• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [750] [725] 2x Tanganika

#71
Maluchy Paracyprichromis nigripinnis blue neon rosną zaskakująco szybko, samiczka wypuściła je 30 września, więc dziś mają 5 tygodni (zdjęcia z wczoraj).
Żywione są mrożonkami, głównie cyklop i artemia, do tego proszek dla narybku.
Wyłowiłem kolejne, dwie samice, niestety musiałem je rozdzielić, ponieważ większa męczyła mniejszą.
W planach jest wpuszczenie ich w przyszłości do drugiego akwarium, gdzie na tle serpentynitu będą znacznie lepiej wyglądły. 

Aranżacja w akwarium z muszlowcami przestaje mi się podobać, myślę o bazalcie, niestety filtracja w dużej mierze oparta jest na dwóch kamieniach filtrujących, co komplikuje sprawę.

Zdjęcia słabej jakości, robione przez siatkę kotnika.


Załączone pliki Miniatury
                   
[-] Post LukaszW85 otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Kilka fotek z życia akwarium 725l.
Zobaczcie co się dzieje z tapetą, która wysycha po zamoknięciu (3 ostatnie fotki).


Załączone pliki Miniatury
                                                           
[-] Post LukaszW85 otrzymał 3 Lubię to od:
  • Goran, piotrK, tazat
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
Zauważasz jakieś różnice w zahcowaniu ryb pomiędzy dwoma akwariami? Chodzi mi o to że kuchnia to dość ruchliwe miejsce, gdzie często bywają domownicy i zastanawiam się czy któreś ryby się płoszą, albo płoszyły na początku.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Ryby szybko się przystosowują do powtarzalnego stresującego czynnika, znacznie gorzej będą zachowywać się ryby które stoją przy rzadko uczęszczanych drzwiach niż te stojące na środku ruchliwego korytarza.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • LukaszW85
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Nie zauważam różnic, ryby są przyzwyczajone do hałasów, dzieci, a także kotów, które ciągle ganiają po pokrywie, na której też zwykle dostają żarcie. Przez pierwsze 2-3 miesięce po wpuszczeniu jeden calvus WF był nieśmiały ale już mu dawno minęło. Mogło to jednak być spowodowane bardzo agresywnymi temporalisami, które obecnie pływają w dwóch, gatunkowych zbiornikach. Jedyna różnica jest taka, że w salonie w 750l wszystko mnoży się na potęgę a w kuchni w 725l kończy się jedynie na zalotach a i to sporadycznie. Ani altolamprologusy, ani cyprichromisy nie mają ochoty na amory. Na przyszłość do 725l chcę wrzucić +/- 25 paracyprichromisów zamiast cyprichromisów, trafi tu prawdopodobnie też kilka calliurusów, które mam w kotniku. Obsadę być może uzupełnią vittatusy shell, bardzo lubię te rybki a że mam je z trzech źródeł to maluchy powinny być zdrowe. W sumie mam jeszcze 2 małe akwaria, w których mógłbym odchować młode vittatusy, ale zostawię sobie tą przyjemność na za pół roku.
W 750l zaszło sporo aranżacyjnych zmian, kupiłem ciekawe kamienie w lokalnym sklepie w bardzo dobrej cenie, podobne do elephant skin, niestety póki co jest ich trochę mało.
Chciałem również kupić z dobrego źródła dwa samce paracyprichromisa (mam 1+7), ponieważ jest kilku chętnych na te ryby, niestety na obecną chwilę są prawie nieosiągalne. Nie pisze tu o niepewnych źródłach z olx lub o dostępnym źródle, z którego mam ryby, bo nie widzę sensu dokupowania ryb z tej samej lokacji.
Mam też ciekawy pomysł na lepszą filtrację, ale pomysł zrealizuję pewnie dopiero w 2023r., gdy będziemy wymieniać meble kuchenne. Prawdopodobnie nad akwariami zawisną szafki, w których w środku będzie miejsce na filtry zraszane.
[-] Post LukaszW85 otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
No to jednak jest różnica, jeżeli chodzi o rozród, ale może to zależy od gatunków. Filtry zraszane to bardzo ciekawe rozwiązanie i chętnie poczytam jak będziesz je budował.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Piotrze musimy się uzbroić w cierpliwość, w pierwszym poście pisałem o hydroponice, jednak moje zbiorniki cierpią raczej ja brak niż nadmiar azotu. Przyznam się, że brak amorów w kuchni może być też spowodowany rzadkimi podmianami wody, o ile temporalisom w ogóle to nie przeszkadzało, o tyle dla Alto i cypri być może to przeszkoda. Obsada w kuchni jest skromna, 6x cyprichromis, 6 dorosłych Alto, 9 młodych, 1 ocellatus, jednak nie spieszno mi z jej uzupełnianiem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
750l - salon
2 tygodnie temu 9 maluchów Paracyprichromis nigripinnis trafiło z kotnika do zbiornika, jak będą większe, trafią do kuchni do 725l.
Kolejne +/-18 sztuk rośnie w kotniku z inkubującą samicą. Kolejna samica inkubuje w akwarium.
Reszta zdjęc przedstawia muszlowce głównie na tle nowych kamieni.
Liczę na kolejną dostawę tych skałek do sklepu, w którym je kupiłem, choć zdaję sobię sprawę, że może być z tym problem. 
Kamienie nie bardzo pasują do głazów filtracyjnych, póki co jednak tak zostanie.
Chętnie zamieniłbym kryptokorynę karbowaną na rogatka, niestety ten wyżre w 2 tygodnie cały azot, co mogłoby się wiązać z kolejnym wysypem sinicy. 
Ostatnie zdjęcie przedstawia zbiornik, mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości trochę się tu pozmienia.
Liczę też na to, że i tu tapeta zacznie schnąć i przybierze czarno granatowy kolor.


Załączone pliki Miniatury
                                                                                   
[-] Post LukaszW85 otrzymał 1 polubień od:
  • Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
750l - 300x50x50cm - muszlowisko:
1. Lamprologus brevis w muszli
2. Alto shell samiec jak zwykle nad kolonią multifasciatus. W kolonii mieszka również jego wybranka.
3, 4. Lamprologus multifasciatus
5, 6. Lamprologus similis - kolonia się nieco rozrosła
7. Telmatochromis vittatus - duża muszla, mały mieszkaniec
8-13. Telmatochromis vittatus.
Za każdym razem, gdy wkładam rękę i czyszczę szyby, całe stado vittatusów przypływa na wyżerkę glonową.
Codziennie wieczorem duża grupka zbiera się w jednym miejscu akwarium, pomiędzy środkiem, gdzie mają swój obszar similisy, a terytorium caudopunctatusów z lewej strony zbiornika.
Dopiero tak duża grupa tych rybek jest naprawdę ciekawa w obserwacji, przy niewiekiej ilości osobników są słabo widoczne, samce przeganiają samice, samice ukrywają się w muszlach.

Z obsady niebawem znikną caudopunctatusy, te piękne ryby trafią do drugiego zbiornika, dzięki czemu słabsze muszlowce zyskają kawał terenu a vittatusy kamień-filtr do objadania z glonów.
Dojdą też nowe kamienie, docelowo kamienie-filtry zostaną usunięte i wykorzystane w nowym/nowych zbiornikach (żona wie tylko o jednym [Obrazek: haha.gif] ) o nietypowym rozmiarze 80x80x40cm, przeznaczonych oczywiście pod Tanganikę. Po głowie chodzą mi też "frontosy", ale póki co odpuszczam temat. Po pierwsze, moja filtracja jest o wiele za słaba dla tych ryb, po drugie, mojej żonie i mnie bardzo podoba się muszlowisko w salonie, po trzecie, wymiary zbiornika a szczególnie głębokość 50cm nie są najlepsze pod tak duże, choć spokojne i majestetyczne ryby. "Frontosy" w salonie na pewno robiły by efekt "wow", temat więc do przemyślenia na kiedyś.


Załączone pliki Miniatury
                                                   
[-] Post LukaszW85 otrzymał 6 Lubię to od:
  • piotrK, Ruki, takro, tazat, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Świetne, zwłaszcza ta grupa Telmatochromisów, jeszcze takiej nie widziałem. Ciekaw jestem jak ci pójdzie odławianie caudopunctatusów z akwarium tej wielkości, ale trzymam kciuki  [Obrazek: haha.gif]
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości