać o skutecznej filtracji i regularnych podmianach wody. Jest również wrażliwy na wszelkiego rodzaju chemię, stąd zaleca się ostrożność w stosowaniu leków czy preparatów uzdatniających.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony. Ryba ta żeruje w toni ale potrafi też pobierać pokarm z dna, kładąc się na boku.
Cechy:
  • Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone, prawie zupełnie przezroczyste - widoczny jest kręgosłup, ości i niewielka jama brzuszna.
  • W zależności od kondycji ryby oraz kąta padania światła mieni się różnymi kolorami.
  • Posiada charakterystyczne, długie “wąsiki” (bada nimi otoczenie).
  • Płeć niemożliwa do odróżnienia.
  • Sumiki szkliste posiadają zmysł elektrorecepcji - wyczuwają zmiany pola elektrycznego, co pomaga im w orientacji.
RozródBrak informacji na temat skutecznego rozmnożenia tego gatunku w warunkach akwariowych. Ryby dostępne w sprzedaży pochodzą z farm hodowlanych.


Gupik endlera - Poecilia wingei
Rząd: Karpieńcokształtne
Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie: Północno wschodnia Wenezuela (Choć moje są z Tajlandzkiej hodowli z Polskimi od naszego kolegi PiotraK z hodowli podwórkowejWink)
Wielkość: 2,5-3,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 20 l
Temperatura wody: 20-27°C
Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 8-20°dGH
Pokarm: suchy, mrożony, żywy, glony

Charakterystyka i różnica płci u gupików:
Gupik Endlera odkryty w 1975 r przez Johna A. Endlera w potoku Paria (dorzecze rzeki Manzanares w północno wschodniej Wenezueli) znacząco różni się od swojego kuzyna Poecilia pod względem genetycznym jak i anatomiczno-morfologicznym. Gupiki Endlera należą do jednych z najmniejszych ryb akwariowych. Gupiki charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samice są znacznie większe i grubsze od samców, nie mają wysoko rozwiniętych płetw welonowych i są znacznie skromniej ubarwione: przeważnie ciało i ogon są szare, czasami płetwa ogonowa jest barwna lub cętkowana. Najważniejszą cechą wyróżniającą samce jest obecność zmodyfikowanej płetwy odbytowej, którą nazywamy gonopodium. Dzięki niemu samce są w stanie umieszczać produkty rozrodcze bezpośrednio w jamie brzusznej samicy, gdzie już następuje zapłodnienie. 

Samice Endlera różnią się od samic gupika zwykłego bardziej wydłużonym tułowiem. Są barwy złotej a każda łuska ma lekko czarne obrzeżenie. Samce osiągają długość 2-2,5 cm i to z płetwą ogonową, a samiczki rzadko przekraczają 3 cm. Wyglądem gatunek przypomina zwykłego „dzikiego” gupika jakiego można było spotkać dawniej w hodowli. Samce są o wiele bladsze od klasycznych gupików, na ich ciałach występują plamki w kolorach niebieskim, czarnym, zielonym, pomarańczowym i żółtym.


Rasy gupików
Gupiki mają dużą różnorodność kształtów i kolorów. Rasy gupików wyróżniają się zestawem cech, z których główne to kolor ciała, kolor i kształt płetw, obecność perłowego połysku i wzoru. W niektórych przypadkach istnieją „komercyjne”, historycznie ugruntowane nazwy (na przykład „Berlin” - pół-czarny czerwony, „czarny książę” - pół-czarny, „goździk” - „kobra” - poprawna nazwa to „filigran” itp.).
Obserwowane przez nas mechanizmy powstawania koloru są dość złożone genetycznie i wynikają z wielu pigmentów, których różne kombinacje tworzą unikalną różnorodność kolorów istniejących ras. Do tej pory nie przyjęto ujednoliconej nomenklatury nazw ras hodowlanych tych ryb. Ponadto potomstwo gupików o określonym kolorze zawsze będzie się rozdzielać i pojawią się nowe kolory, co prowadzi do zamieszania i utrudnia utrzymanie czystej linii.

Wymagania gupików Endlera
Gupiki najlepiej trzymać w małych grupach liczących 6 lub więcej osób. W akwarium pływają we wszystkich warstwach wody. Ryby muszą być tak dobrane, aby na jednego samca przypadało 2-3 samice - w tym przypadku samice będą mniej atakowane przez samce gotowe do tarła. Do stada liczącego 6-10 sztuk potrzebne będzie akwarium o pojemności 50 litrów lub więcej. Każde podłoże jest odpowiednie, najważniejsze jest to, że powinno być pozbawione ostrych krawędzi i najlepiej w ciemnym odcieniu, dzięki czemu ryby wyglądają bardziej spektakularnie. Wskazane jest, aby oświetlenie było jasne: dzięki temu gupiki wyglądają lepiej i zyskują bogatszy kolor. Najlepiej przykryć akwarium przykrywką, ponieważ ryby mogą dość łatwo wyskoczyć z wody i wylądować na podłodze.
Gupiki dobrze czują się w czystej, natlenionej wodzie, najważniejsze jest to, żeby przepływ filtra nie był zbyt silny: małym rybom trudno jest oprzeć się silnemu przepływowi wody. Optymalna temperatura do trzymania tej tropikalnej ryby wynosi 24-26 ° C, chociaż gupiki mogą żyć w zakresie od 18 do 30 ° C. Żywotność silnie zależy od temperatury. Im wyższy wskaźnik, tym szybciej przebiega metabolizm, tym samym żywotność ulega skróceniu. Jeśli ryba znajduje się w dolnej granicy temperatury, jej metabolizm zwalnia, funkcja rozrodcza zostaje zawieszona.
Do hodowli gupików nadaje się woda o twardości 10-25° dGH i kwasowości 7-8,5. Jednak parametry wody nie są aksjomatem. Jeśli zmiany nie były zbyt ostre, to gupiki bez problemu dostosowują się do prawie każdych warunków w krótkim czasie. Aby utrzymać dobre samopoczucie, wymagane są cotygodniowe podmiany wody w akwarium (25-30%).
Gupiki uwielbiają gęste zarośla roślin. Daj pierwszeństwo najlepszym drobnolistnym roślinom o delikatnych liściach (Cabomba, Ludwigia i inne) a na powierzchni wody Piste lub wgłębka - gdzie bardzo łatwo ukryje się narybek. W akwarium należy koniecznie pozostawić wolną przestrzeń do pływania.
Gupiki są w stanie tolerować niewielki wzrost zasolenia w akwarium.
Pokarm dla gupika
Gupik Endlera jest smakoszem zieleniny ale zjada każdy pokarm jaki się mu poda, byle był rozdrobniony. Te filigranowe ryby akwariowe lubią żywy pokarm (drobny plankton, rureczniki itp), mrożonki i suchy pokarm w płatkach. W akwarium powinno znaleźć się też trochę glonów, rybki będą z chęcią je zeskubywać z roślin, szyb czy ozdób akwariowych.

Rozmnażanie gupików:Rozmnażanie gupików w akwarium nie stwarza większych problemów jeśli jest w nim odpowiednia ilość roślin pływających. Umożliwiają one narybkowi ukryć się po porodzie. Ryba jak i klasyczne gupiki jest jajożyworodna. Samica może w jednym miocie urodzić od 5 do 15 młodych, spowodowane jest to małymi rozmiarami dorosłych osobników. Młode gupiki można karmić drobniutko roztartym pokarmem w płatkach. Aby rybki szybko rosły i się pięknie wybarwiały należy podawać im świeżo wyklute larwy solowca. Już po 2-3 miesiącach młode przystępują do rozrodu.

Ciekawostka:
• Gupiki Endlera żyją w akwariach około 8 miesięcy. W warunkach naturalnych dożywa 2 lat.

Babka neonowa - Stiphodon spp.

 Nazwa handlowa: Babka neonowa
Nazwa naukowa:  Stiphodon spp.
Pochodzenie: Azja – wyspa Sumatra w Indonezji
Rozmiar: do 7 cm
Temperatura wody: 22 – 26°C
Parametry wody: pH 6,5-7,5
Rozmnażanie: jajorodne
Zachowanie: nieagresywne.
Stopień trudności: średni

Opis:
Ubarwienie może być zmienne. Babki mogą być szare bądź szaro – oliwkowe. Ciało podłużne z dużą głową. Płetwy brzuszne są zrośnięte i tworzą przyssawkę. Występują dwie płetwy grzbietowe. Przez całe ciało biegnie neonowy pasek.

Pokarm:
Babki są roślinożerne. Warto zapewnić im pokarm opadający na dno – np. spirulina. Chętnie żywią się glonami porastającymi kamienie i dekoracje na dnie akwarium.
Moje spostrzeżenia:
Babki poruszają się w charakterystyczny sposób – skokami.

Uwagi:
Warto zapewnić im sporą ilość kryjówek, kamieni. Lubią kopać w piasku zwłaszcza jamy pod kamieniami. Babki te wymagają sporego ruchu wody i mocnego napowietrzenia.


Osprzęt i elektryka
- Filtrtracja to AquaEl Hypermax 4500 ustawiony na ok 40%
- Oświetlenie to Astra 120 (zakupione na Amazonie w stanach)
- Dozownik 4-kanałowy Jebao (2 kanały to nawóz micro- i makroelementy, a pozostałe 2 to automatyczne podlewanie roślin nad zbiornikiem)
- Komputer pH Milwaukee z butlą CO2
- Jakaś pompka chińska napędzająca alahrydroponikę nad zbiornikiem która służy do przysłonienia oświetlenia bo oślepia domowników
  • Pompa do osmozy która u mnie służy do zraszania roślin nad zbiornikiem
  • Odwrócona osmoza
  • Nad zbiornikiem są reflektory dla roślin
  • Pod zbiornikiem w szafce mam całą elektrykę odpowiedzialną za urządzenia i niestety dla mnie elektryka zawsze za mało gniazdek mimo przemyślanych ilości ale za każdym razem kiedy idę w automatykę to brakuje miejsca,
  • Zainstalowana automatyczna dolewka gdzie uzupełnienie zbiornika 20 litrowego odbywa się co drugi dzień poprzez gniazdka smart.
Parametry mojego zbiornika:
21.01.2024
Azotany NO3 Niski zakres - 18,5 mg/l
Fosforany PO4 - 1 mg/l
pH 4,5-9 - 6,6 pH
Zasadowość KH - 6,5 dH
Krzem Si - 6,47 mg/l
Miedź Cu - 0,04 mg/l
Amoniak całkowity NH4 - <0,10 mg/l


tak było 26 marca 2023r. kiedy zacząłem reaktywacje i zmianę biotopu to co miało zostać z poprzedniego zbiornika zostało wrzucone tu do 100 litrowego akwa
   
tu zaczęła się reaktywacja, piasek wyczyszczony i w zasadzie cały został tylko dałem na góre podłoże aktywne chyba 20Litrów
   
na 5 dzien zaczyna sie coś dziać bo rośliny były w nasionach które zakupiłem podczas pobytu w Stanch na Amazonie
           
tu postanowiłem zalewać po woli zbiornik wodą
               
jedyne zdjecie kiedy sumiki były w akwarium do dzis schowne i cieżko je dostrzec
   
tu kilka zdjęć zmian w zbiorniku wraz z testowym batatem Wink
                               
letnie chłodzenie z termostatem
   
tu już zacząłem pozbywać się trawy i cześć roślin z nasion bo bardzo szybki był przyrost i co dzień była przycinka
           
tu znikała juz sagitara bo dąże aby ta cienka trawa zarosła dno
   
Trochę części nadzbiornikowej
                       
ogólny widok z kanapy i z fronu (przepraszam ze odbija sie dzienne swietło z placu)
       
uczta glonowa
   
ten jedyny pozował do foty
   
część techniczna z konkretnym bajzlem
           

To chyba na tyle w miarę możliwości będą aktualizacje w kolejnych postach.

Zapraszam do komentowania
[-] Post PatrykRuda otrzymał 7 Lubię to od:
  • darianus, dzikakuna, kojot99, Martinezio, Morganelo, piotrK, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(21-01-2024, 14:39 PM)PatrykRuda napisał(a): Zapraszam do komentowania
Łoj, co tu komentować, pozostaje jedynie pogratulować pięknie technicznie ogarniętego zbiornika. W szafce masz więcej gratów co niejeden morszczak. Najbardziej podobało mi się jak zbiornik wyglądał gdy trawka zaczęła rosnąć Big Grin

Jedno jest pewne - brakuje tutaj pielęgnic Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 1 polubień od:
  • PatrykRuda
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Właśnie moim celem było mieć obsadę mało wymagająca ze względu na moje wyjazdy. Choć nie ukrywam że uwielbiam duże pielęgnice. Co do części technicznej to część sprzętu było wykorzystywane w morskim i jako moje małe doświadczenie z solą spowodowało że w słodkim też można to wykorzystać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Szacun. Ja bym tak nie umiał poprowadzić akwarium. Ilość sprzętu i osprzętu jest dla mnie wręcz przytłaczająca.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
[-] Post dzikakuna otrzymał 1 polubień od:
  • PatrykRuda
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(23-01-2024, 09:15 AM)dzikakuna napisał(a): Szacun. Ja bym tak nie umiał poprowadzić akwarium. Ilość sprzętu i osprzętu jest dla mnie wręcz przytłaczająca.

To jest wszystko spowodowane moimi wyjazdami a to że moje dzieci czasem pomogą to i tak nie są w stanie zapanować nad zbiornikiem, bo jak mnie niema zawsze coś się działo i zdalnie to ja już szału dostałem. Dodam że kiedy były dyski miałem sump ale miałem skargi że coś chlapie ? mi to osobiście nigdy nie przeszkadzało. Ale przynajmniej zawsze mam co do przerabiania i poprawiania ?
[-] Post PatrykRuda otrzymał 1 polubień od:
  • dzikakuna
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości