• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jak przerobić akwarium?

#1
Cześć mam akwarium 100x40x50, a chciałbym je przerobić na 100x50x40. Czy jest to możliwe do wykonania w domu? Zbiornik nie posiada żadnych wzmocnień szkło 8mm. Teoretycznie do przycięcia tylko jeden bok?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(20-02-2023, 16:51 PM)Krolik83 napisał(a): Cześć mam akwarium 100x40x50, a chciałbym je przerobić na 100x50x40. Czy jest to możliwe do wykonania w domu? Zbiornik nie posiada żadnych wzmocnień szkło 8mm. Teoretycznie do przycięcia tylko jeden bok?

Na moje oko, człowieka co na różne czynności patrzy i mówi co potrafią jedni to potrafią i drudzy, to wydaje mi się że najlepiej dotychczasowy zbiornik rozkleić. Wtedy domówić u szklarza brakujące szkło i samemu skleić. Kiedyś ludzie sami klelili zbiorniki i jakoś to było, choć nie uważam że było lepiej. Teraz na pewno na youtube są poradniki jak to zrobić.
Primo to szczegóły: dno nie ma 100 x 40 cm tylko pewnie 98,4 x 48,4 cm czyli nie bardzo je na boczną ściankę wykorzystać.
Secundo: pomijając, że baniak o dnie 100 x 50 jest raczej nietypowy, to raczej ceny akwariów na rynku wtórnym sprawiają że takie przedsięwzięcie może być bez sensu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kleiło i kleją,nie każdy ma kasiorę na ńówkę lub ryzyko z użuwką. Prosta robota, szkło 100/40 cena ok 100zł 8mm lub + klej + nóż introligatorski lub lepiej linka odcinająca. Odcinasz przód, czyścisz dawną górę i nowy przód dokładnie + odtłuszczenie i jazda z klejem. Lub zapytać szklarz szklarza ( najlepiej starszej daty). Od siostry za wymianę pęknietej szyby wziął 30 rok temu, we Wrocławiu. Oczywiście szkło nie może być bardzo stare. Dno będzie tyłem wklejonym starą metodą, czyli na dno (ale galimatias hihi)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Czy dobrze myślę czy obrócone do nowych wymiarów boczki też musza być wklejone "na dno"

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A nie da się dociąć z tej szyby którą muszę wyciąć 100x50?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Myślałem że ograniczę trochę koszta ukończenia mojego fishroomu. Taki zbiornik nowy to około 400 zł a muszę jeszcze kupić 100x50x50,150x55x45,160x55x45. Więc kasy pójdzie sporo. Ale jak mam się z tym szarpać i nie mieć pewności że się uda i będzie szczelne to wole sobie darować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(20-02-2023, 21:07 PM)Krolik83 napisał(a): A nie da się dociąć z tej szyby którą muszę wyciąć 100x50?
można i tak, jak nie jest porysowana. Wtedy obrócić i jest ok. Po bokach 1÷1,5cm kątowniki alu i szorowanie starego kleju spada do minimum.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(20-02-2023, 21:04 PM)el_polako napisał(a): Czy dobrze myślę czy obrócone do nowych wymiarów boczki też musza być wklejone "na dno"

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Nie, wychodzi zbiornik sklejony trochę po staremu trochę po nowemu. Dla wytrzymałości to rybka, najważniejsze to dokładnie oczyścić i odtłuścić. Ale galimatias, one zostają na dnie bo tył albo przód jes dnem, a dno tyłem. Wymiar się zmieni na 100/ok50,85/ok39,15.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-02-2023, 21:04 PM)el_polako napisał(a): Czy dobrze myślę czy obrócone do nowych wymiarów boczki też musza być wklejone "na dno"

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Nie, wychodzi zbiornik sklejony trochę po staremu trochę po nowemu. Dla wytrzymałości to rybka, najważniejsze to dokładnie oczyścić i odtłuścić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Po dokładnych oględzinach zbiornika stwierdzam że jest on klejony starą metodą czyli boki, front i tył stoją na dnie. Zapewne więc ma on już swoje lata kupiłem go za grosze na olx. Jest szczelny ale taka przeróbka nie ma już chyba sensu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości