• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lamrologus calliurus

#1
Witam chciałbym wam przedstawić Lamprologus calliurus
Nazwa i synonimy
Łacińska nazwa odnosi się do pięknego, lirowatego ogona ryby: kallos – piękny, oura – ogon – niemniej w przeciwieństwie do innych ryb, słowa te pochodzą z greki i zostały przełożone na łacińską formę. Gatunek ten znany jest również jako exLamprologus calliurus, Neolamprologus calliurus oraz ‚Lamprologus’ calliurus

Występowanie
Samce calliurusów zajmują strefę przejściową, samice zaś strefy obfitujące w muszle ślimaków. Gatunek występuje na terenie całego jeziora. Bytuje również w nieckach, które buduje Lamprologus callipterus.

Akwarium

Jak podaje Ad Konings w tanganickiej Back to nature, minimalna długość zbiornika dla pary to powierzchnia 40 centymetrów. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to ryba haremowa oraz dość duża, minimalne akwarium dla tego gatunku nie powinno być krótsze niż 80 centymetrów. W akwarium o długości 100 centymetrów można pokusić się o trzymanie 2 samców, które na początku mogą dość intensywnie i brutalnie ze sobą walczyć, ale po ustaleniu hierarchii oraz rewirów, żyją zgodnie.

Niezbędne będą oczywiście muszle, jednak te standardowe – winniczka lub Neothauma tanganyicense będą dla calliurusów za małe, dlatego trzeba umieścić w akwarium muszle morskiego ślimaka Ryssota ovum. Potrzebne będą również kamienie, w których może schronić się samiec. Warto położyć obok siebie 2 duże muszle – wtedy samiec może zająć jedną z nich, drugą zaś samica.

Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Zachowanie i obserwacja


W akwarium powinno znaleźć się sporo muszli, aby ryby mogły obrać terytorium, którego będą strzec – chociaż niezbyt agresywnie.

Tyle z teorii teraz z mojego pynktu obserwacji .
Ryby należą do gatunku ryb w miarę spokojnych , lecz nie dadzą sobie dmuchać w kaszę . Ryby trzymię w haremienie
3+5 , Calliutusy to nieodzowny element niecki dobrze się dogadają z T.vitasus , L.similis ,L.calipterus, A.calvus lub z kuzynami, ryba śmiało nadaje się dla początkujących nie sprawia żadnych problemów.
Chyba tyle Ode mnie Smile

[Obrazek: 5f9b34b49f2615a8cbbe4bb031bd1b1b.jpg][Obrazek: 925b00a8ccad97136718a0f1a9069a7c.jpg]

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(18-10-2020, 18:04 PM)barttsw napisał(a): Witam chciałbym wam przedstawić moje młode ryby F1 [Obrazek: 5f9b34b49f2615a8cbbe4bb031bd1b1b.jpg][Obrazek: 925b00a8ccad97136718a0f1a9069a7c.jpg]

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

barttsw fajne ryby , ale napisz coś więcej o nich. Skąd pochodzą, warunki, obserwacje itp. To może pomóc zarazić innych tymi rybami. Dobrze by było tak zaczynać temat prezentacji.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(18-10-2020, 19:07 PM)Zimna Zośka napisał(a):
(18-10-2020, 18:04 PM)barttsw napisał(a): Witam chciałbym wam przedstawić moje młode ryby F1 [Obrazek: 5f9b34b49f2615a8cbbe4bb031bd1b1b.jpg][Obrazek: 925b00a8ccad97136718a0f1a9069a7c.jpg]

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

barttsw fajne ryby , ale napisz coś więcej o nich. Skąd pochodzą, warunki, obserwacje itp. To może pomóc zarazić innych tymi rybami. Dobrze by było tak zaczynać temat prezentacji.
Zosiek zrobione

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam,
na mój gust to jeden z fajniejszych i ładnych muszlowców. Warto go mieć Okok

Co do małego szczegółu.
Czy nazwa gatunkowa w tytule wątku jest poprawna?
Ostatnio wokół tego taksonu było trochę zamieszania z systematyką. Ja jeszcze nie tak dawno przygotowując opisy do ryb wystawiane przez Klub Miłośników Tanganiki (często ten gatunek gości w naszych zbiornikach na wystawach i bardzo się podoba) napisałem tak:

"Gatunek Neolamprologus calliurus występuje w kilku formach barwnych różniących się między sobą kolorem tułowia, wielkością plamki oraz niebieskimi znaczeniami na głowie.
Neolamprologus calliurus często kojarzony i mylony jest z N. brevis, który jest mniejszy od poprzednika, nie posiada wydłużonych promieni płetw. W handlu można spotkać nazwę N. calliurus jako N. brevis "Magara".
Powstaje pytanie czy N. calliurus i N. brevis to ten sam gatunek? Miejmy nadzieję, że badania nad tymi taksonami pomogą rozwiązać nasze wątpliwości."

Dzisiaj sprawdzałem FishBase i tam widnieje nie jako Lamprologus calliurus czy N. calliurus ale jako Neolamprologus brevis z synonimem N. calliurus.


Proponuję za bardzo nie opierać się na opisach Ad'a Konings'a pod względem nazw gatunków, litrażu itd. To dość ostatnio kontrowersyjny autor i wielu ekspertów podważa jego opisy jeżeli chodzi o Tanganikę. Z Malawi jest trochę lepiej.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(18-10-2020, 21:43 PM)rufus napisał(a): Witam,
na mój gust to jeden z fajniejszych i ładnych muszlowców. Warto go mieć Okok

Co do małego szczegółu.
Czy nazwa gatunkowa w tytule wątku jest poprawna?
Ostatnio wokół tego taksonu było trochę zamieszania z systematyką. Ja jeszcze nie tak dawno przygotowując opisy do ryb wystawiane przez Klub Miłośników Tanganiki (często ten gatunek gości w naszych zbiornikach na wystawach i bardzo się podoba) napisałem tak:

"Gatunek Neolamprologus calliurus występuje w kilku formach barwnych różniących się między sobą kolorem tułowia, wielkością plamki oraz niebieskimi znaczeniami na głowie.
Neolamprologus calliurus często kojarzony i mylony jest z N. brevis, który jest mniejszy od poprzednika, nie posiada wydłużonych promieni płetw. W handlu można spotkać nazwę N. calliurus jako N. brevis "Magara".
Powstaje pytanie czy N. calliurus i N. brevis to ten sam gatunek? Miejmy nadzieję, że badania nad tymi taksonami pomogą rozwiązać nasze wątpliwości."

Dzisiaj sprawdzałem FishBase i tam widnieje nie jako Lamprologus calliurus czy N. calliurus ale jako Neolamprologus brevis z synonimem N. calliurus.


Proponuję za bardzo nie opierać się na opisach Ad'a Konings'a pod względem nazw gatunków, litrażu itd. To dość ostatnio kontrowersyjny autor i wielu ekspertów podważa jego opisy jeżeli chodzi o Tanganikę. Z Malawi jest trochę lepiej.
Rufus dziękuję za wyjaśnienie Smile
Ryby naprawdę fajne jest na co popatrzeć zwłaszcza w połączeniu z calipterusem Smile

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Rozumiem że chodziło o Lamprologus callipterus.
Drugi ciekawy gatunek muszlowca. Myślałeś o stworzeniu nieckę na bazie tego gatunku? Można wówczas obserwować unikalne zachowania między gatunkami w niecce.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(18-10-2020, 22:38 PM)rufus napisał(a): Rozumiem że chodziło o Lamprologus callipterus.
Drugi ciekawy gatunek muszlowca. Myślałeś o stworzeniu nieckę na bazie tego gatunku? Można wówczas obserwować unikalne zachowania między gatunkami w niecce.

Tak mam oba gatunki , zajrzyj w mój temat https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...=163868#pi
Nic wielkiego Ale zbiornik mnie naprawdę fascynuje , jest pełna harmonia
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ze swoich obserwacji dodam, że jest to muszlowiec , który lubi toń wodną. W moim zbiorniku ryba głównie pływa w środkowych partiach (H-50cm) zbiornika. Żeby obrał terytoria potrzebuje (w mniejszych baniakach tj. 112-160l ) spokojnego towarzystwa np. Telmatochromis vittatus lub Altolamprologus compressiceps shell. Ryba z powodzeniem żyje hodowana w parze i myślę, że jest to bliższe optimum dla tego gatunku - w końcu jak wspominano powyżej to niedaleki kuzyn Brevisa. W zbiorniku 120x50x50 przy samcu Callipterusa + sumach synodontis polli ryba przestała się wycierać, ma terytorium ale nie ma na tyle spokoju. Kiedy jednak zapewni jej się odpowiednie warunki to przynajmniej przy dzikusach można zobaczyć ciekawe obserwacje np. jak samiec przesuwa muszle winniczka. Raz po nieudanym tarle przesunął 1 muszle, w której była samica na drugi koniec akwarium Paluszkiem  warto też szczelnie przykryć zbiornik. Ryba jest bardzo skoczna i często płochliwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości