• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tło strukturalne

#21
(24-02-2014, 19:06 PM)jaciek napisał(a): Witam, a co myslicie o zasypaniu calej wolnej powierzchni pomiedzy tlem a tylna szyba piachem? Zrobic ewentualnie kilka dziurek tak zeby woda swobodnie mogla wlac sie za tlo. Czy pelnilo by to role plenum?
Myślałem już o czymś takim. Nawet żeby zasypać chociażby do połowy wysokości. Trzeba by jednak wymyślić jakiś patent żeby całość nie runęła do przodu.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Panowie Smile
Lepiej nie stosować takiego patentu w takiej postaci.
Raz że plenum działa na innej zasadzie tam występuję dyfuzja cząsteczek.Oczywiście pomiędzy plenum, a wodą w zbiorniku zachodzi nieustanna dyfuzja. Ale musi ona zachodzić poprzez warstwę piachu...TO BARDZO WAŻNE.

Tu piach za tłem tworzył by nawet groźne strefy bez tlenowe, brak w zasadzie jakiejkolwiek wymiany gazowej prowadziłby nawet w późniejszym czasie do gnicia.

Stworzenie dodatkowej filtracji za tłem wychodzi najlepiej na zwykłych grubszych materiałach min.gąbki, bio-sponge, bio-ball.
Patent często stosowany przez firmę BTN i później powielany.
Działał na zasadzie pociętych gąbek umieszczonych za tłem. Obsługiwały taki filtr (w zależności od rozmiaru akwarium 1-2 power-head)
I to działało....nawet bardzo dobrze. minus kłopotliwa wymiana, czyszczenie i w razie choroby brak możliwości odcięcia na dłuższy czas.Leczenie tylko raczej w oddzielnym akwarium.

Klasyczne plenum po spełnieniu kilku zasad zadanie spełnia swoje świetnie.To w zasadzie Metoda dr. Jaubert'a systemu filtracji oparty na b. grubej warstwie podłoża.bez stosowania odpieniaczy i przelewu.
Z założenia przeznaczona jest do b. dużych zbiorników (1-40m3)


Było kiedyś poruszane to na innym forum.Wstawię cyt.

Cytat:Jeżeli tło będzie za słabo przyklejone wszystko odpadnie. Przerabiałem coś podobnego w swoim małym akwarium gdzie całą filtracje miałem za tłem, zasypałem tył ceramiką i keramzytem, niestety sylikon nie wytrzymał i całe tło poleciało.

Oczywiście można przykleić lepiej ale trzeba brać poprawkę że tu było stosunkowo lekkie tło ceramika, keramzyt. Piach w ilości zasypującej całe tło ważyłoby naprawdę dużo.Zresztą wspomniany pow.brak wymiany gazowej utrudniał  i uniemożliwiałby

Patentów na dobrą filtrację jest kilka nie każdy się jednak wszędzie sprawdzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości