• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hornsíli

#1
Ja dzisiaj tak z zupełnie innej beczki. Z uwagi że mieszkam w Islandii postanowiłem napisać małe info. na temat pielęgnicy Islandzkiej , która nie jest pielęgnicą. Mała rybka , zupełnie niepozorna. Taka szara , niekiedy oliwkowo zielona. Mowa tu o rybce Hornsíli. Główną cechą charakterystyczną są trzy kolce na grzbiecie rybki , stanowią one niejako mechanizm obronny. Potrafią nastroszyć te kolce , postawić pionowo. Z uwagi że jestem również miłośnikiem wędkarstwa ,widziałem że tutejsza odmiana pstrąga Urriði ,  wyspecjalizowała się w zjadaniu tej rybki. Jednak żywi się nią tylko w okresach zimy , bardzo wczesnej wiosny , a raczej na przełomie wiosny i zimy. Hornsíli nie mają łusek , ale mają one płytki kostne na grzbiecie , bokach i brzuchu.. W Islandii żyją trzy odmiany i różnią się jedynie liczbą wspomnianych płytek po bokach. Jedna odmiana obejmuje głównie populacje migrujące drogą morską , druga to populacje w wodach słodkich (to ta którą obserwowałem) a trzecia obejmuje obydwie populacje.  Maksymalnie dorasta do 10 cm. Ja nigdy tak dużej nie widziałem , największa około 5 cm. zaobserwowałem w jeziorze Gíslholtsvatn. Rybka ma tarło od czerwca do lipca. Kolor zmienia się niesamowicie , ma niebieskie obwódki wokół oczu , z przodu jest czerwona , a tylna cześć zielona. Gniazdo buduje przeważnie pod ziemią , lepi coś w rodzaju groty z glonów , liści i innych odpadków. Skleja wszystko śluzem , wydzieliną z nerek. Zaciekle broni gniazda , odgania intruzów , nawet sporo większych. Może kopulować przez kilka dni z różnymi samiczkami. Potem opiekuje się narybkiem , czasem zbiera je w pyszczku i zanosi do gniazda gdy te się rozpłyną.
.png   hornsili.png (Rozmiar: 126.93 KB / Pobrań: 126)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po prostu ciernik?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hornsíli oznacza ciernika, który występuje również w polskich wodach. Z grubsza patrząc, podobnym gatunkiem z wyglądu jest cierniczek.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-05-2023, 14:56 PM)Karl D. napisał(a): Po prostu ciernik?
Szczeże to nie wiem , być może jakaś jego odmiana. Ktoś miał go w akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ryba o której piszesz to "zwykły" ciernik- Gasterosteus aculeatus. Zwykły w cudzysłowie bo to niesamowicie ciekawa ryba chociażby pod względem genetyki- potrafiąca "uruchamiać" uśpione geny przy zmianie zasolenia. Jak mamy populację z rzeki to ciężko utrzymać je w akwarium, populacje z cieplejszych stojących wód to dobry wybór do zimnowodnego akwarium- sam je miałem i obserwacja tarła oraz opieki jest równie satysfakcjonująca jak w przypadku pielęgnic.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Skuggi77 , Skuggi77
#6
Super że znajdzie się ktoś na forum z taką wiedzą. Tylko że jezioro w którym je widziałem nie przekracza temperatury 15 °C w lato i nie wiem jak to ogarnąć. Chyba narazie nie dam rady zapewnić im warunków z takimi temperaturami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(20-05-2023, 23:59 PM)Skuggi77 napisał(a): Super że znajdzie się ktoś na forum z taką wiedzą. Tylko że jezioro w którym je widziałem nie przekracza temperatury 15 °C w lato i nie wiem jak to ogarnąć. Chyba narazie nie dam rady zapewnić im warunków z takimi temperaturami.

Jak masz możliwość, to załóż akwarium na zewnątrz (najlepiej w jakimś zacienionym miejscu), wtedy nie będzie problemu Smile
Z Mekki na Półwysep Jukatan - gdzie występują pielęgnice Meeka (Thorichthys meeki) - jest w linii prostej 12 546 km.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości