• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nasze forum vs FB

#1
No i stało się to czego długo unikałem. Od jakiegoś czasu jestem nieszczęśliwym użytkownikiem FB.
Podzielę się z wami moimi refleksjami nad sytuacją tu i tam. Może ktoś ma podobne przemyślenia, a może zupełnie inne.
W tym poście pominę wszystkie zalety naszego forum, bo są ogólnie znane i doceniane. Skupię się nad FB.
Co prawda na FB jestem członkiem tulko jeden grupy związanej z pielęgnicami, więc mogę mieć niepełny obraz całości tego miejsca.
Początkowy zachwyt FB bardzo szybko mi minął.
Z nadziei na kolejne miejsce gdzie czegoś się nauczę też już nie ma ani śladu. A może zbyt wiele oczekiwałem jako członek naszej społeczności ?
Pierwsze co rzuciło mi się na ekran to aktywność członków.
Na FB najmniej udzielają się ci co najwięcej wiedzą Smile
Porady na różne tematy są tak skrajne i czasami niedorzeczne, że gdybym kilka lat temu zamiast tu trafił tam, to moja przygoda z pielęgnicami skończyła by się na pawiookich w 200l , lub na skalarach  koi w jednym zbiorniku z papuzimi Smile
Może fakt, że z moim zamiłowaniem do dużych zbiorników z małymi pielęgnicami trafiłem do grupy , gdzie prawdziwym pielęgnicomaniakiem uznaje się kogoś kto ma ryby 30+ ma znaczny wpływ na mój odbiór FB.....
Nie chodzi o to, że jestem przeciwnikiem takich ryb, ale fanatyzm jest mi obcy w każdym wydaniu Smile Owszem, są tam też ludzie, którzy potrafią docenić, że małe jest piękne , ale mam wrażenie, że mają Ciclidae- owy rodowód Smile
Wiedza .... o nic tam nie pytałem , pytali inni i po odpowiedziach upewniłem  się, że od tego jest to forum Smile
Tematy postów to głównie "zobaczcie co ja mam za ryby" i kupa ochów  i achów w komentarzach. Konstruktywna krytyka niewskazana. W zasadzie nie ma postów w którym ktoś by nie zapytał " A jaki litraż ?".  I wtedy dopiero zaczyna się dyskusja....
Bo albo jest wielkie Wow bo kupa litrów, albo wylewanie szamba na autora bo za mało na Arowane Smile
Reasumując... jestem rozczarowany, a jednocześnie zadowolony, że na szczęście nic nie straciłem nie będąc przez tyle lat członkiem tej FB społeczności.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Osobiście na FB należę już tylko do kilku grup w których raczej mało jest postów o których piszesz. Zostaję raczej na grupach na których ludzie mogą liczyć na "normalne" odpowiedzi a nie na samą krytykę z każdej strony, z reguły ta krytyka wychodzi od osób które mają akwaria max do standardowej 112 a w nich standardową zupą rybną.

Wychodzę z grup typu "sklep taki a taki + porady/promocje/leczenie". Nie przepadam też za grupami miejscowymi gdzie większość postów to oddam/proszę o pomoc czemu mam mleczną wodę.

Ciekawą grupa jest grupa polska o BW gdzie można znaleźć naprawdę świetnie urządzone zbiorniki i inspiracje prosto z natury wrzucane już praktycznie z każdego zakątka globu, w tym przypadku swoją robotę robi administracja grupy.

Informacje na Facebooku trzeba przesiewać i to tak bardzo ale to bardzo dokładnie.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nasze forum jest na wysokim poziomie merytorycznym i kulturalnym Haha .
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(22-01-2023, 14:16 PM)-KUBA- napisał(a): Ciekawą grupa jest grupa polska o BW gdzie można znaleźć naprawdę świetnie urządzone zbiorniki i inspiracje prosto z natury wrzucane już praktycznie z każdego zakątka globu, w tym przypadku swoją robotę robi administracja grupy.

Jedna z nielicznych polskich grup gdzie mam bana, i to tylko za posiadanie większej wiedzy niż administracja. Big Grin

A wracając do meritum. Problemem polskiego FB światka akwarystycznego jest fakt, że powstały pierdyliardy grup, tworzone przez małe kliki znajomych. I to one nadają rytm każdej z tych grup- co wolno pisać, co wyśmiewamy, komu lajkujemy fotki, a kogo ignorujemy. Wyrastają na tym mniejsi lub więksi akwarystyczni celebryci. Brakuje tego co nadaje kierunek rozwojowi- dyskusja i ścieranie się różnych poglądów. Na przestrzeni ostatnich 20 lat to był smaczek grup dyskusyjnych, a potem forów- długie dyskusje, często dosyć pikantne, z epitetami, ale prowadzące do tego, że trzeba było się rozwijać, by być o krok przed resztą dyskutantów.

A na FB? Nie pasuje mi towarzystwo? Nie polajkowali mi zdjęć? Zatem stworzę własną grupę, gdzie moja wiedza będzie największa, i nikt nie podważy tego. Dodatkowo, informacje są poukrywane na prywatnych grupach, gdzie anonimowi nie mają wglądu. I to wszystko ginie, przepada. Tak samo wartościowe informacje giną w natłoku innych postów, powiadomień, ukrywanych treści.

A z forami jak wygląda? Dalej możemy poczytać posty sprzed 15 lat, jak na Apisto.pl był dyskusje na 100+ wiadomości, o tym czy możemy nazwać A. viejita pielęgniczką piastunką. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 5 Lubię to od:
  • arsik, matheo, rafik, sensej, zmirek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie sadzę aby była aż tak zła sytuacja na grupach fb jak pisze Goran. Dzieki tym grupom poznałem wielu ciekawych ludzi podzielajacych moją pasję. Znajomości te pozwoliły również na spotkania w realu , nie tylko w Polsce. Niektóre znajomości są podtrzymywane do dzisiaj co mnie bardzo cieszy. Dodatkowym plusem jest zawsze wymiana ryb którymi się interesujemy jak również udostępnianie nowych kontaktów z ciekawymi hodowcami , którzy nie są aktywni w internecie. Oczywiście jak wszędzie w internecie zdarzają się sytuacje niezbyt ciekawe i czasami jest to podsycane przez różne osoby. Takie ryzyko aktywności w necie. Co do Forum Cichlidae pl, tak jak kiedyś pisałem , jest to jedno z najbardziej wartościowych źródeł sprawdzonych informacji. Jetem uczestnikiem tego forum od 2014 roku i nigdy nie spotkałem się z arogancją czy zwykłym chamstwem. To wspólna zasługa uczestników i Administratorów. Część naszych forumowych Kolegów miałem okazję spotkać "na żywo" i bardzo cenię sobie te znajomości. Nie jest ważne czy ktoś ma wielkie akwaria i duże pielęgnice czy też wybrał sobie małe gatunki Cichlidae - ważne jest, że łączą nas wspólne zaiteresowania i mozemy dzielić się doswiadczeniem.
[-] Post wet-aqua otrzymał 1 polubień od:
  • Bernard
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: piotrK , Papja
#6
Jeżeli chodzi o lata świetności FB to @Goran spóźniłeś się o dobrych parę lat. Powiedzmy 5-7 lat temu było na FB sporo ciekawych, aktywnych grup, na których nie tylko jak za dawnych czasów forów internetowych można było poznać nowych ludzi i każdego dnia człowiek dowiadywał się czegoś nowego. Niestety większość grup na fejsuniu ma jedną zasadniczą, i przekreślającą je wadę - nie można znaleźć wartościowych dyskusji sprzed x miesięcy, o latach nie wspomnę, chyba że na prawdę mocno się pogrzebie. Dwa, wiele z grup jest prywatnych, więc nie wyskakują w wyszukiwaniach google, a tutaj np. nasze forum w polskim pielęgnicowym internecie wiedzie prym, i jestem z tego dumny - nawet jeżeli ktoś nie jest zarejestrowany, może znaleźć nasze wątki po paru kliknięciach w wyszukiwarce Smile

Dla mnie niestety w tej chwili grupy fb nie są warte czasu, a z tego co widzę ludzie ogólnie wracają na fora z tego prostego względu, że są skarbnicami wiedzy, niezależnie od tematyki, której są poświęcone.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 3 Lubię to od:
  • -KUBA-, stefan212020, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może inaczej bym podchodził do fb gdybym był całkiem zielony i nie miał porównania z tym co jest tutaj. Nie neguję tego, że tam też można poznać fajnych ludzi, co nie musi wcale dobrze świadczyć o FB.
Swego czasu poznałem swietne dziewczyny i na pochodzie pierwszomajowym i na drodze krzyżowej w kościele.... I to wcale nie oznacza, że te miejsca mam uznać za warte polecenia Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 2 Lubię to od:
  • piotrK, sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
@-KUBA- 

Hej napisałeś "Ciekawą grupa jest grupa polska o BW" - a jak to znaleźć na FB - przepraszam ale jestem całkowitym laikiem w zakresie "mordo-książki" Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(23-01-2023, 10:48 AM)robert_gorajski napisał(a): @-KUBA- 

Hej napisałeś "Ciekawą grupa jest grupa polska o BW" - a jak to znaleźć na FB - przepraszam ale jestem całkowitym laikiem w zakresie "mordo-książki" Wink
Black water aquarium pisane wszystko z dużych liter

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(22-01-2023, 15:30 PM)Ruki napisał(a): A z forami jak wygląda? Dalej możemy poczytać posty sprzed 15 lat, jak na Apisto.pl był dyskusje na 100+ wiadomości, o tym czy możemy nazwać A. viejita pielęgniczką piastunką. Smile

Albo (chyba) najdłuższa dyskusja o barwniaku wouri na apisto.pl [Obrazek: haha.gif]
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
[-] Post arsik otrzymał 1 polubień od:
  • Pigul71
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości