• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Amphilophus istlanum red

#1
Witam

Ryby zdobyłem już jakiś czas temu jednak nie mam w zwyczaju chwalić się "gołebiem na dachu" Big Grin

Było nieco problemów po drodze, młode ryby były dość cherlawe żeby nie powiedzieć nie stabilne. W sumie miałem 10 sztuk ryb ok 2-3cm spora śmiertelność w tej grupie właściwie w każdym miesiącu padała jedna sztuka i koniec końców ostały się 3 szt. Z moich obserwacji i tego co udało się wygooglować to posiadam jednego samca i 2 samice. Dziś ryby mają od 8 do 10cm i myślę,że problemy wieku dziecięcego są już z nami ostania padła jakieś 3-4miesiące temu.

Red side cichlid bo pod taką nazwą ten gatunek występuje w USA pływają u mnie z paroma innymi gatunkami, które nabyłem w podobnym czasie i są podobnej wielkości. (pochwałę się wkrótce)

Ryby same w sobie totalnie odbiegają od mojego obecnego obrazu ryb z rodzaju Amphilophus choćby z samego tytułu dużej śmiertelności za młodu oraz tempa wzrostu. Mówiąc wprost Istlanum nie rosną i nie mają takiej siły przebicia za młodu jak chociażby A.citrinellus, A.labiatus czy A.amarillo z którymi miałem do czynienia kiedyś. Na pierwszy te rzut oka ta ryba nie pasuje do tego rodzaju pewnie wielu z Was wie o czym mówię- nie ma tej mocy i tej siły przebicia tak typowej dla młodych amphilo.
Tak czy siak przetrwaliśmy jakoś problemy wieku dziecięcego a uważam,że ten gatunek warto poszanować tym bardziej,że jego byt w środku naturalnym jest dość nie pewny...

Za jakiś czas napisze nieco więcej, puki co uczę się ich.

   
   
   
   
   
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
[-] Post HOLSON otrzymał 13 Lubię to od:
  • -KUBA-, Bernard, Darek, dzikakuna, filas, Goran, kojot99, mimo12, schmeichel, sensej, stefan212020, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Według mnie te ryby nie pasują do swojego rodzaju chociażby ze wzgledu na bardziej smukły kształt ciała. Co do zachowania nic nie powiem, bo nie mam doświadczenia, ale chętnie poczytam o nich coś więcej.
Co tam za Viejki pływają z tyłu? Oczko fenestrata ?
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dorosłe osobniki są masywne i posiadają garby tłuszczowe - typowe dla Amphilo, jednak tak jak piszesz ja też tak uważam,że tu przypisaniem tych ryb do rodzaju Amphilophus coś nie do końca zagrało czym dłużej je posiadam tym bardziej się w tym utwierdzam, ale od tego są mądre głowy Bezradny

Ps.w tle V.hartwegi
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Będę z uwagą śledził ten wątek. To piękne ryby. Mam nadzieję, że nie będzie dalszych strat i wkrótce pojawią się kolejne relacje na ich temat.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piękne ryby, chętnie poczytam o Twoich doświadczeniach z kolejnymi "bestiami". To typowe drapieżniki szczytowe w swoim naturalnym środowisku, więc typowo dla pielęgnic są bardzo agresywne i mają ostre zęby.

Co do rodzaju Amphilophus, to choć może nam trochę nie leżeć (wziąwszy, że wyobrażamy sobie przeciętnego Amphilophusa jako okrąglutką p. cytrynową) to praca Ricana z 2015 roku, która wrzuciła istlanum do tego rodzaju była na tyle kompleksowa (obejmowała badania molekularne, cechy narybku, budowę pyska, a nie tylko ogólne cechy budowy jak wcześniejsze prace) że jak na razie nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z autorami. Cieszmy się, że rodzaj Vieja został przywrócony Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pamiętam jak parę lat temu szukałem jakiegoś info o tych rybach(nie znalazłem w necie zbyt wiele) to znalazłem opinie, że są dość delikatne jeśli chodzi o warunki. Z ciekawostek tylko to zastało mi w głowie.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może jakaś aktualizacja? I jeszcze obiecane zdjęcia innych nabytków, o których wspomniałeś w pierwszym poście?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
   
   
   
   
   
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
[-] Post HOLSON otrzymał 12 Lubię to od:
  • -KUBA-, barttsw, Bernard, el_polako, LukaszW85, Martinezio, mimo12, Papja, piotrK, schmeichel, sensej, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Czekałem na aktualizację od Ciebie :-)
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości