• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kranówka - Białe czy przejrzyste wody?

#1
Cześć. Udało mi się zdobyć parametry wody wodociągowej w mojej rodzinnej miejscowości i przedstawiają się one tak:

Twardość CaCO3:  41,7 mg/l co po przeliczeniu daje 2,33°n
pH 8,8
Przewodność: 330 μS/cm

Ponieważ ostatnio bywam tam rzadziej niż bym chciał w 200l (100x40x50) zbiorniku planuję bazować na wodzie kranowej żeby podmiany wody mogli zrobić za mnie domownicy.

Widząc to wysokie pH zastanawiam się w nad obsadą? Czy da radę hodować jakieś pielęgniczki z biotopu White czy Clear Water?

Jeżeli chodzi o modyfikację parametrów jedyne co może wejść w grę to baleron z torfem i jego wymiana co 1-2 miesiące. Temperatura wody to 26 °C.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(03-02-2023, 01:51 AM)Krystian1982 napisał(a): Cześć. Udało mi się zdobyć parametry wody wodociągowej w mojej rodzinnej miejscowości i przedstawiają się one tak:

Twardość CaCO3:  41,7 mg/l co po przeliczeniu daje 2,33°n
pH 8,8
Przewodność: 330 μS/cm

Ponieważ ostatnio bywam tam rzadziej niż bym chciał w 200l (100x40x50) zbiorniku planuję bazować na wodzie kranowej żeby podmiany wody mogli zrobić za mnie domownicy.

Widząc to wysokie pH zastanawiam się w nad obsadą? Czy da radę hodować jakieś pielęgniczki z biotopu White czy Clear Water?

Jeżeli chodzi o modyfikację parametrów jedyne co może wejść w grę to baleron z torfem i jego wymiana co 1-2 miesiące. Temperatura wody to 26 °C.

Twardość to nie tylko węglan wapnia
Z tym pH to nie jakaś literówką? 8,8 to beton w płynie. Takie pH przy takim stężeniu węglanu wapnia?  Coś dziwne te wyniki.
wujek Macioch- wujek wszystkich polskich czerwieniaków
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
pH właśnie takie jest. Kiedyś badałem parametry testami kropelkowilymi i wyniki były podobbe. Do tego KH było wyższe niż GH. Teraz udało mi się dotrzeć do wyników labkratoryjnych które potwierdziły wcześniejsze pomiary amatorskie.

Woda jest prawdopodobnie uzdatniana madmanganianem potasu (w celu usunięcia manganu i/lub żelaza) co skutkuje takimi parametrami. W wyższym pH łatwiej usuwa się mangan.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości