• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Święte Graale

#1
Star 
Dzień dobry wszystkim pielęgnicomaniakom,

Zapraszam do dyskusji o waszych najbardziej abstrakcyjnych/najtrudniejszych do zdobycia gatunkach pielęgnic (i nie tylko). Być może podobny temat już na forum był, może nawet ja sam go założyłem. Ale pomarzyć dobra rzecz. Poza tym marzenia się zmieniają, niektóre się spełniają i zastępują je nowe, więc nie zaszkodzi się nimi podzielić.

Żeby było ciekawiej, poza nazwą gatunku i ew. zdjęciem (pamiętajcie: załącznik i podajcie nazwisko autora albo źródło) napiszcie dlaczego ten gatunek jest na szczycie waszej listy życzeń. Czy to dlatego, że pandemia, brak importów z kraju pochodzenia, niestabilności polityczne, czy też najzwyczajniej w świecie nieobecność w akwarystyce.

Zacznę od siebie Smile Ja takie graale mam dwa.

Myaka myaka - pielęgnica z Barombi Mbo, kraterowego jeziora w Kamerunie, tego samego, z którego pochodzą znane na forum Stomatepia pindu. Ryby te marzą mi się już ze 20 lat. Nigdy nie były w europejskiej akwarystyce obecnie zbyt długo, głównie z tego względu, że sprowadzane są przede wszystkim samce, bo są łatwiejsze do złowienia. A samice przypominają inne gatunki z jeziora. Poza tym w Kamerunie jest od jakiegoś czasu nieciekawie i importy z tego kraju są praktycznie zerowe.
   
(M. Negrini/fishbase)

A drugi gatunek to Rocio spinosissima - pielęgnica wcześniej zaliczana do rodzaju Archocentrus. Nigdy nie była popularna ze względu na niezbyt dużą liczbę kolorów, za to ubarwienie ma delikatnie rzecz ujmując wyjątkowe. Zamieszkuje zlewnię jeziora Izabal w Gwatemali, i jest tam trudna do znalezienia (choć niekoniecznie rzadka). Do niedawna wydawało się że gatunek zniknął z akwarystyki, ale od kilku lat intensywnie rozmnaża go jeden z akwarystów w USA. Być może kiedyś trafi i do nas.
   
(F. Ingemann Hansen/ciklid.org)

Oczywiście podobnych niedostępnych gatunków mam jeszcze kilka (np. wszystkie miniaturowe Crenicichla i część Teleocichla), ale nie będę zanudzał was swoją listą - chętnie przeczytam co wy chcielibyście poobserwować w swoich akwariach Okok
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ciekawy temat , już widzę co się będzie działo Big Grin
@Ruki szykuj chipsy i piwo Big Grin
Osobicie ja nie nie mam wielkich wymagań mnie bardziej trzymie kasa i miejsce , może dla niektórych wyda się to śmieszne ale marzy mi sie zbiornik 600x200x120 z Atltumami+demony+biotodoma warvini +Hemiodus gracilis, może nic specjalnego ale te ryby od zawsze mnie fascynowały
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jestem prostym akwarystą. Big Grin Stąd też moje święte Graale nie są zbytnio wyszukane. Big Grin

Jeśli chodzi o Apistogramma to chciałbym wrócić do D10 i mieć D50. Strasznie ubolewam na tym, że D10 straciłem. Najpierw ciągłe tarła kiedy nie miałem jak odchować narybku, a potem zapauzowały na wieki wieków... Może Mpaw trafi je kiedyś na stockliście....
[Obrazek: attachment.php?aid=36013]
[Obrazek: attachment.php?aid=33984]


Chciałbym też wrócić do najładniejszej formy exBreitbinden, czyli A. megaptera- tylko trzy pierwsze promienie płetwy grzbietowej są mocno wydłużone. Tutaj pozostaje liczyć na to, że Mpaw też je w końcu trafi na stockliście. Big Grin
   

W złotej erze Apisto, czyli latach 2008-2011 nie miałem okazji mieć Apistogramma megastoma(czyli Kelleri). Taka bardziej niebieska barlowi Smile
   
źródło: reef2rainforest

Co do Afryki Zachodniej to chciałbym mieć trójcę Wallaceochromis, czyli wrócić do humilisów, spróbować jeszcze raz z signatus i mieć po raz pierwszy rubrolabiatusy. Zdjęć nie wrzucam, mamy na forum wszystkie 3 gatunki.

Z ryb które miałem, nie odpuszczę dranchenfelsi oraz chcę jeszcze raz kiedyś spróbować z P. silviae.

A z gatunków których nigdy nie miałem to:

Limbochromis robertsi, do zdobycia na WAC, więc trzeba czekać aż skończy się covid....
   
źródło: jak na zdjęciu

Nanochromis minor, niestety chyba cała europejska populacja kopnęła w kalendarz. Niestety, pochodziła tylko od dwóch osobników, więcej się nie udało odłowić. Sad

.jpg   unnamed.jpg (Rozmiar: 44.95 KB / Pobrań: 680)
źródło: jak na zdjęciu
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja tak troche z innej beczki, a troche w temacie. Panowie i Panie jak myślicie czemu w PL akwarystyka jest ogólnie na tak niskim poziomie ? Pomijam nasze forum ( :-D ) i kilka osób w PL które pokazują światowy poziom.
W Czechach czy Niemczech dostępność gatunków jest o wiele większa.

A teraz w temacie wątku. Jeśli chodzi o święty gral to dla mnie Maskaheros regani. Mam te ryby u siebie od 2 lat. Chucham na nie i dmucham.....i ciągle tak samo mi się podobająBig Grin
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak dla mnie wymagania nie są jakoś bardzo spektakularne ale mam kilka takich gatunków:
Uaru fernandezyepezi,
Acarichthys heckeli,
Dobrej jakości altumy + S. Daemon.

I chyba to którego nigdy nie uda się zrealizować ze względu na gabaryty zbiornika:
Osteoglossum bicirrhosum
Cichla kelberi
Potamotrygon
A do zestawu któreś z większych kąsaczowatych. Czasami warto pomarzyć

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Święty Graal Ameryki Północnej:
Guianacara sp. Jatapu Big Grin

Od 3 lat u mnie. Obecnie posiadam jedną parę. Nie podchodziły do tarła w tym roku. Gdy temperatura w akwarium przekracza 26st samiec robi się bardzo agresywny. Ze względu na współmieszkańców Wink utrzymują ją do 25st max. 

   


A chciałbym mieć nie zmiennie: 
1) Crenicichla Inirida III

   
   

Oraz nowe "widzimisie":
2) Astronotus crassipinnis

I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak wszyscy to babcia też Smile
Odkąd syn ma zgodę na akwarium szuka co by chciał i znalazł. Jako zpalony wędkarz wynalazł coś co by bardzo chciał, więc to jest jego Graal. Jest to Belonesox belizanus czyli szczupak akwariowy. znalazłem jedyny opis na superakwarium.pl. I stamtąd pozwoliłem sobie pobrać fotkę.
   
W sumie ja na tą chwilę też mam jednego Świętego Graala. Haha To nie rybka, ale roślinna... grzybienczyk Rotfl

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Święty Graal dojdzie w przyszłym tygodniu. Big Grin Moja poczta zgubiła przesyłkę od Maciocha... :X
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
1. Malaysian blue base arowana

   

2. Potamotrygon magdalenae "red"


.jpg   Potamotrygon magdalenae02.jpg (Rozmiar: 132.04 KB / Pobrań: 446)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Channa argus

       

Scatophagus tetracanthus


.jpg   scat.jpg (Rozmiar: 55.14 KB / Pobrań: 551)    

Heterochromis multidens

       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości