• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Thorichthys aureus

#1
Poszukałem ale wygląda na to, że poprzedni właściciel moich ryb, czyli Zimna Zośka nie założył tematu, więc czynię to ja.
Ryby trafiły do mnie nieco poturbowane, bo towarzystwo C. cutteri nie było dla nich sprzyjające. Tomek przywiózł mi 4 sztuki, najpewniej 2 samce i 2 samice. Niestety wkrótce po wpuszczeniu do akwarium jedna z samic zaczęła wykazywać objawy chorobowe - nie jadła, pływała blisko powierzchni. Wkrótce mimo podjętych (zapewne spóźnionych) prób jej ratowania ryba padła. Pozostałe 3 sztuki wydają się mieć dobrze, poza poszarpanymi jeszcze przez C. cutteri płetwami. U mnie agresji ze strony towarzyszących im C. spilurus na razie nie zauważam, choć samica ma poszarpaną płetwę piersiową, więc obserwować będzie trzeba, zwłaszcza gdy spilurusy w końcu zdecydują się rozmnożyć. Tak czy siak połączenie tych dwóch gatunków to jedno z najbadziej biotopowo-poprawnych [sic!] połączeń centralsów jakie miałem, bo te ryby faktycznie spotykają się na swoich obszarach występowania.

Gatunek ten jest typowym przedstawicielem rodzaju, samce dorastają do ok. 15 cm, samice są mniejsze. Od podobnego T. helleri różnią się brakiem wyraźnych czarnych wzorów na płetwie grzbietowej - nawet samice nie mają zbyt mocno zaznaczonego czarnego obszaru na tej płetwie, jest on jedynie nieco ciemniejszy wobec przezroczystych miejsc u samców. Gatunek ten występuje od południowego Belize do rzeki Motagua w Hondurasie. Prezentowane ryby pochodzą z Rio Copan, która to rzeka należy właśnie do zlewni Rio Motagua.

- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 5 Lubię to od:
  • dzikakuna, galimedes, Ruki, schmeichel, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(26-09-2022, 19:19 PM)piotrK napisał(a): ...Zimna Zośka nie założył tematu, więc czynię to ja...

Fajnie masz, gwarancja że nikt nie skasuje Wink

Dobra, tak na poważnie - fajnie, że są u Ciebie i będzie okazja co jakiś czas rzucić okiem na ich rozwój.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piękne rybcie.. sam chciałem je u siebie i szukałem ale to chyba nie takie proste. Czy znacie może kogoś to je ma bo te z tego co widzę to młode jeszcze i nie czas żeby zostały rodzicami?!

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Fajnie, że trafiły do Piotrka. U mnie jeszcze jeden dzień i nie było by ich wcale. Pokusiłem się na C. cutteri bo zawsze o nich marzyłem. Do tego z tej samej rzeki, pomyślałem fajny będzie biotopik Tongue no i przy pierwszym tarle się zaczęło…. Zreszta ta para to już nawet rozpraszacze załatwiła. Ale to nie temat o nich.
One nie są za młode do rozmnożenia u mnie były pierwsze tarła.



Piękne ryby, ale niestety to już drugie Thorichthys które mnie zawiodły. Ładne ale brakuje im pazura, który jest u Cryptoheros lub Amatitlania.

Jumpeveryone
[-] Post Zimna Zośka otrzymał 5 Lubię to od:
  • dzikakuna, filas, piotrK, Ruki, stefan212020
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
O widzisz, już poprawiam temat że to odmiana z Rio Copan.
(26-09-2022, 20:25 PM)Zimna Zośka napisał(a): Piękne ryby, ale niestety to już drugie Thorichthys które mnie zawiodły. Ładne ale brakuje im pazura, który jest u Cryptoheros lub Amatitlania.
Masz sporo racji. Za dawnych czasów ktoś pisał na Cichlidae.com że z małych centralsów albo lubi się Thorichthys albo Cryptoheros (wtedy w domyśle ten cały duży zbiorczy rodzaj), i chyba coś w tym jest. Przy czym warto dodać że uwielbiam obserwować Thorichthys podczas opieki nad potomstwem, nie jest to taka czysta agresja jak u wszelkich "zebr" a raczej wachlarz ciekawych zachowań terytorialnych. Na pewno kiedyś spróbuję jeszcze z Meekami, a także T. pasionis i zwykłymi hodowlanymi T. maculipinnis, bo nie wierzę, że wszystkie te ryby to takie delikatesy.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A gdzie byś uplasował aureus? Bo na razie z moich skromnych przygód to meeki ustawił bym na skraju tych najmniej "delikatesowych" a socolofi dokładnie na drugim końcu, jako te "specjalnej troski" Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
@filas na razie za krótko je mam, co prawda jedna samica padła u mnie zaraz po przywiezieniu ale to raczej w wyniku stresu z połączenia ataków cutteri + zmiany środowiska. Ale ma jakieś przeczucie że mogą być delikatniejsze niż T. helleri, które bym określił jako średnie pod względem wrażliwości.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czy te Thorichthys też zdychają jak na nie krzywo się popatrzy? Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie miałem na razie odwagi na nie krzywo spojrzeć Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 1 polubień od:
  • sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Będziesz coś mnożył w najbliższym czasie? Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości