• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Plan budowy - regał dla pielęgnic CA

#1
Jak zbudować szafkę pod 3 albo 4 zbiorniki 120/60/35h? Chyba raczej bez regału spawanego się nie obejdzie?
Popełniłem już raz błąd z Pawiookimi w zbyt małym zbiorniku, tyle że tam problemu z agresją nie było.
Trzeba zrezygnować z Salvini, szkoda że Rocio także odpada bo chyba najbardziej mi zależało i pewnie zamieszkały by najszybciej bo mam pusty zbiornik 120/50/50.
Wracamy do pierwotnych wymiarów regału 100/50/35 i jakie gatunki byście z CA proponowali, 3 albo 4 zbiorniki akwaria jednogatunkowe. Do jednego zbiornika napewno przeniosę swoje miodowe. Wiec zostają do zagospodarowania 2 albo 3 ?
Korzystając z tego że temat już istnieje chciałbym zapytać o to jak macie rozwiązane filtrację przy regałach.
Planuje zbudować szafkę obok regału i pod każdy zbiornik zakupić filtr kubełkowy + grzałka przepływowa, na ten moment myślę że to dobry pomysł.
Miejsca mam 140/60cm max. W górę za bardzo i tak nie poszaleję bo przy 4 zbiornikach to już obsługa czwartego z drabiny więc nie wiem czy na 3 się nie skończy..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(06-01-2023, 17:05 PM)matheo napisał(a): Jak zbudować szafkę pod 3 albo 4 zbiorniki 120/60/35h? Chyba raczej bez regału spawanego się nie obejdzie?
Raczej spawany regał to jedyne sensowne wyjście, ewentualnie drewno o jakimś estetycznie nieakceptowalnie dużym przekroju. Sorry niedoczytałem że akwa mają być na regale.

(06-01-2023, 17:05 PM)matheo napisał(a): Trzeba zrezygnować z Salvini, szkoda że Rocio także odpada bo chyba najbardziej mi zależało i pewnie zamieszkały by najszybciej bo mam pusty zbiornik 120/50/50.
Znowu moje przeoczenie, myślałem że chodzi o 120x40; przy 120x50 to już wygląda lepiej, do tego mocno zagracone dno, para dobrana z większej grupy i nie ta pierwsza jaka się wyłoni, bo u "centralsów agresja, dojrzałośc i w sumie wybarwienie idą w jednym szeregu". Duży przepływ w akwarium (4-5 razy objetość) też byłby wskazany i może Rocio dałyby radę.
(06-01-2023, 17:05 PM)matheo napisał(a): Wracamy do pierwotnych wymiarów regału 100/50/35 i jakie gatunki byście z CA proponowali, 3 albo 4 zbiorniki akwaria jednogatunkowe. Do jednego zbiornika napewno przeniosę swoje miodowe. Wiec zostają do zagospodarowania 2 albo 3 ?
Korzystając z tego że temat już istnieje chciałbym zapytać o to jak macie rozwiązane filtrację przy regałach.

35 cm wysokości trochę mało mimo wszystko...
Do takich akwariów to tylko dobrane pary z rodzaju Amatitlania i Cryptoheros choć i tak 120 cm byłoby lepiej. Choć po tarle lub przerwanej opiece nad młodymi (mam na myśli sytuację zabrania narybku) samica może dostawać bęcki i niekoniecznie będzie miała gdzie się schować.

(06-01-2023, 17:05 PM)matheo napisał(a): Planuje zbudować szafkę obok regału i pod każdy zbiornik zakupić filtr kubełkowy + grzałka przepływowa, na ten moment myślę że to dobry pomysł.
Miejsca mam 140/60cm max. W górę za bardzo i tak nie poszaleję bo przy 4 zbiornikach to już obsługa czwartego z drabiny więc nie wiem czy na 3 się nie skończy..

Jak regał to chyba hamburgi będą najlepsze. Do tego jedna wspólna pompka do ich napędzania. Rozwiązanie i prostsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze oraz mniej miejsca zajmujące.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
[-] Post el_polako otrzymał 2 Lubię to od:
  • matheo, sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Trochę wiem to powiem, może pomogę Smile
W moim fishhotelu mam 3 zbiorniki 90x40x40 ale nie w regale, tylko obok siebie. Do filtracji użyłem jednej pompy powietrza zasilającej hamburgi narożne. Myślę, że u Ciebie też by się to sprawdziło.
Jedyna wada to odgłosy jakie wydaje pompa. Nie wiem gdzie będzie stał twój regał i czy to będzie problem.
W domu w zbiorniku 240x40x55 z CA też mam hamburga i przy prawie 40 rybach na razie daje radę. Z racji wymaganej ciszy napędza go 2 pompy dające w sumie 2000 l/h. ( jedną aquaela i druga jebao ) tu minusem jest dość częste "odkurzanie" gąbki ( 5 cm 30 ppi ) bo się zapycha.
Co do obsady, to jak już tu ktoś wspomniał w grę wchodzić by mogły jakieś Amatitlanie, coś z Thorichtys, nie wiem czy na P. panamensis nie jest za mało...
Dopiero zaczynam z CA więc tyle wiem Smile
Z żadnym gatunkiem nie będziesz miał jednak pewności, że się uda, nawet przy jednogatunkowym. Takie sobie A. thomasi u mnie powybijały się na dnie 90x40 w układzie 2+3 , a dziś w 1×1 Sad u centralsów tym bardziej może być tak samo.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 1 polubień od:
  • matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
120x60 jeszcze powinno się udać na skręcanym regale na wymiar ze sporym dopuszczalnym obciążeniem półki.

Obsługa górnego akwa z drabinki nie jest taka zła. Byle akwa nie było za blisko sufitu, bo się człowiek namorduje z tym strasznie. Mam drabinkę rozkładaną 3-stopniową, na 4 nogach, to do obsługi akwa z krawędzią na wysokości około 205 cm daje radę, przy suficie 250 cm.

Też bym celował w Amatitlania i Cryptoheros, aczkolwiek przy 100x50x35 może być mało. Miałem parkę sajica od el_polako w 115x45x35. Parka dawała radę, ale bolało mnie patrzenie, że samica obrywa po każdym tarle, mimo że się chowała i miała gdzie się ukryć.

Na swoim regale używam hamburgów napędzanych filtrami wewnętrznymi, za gąbką ceramika dodatkowo. Przy sajica spokojnie wystarczało, raczej okrzemki i sine sobie szalały, a azot był niewykrywalny.
Jeśli wybranie hamburgów sprawi, że będziesz mieć więcej miejsca na akwaria, to spróbuj w miarę możliwości dozbierać środki i postawić większe akwa, np. 140x60x40, będzie więcej miejsca na ewentualne ukrycie się, rozładowanie agresji pielęgnic, a może i jakieś żyworódki by można było dać w ramach rozpraszaczy. Smile

Z Rocio i salvini bym zrezygnował w baniakach 100 cm. Rocio w 140x60 można próbować od młodych.

Nie chcę też decydować za Ciebie, ale przedstawić swój punkt widzenia.
Powodzenia z projektem. Smile
[-] Post mimo12 otrzymał 1 polubień od:
  • el_polako
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Najgorzej w tym wszystim Panowie, że akwaria, regał ma stać w pokoju dziennym/sypialni zaraz obok łóżka, drogę mam otwartą ale jeśli będzie cisza. Teraz kiedy artemię wylęgam na dość dużej pompie sery to butelki 1,5l chałasują bardziej niż akwarium na hw-303.
Na hamburgach raczej cicho nie będzie?
Jeszcze będę musiał się zorientować jak duża różnica będzie w zakupie baniaków i wtedy będę wiedział na co będę mógł sobie pozwolić.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Na hsmburgach będzie cicho, ale z pompami za gąbką. Bo powietrzne odpadają. W narozny 20x20 umieścisz i pompę i grzałkę. Do większość i centralsów nie trzeba bardzo grzać, więc pokojowa temperatura + jakaś zwykła grzałka wystarczy.
W ramach pomyslu racjonalizatorskiego u siebie fishhotelu podzieliłam gąbkę na dwa kawałki. Dolny i górny. Pomyślałem, że zamiast odkurzania będę od czasu do czasu płukał górna gąbkę do zera. Zobaczę czy się to sprawdzi.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 2 Lubię to od:
  • matheo, schmeichel
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Goran ciekawy pomysł z tym podziałem gąbki. Teraz co prawda nie mam hamburga w żadnym moim zbiorniki ale kiedyś to spróbuję jak zbierzesz doświadczenia:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak docinałem gąbki z różnych kawałków, bo mi brakło z jednego, to potem zdarzało się, że jeden się zapadał do środka albo robiły się luki, bo się zapychały inaczej i się wyginał kawałek.
Polecam robić hamburgi na dwóch szynach na stronę, wtedy będzie sztywniejsza gąbka, a dodatkowo można też wziąć kawałek giętkiego plastiku i oddzielić gąbkę od piachu. Wtedy można wyciągać całą gąbkę do płukania w razie potrzeby, bez ryzyka, że piach zasypie wnętrze hamburga.
[-] Post mimo12 otrzymał 1 polubień od:
  • matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(07-01-2023, 16:26 PM)mimo12 napisał(a): Jak docinałem gąbki z różnych kawałków, bo mi brakło z jednego, to potem zdarzało się, że jeden się zapadał do środka albo robiły się luki, bo się zapychały inaczej i się wyginał kawałek.

Też się tego obawiałem, dlatego dolny mam z gąbki 5 cm a górny z 3 cm. Jak się wrzuci za gąbkę trochę ceramiki to usztywni.
To teoria... zobaczymy jak wyjdzie w praktyce Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 1 polubień od:
  • matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeszcze pytanie o H. Carpintis, jaki wymiar zbiornika optymalny dla pary, czy są też tak niepoczytalne jak Rocio?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości