• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zakładanie akwarium

#1
Planuje założyć akwarium 80x35x45
Docelowa obsada to harem pielegniczek kakadu
Stado załobniczek (12) i kilka otoskow (7)
Jaka filtrację polecacie czy Aquael turbo 500 wystarczy
Plus ewentualnie podzwirowy.
Czy jeśli dam ziemię ogrodowa między żwir a piasek nie po zapychai filtra ? I Czy i jak często będę musiał go czyścić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Podżwirowy odpada dla tych ryb, potrzebują piasku.

Ziemia mogłaby być, kakadu nie powinny się dokopać przy 4-5 cm warstwie piachu nad ziemią.

Turbo 500 powinien wystarczyć.
[-] Post mimo12 otrzymał 1 polubień od:
  • ziele66
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pytanie też brzmi- po co ziemia? Planujesz low techa?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
@Ruki czy planuje łów techa? Napewno na początku nie planuje CO2
Nie chciałbym też wydać miliona na substrat
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale są rośliny, które w warunkach akwariowych bez problemu będą rosnąć bez ziemi, substratu nawozowego i dozowania CO2. Więc po co ładować zbędne podłoże? Jak planujesz żabienice, czy kryptokoryny, to ziemia jak najbardziej się przyda, mimo że nie jest koniecza, ale nurzaniec, czy "epifity" typu Anibias nie potrzebują takiego podłoża.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(10-05-2023, 17:51 PM)ziele66 napisał(a): @Ruki czy planuje łów techa? Napewno na początku nie planuje CO2
Nie chciałbym też wydać miliona na substrat

Dlatego się pytam, jaki masz zamysł. Bo ogólnie ziemia w akwarium z pielęgnicami to średnio udany pomysł. Większość podstawowych roślin rośnie dobrze w zwykłym piachu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(10-05-2023, 23:20 PM)Ruki napisał(a):
(10-05-2023, 17:51 PM)ziele66 napisał(a): @Ruki czy planuje łów techa? Napewno na początku nie planuje CO2
Nie chciałbym też wydać miliona na substrat

Dlatego się pytam, jaki masz zamysł. Bo ogólnie ziemia w akwarium z pielęgnicami to średnio udany pomysł. Większość podstawowych roślin rośnie dobrze w zwykłym piachu.
Czy w takim wypadku będę musiał nawozić do słupa wody ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Raczej nie. Jak będzie Ci zależało na kondycji roślin, to ewentualnie korekta braków wykazywanych przez rośliny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(11-05-2023, 03:04 AM)ziele66 napisał(a): Czy w takim wypadku będę musiał nawozić do słupa wody ?

Zamiast ziemi czy nawozu do słupa wody lepiej dać "punktowo" kulki gliniano-torfowe pod rośliny o mocnym systemie korzeniowym (żabienice, kryptokoryny, a nawet wśród kępy nurzańca) - zwłaszcza jeśli nie planujesz jakiegoś silnego oświetlenia. Miałem akwaria na ziemi, efekty były różne. Niestety, dla mnie żwir wygląda nienaturalnie w takich akwariach (żwir kojarzy mi się z górskimi potokami), poza tym, jak już ktoś napisał, dla ryb kopiących w podłożu piasek jest lepszy. Próbowałem połączenia piasek-ziemia i nie kończyło się to dobrze. Zresztą, Diana Walstad, która opisała metodę low-tech, też odradza piasek w akwarium na ziemi. Wiem, że część osób mimo to stosuje takie połączenie, ale u mnie akurat się nie sprawdziło (gnicie korzeni kryptokoryn).
Dodatkowym mankamentem akwarium na ziemi jest gruba warstwa podłoża (ziemia musi być odizolowana ok. 4cm warstwą żwiru od kolumny wody - jak dawałem cieńszą warstwę to miałem cały czas nitkowate glony).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
@Frosch planuje 2 świetlówki LED 10w plus Aquael leddy tube plant 10 w
Więc wychodzi razem jakoś 2700lm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości