• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oczka wodne, stawiki, żabie dołki

#1
Kuna mi zasugerował, bym się pochwalił swoim oczkiem wodnym. Zatem przy okazji zrobię wątek zbiorczy, bo nie tylko ja mam. Smile

Oczko wodne 7x5 metrów, w najgłębszym miejscu około 140 cm. Filtracji brak, ale podpięta jest deszczówka z małego budynku gospodarczego- więc jak braknie wody to się uzupełni, a jak jest za dużo to się przelewa.

Ryb nie planuję, bo:
- mam świetne łowisko planktonu
- oczko obecnie stanowi oazę dla żab i traszek
- obawiam się zimowania, w zimie w Orawce jestem raz na miesiąc-dwa, więc nie miałbym jak tego przypilnować

Oczko wychodzi na prostą w końcu, bo do zeszłego roku miałem problemy z wodą gromadzącą się pod folią. Łąka jest podmokła i po dużych deszczach robiły się kieszenie wypełnione wodą. W tym celu w zeszłym roku zrobiłem odwodnienie dookoła stawiku i jest spokój, ufff.

Na razie panuje roślinny chaos, z mamą kupujemy po 1-2 roślinach, na zasadzie co nam się spodoba to bierzemy. Są lilie, strzałka australijska, pondeterie, osoki, pływacz i wiele wiele innych. Smile

W przyszłym roku będę chciał lepiej zagospodarować otoczenie oczka. W chwili obecnej z 3 stron otacza je prawie naturalna łąka podmokła, którą będę chciał uzupełnić przy użyciu jakieś gotowej mieszanki.


Załączone pliki Miniatury
                                                           
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękna sprawa taki staw Heart 
Ciekawe kiedy czapla Ci tam ryb na wpuszcza "na potem"
Rotfl
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzikie kaczki już tam przylatują(gniazdują obok, nad rzeką), ale czaple ani boćki się nie zapuszczają. Smile

Za to jeże czy koty traktują stawik jako wodopój. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ładne i dobra wielkość. Pamiętaj aby brzegi oczka nie były strome. Inaczej plotek. Pomyśl aby zacienić od bezpośredniego południa. Chwalę sobie jodłę koreańską, brak liści a potem mułu na dnie. Dobrze że ryb nie ma - potem pustynia i tylko problemy. Ale kaczki ikre przynoszą. Z roślin wielu przetrwają najmocniej się rozrastajace. Nie sadź pałki wodnej, chleba że mniejszą odmianę. Duże lilie zarosną oczko za 2-3 lata. Rocznie wywalam kilka taczek roślin. Przelew z oczka można zrobić do mniejszego obok. U mnie spływ z dachu leci do studzienki- pompa jak poziom - i na kaskadę rurą. Zrobiłbym nasyp jakiś, głazy i pomost z brzegu z deski kompozytowej - na lata.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Świetna oczko. Trochę pracy Cię/Was to kosztowało. Z tego co widziałem po zdjęciach na fb masz od razu naturalny basen Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tak dla zobrazowania jak wpływa takie oczko (ma 3x5) na rozrost roślin - kilka fotek:
   
   
   

Na środku wyspę zrobiłem - całe dno folii wyłożone otoczakami (brak wtedy tzw kieszeni wodnych) i na środku prawie, wyspa - tzn otoczaki na dnie i na nich tratwa z bali dębowych obciążona otoczakami (takie po 30cm średnicy) i znowu otoczaki i tratwa z brzegami - tam worki konopne z ziemią i w nich rośliny - najładniejsza wierzba z jasnozielonymi liśćmi.
W tle to duże to metasekwoja chińska.
Ps świetnie przy takim oczku wygląda bambus - jak będziesz w Wwie to mam do oddania sporo - nie wiem czy widać - za wierzbą te krzaki ponad 3m wysokości.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(25-07-2019, 07:05 AM)novi napisał(a): Ładne i dobra wielkość.  Pamiętaj aby brzegi oczka nie były strome. Inaczej plotek. Pomyśl aby zacienić od bezpośredniego południa. Chwalę sobie jodłę koreańską, brak liści a potem mułu na dnie. Dobrze że ryb nie ma - potem pustynia i tylko problemy. Ale kaczki ikre przynoszą.  Z roślin wielu przetrwają najmocniej się rozrastajace. Nie sadź pałki wodnej, chleba że mniejszą odmianę. Duże lilie zarosną oczko za 2-3 lata. Rocznie wywalam kilka taczek roślin.  Przelew z oczka można zrobić do mniejszego obok. U mnie spływ z dachu leci do studzienki- pompa jak poziom - i  na kaskadę rurą. Zrobiłbym nasyp jakiś, głazy i pomost z brzegu z deski kompozytowej - na lata.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
No jak na zdjęciach widać- brzegi są łagodne. Smile

Jeziorko nie jest w pełnym słońcu, od wschodu i południa są drzewa, od zachodu skarpa i dom. Więc nie ma co już dodatkowo zacieniać. Wink

Kaczki nie mają czego ikry przynieść, w pobliżu tylko górskie rzeki. Więc o dzikie zarybienie się nie obawiam. Smile

Na żadnym zdjęciu nie ma pałki wodnej- jest za to tatarak. Wink Pałka wodna rośnie na dziko w innej części ogrodu.

piotrK napisał(a):Świetna oczko. Trochę pracy Cię/Was to kosztowało. Z tego co widziałem po zdjęciach na fb masz od razu naturalny basen [Obrazek: biggrin.gif]
A owszem, miła ochłoda jest, pomijając pijawki. Big Grin
   
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Tatarak piękna sprawa - też mam trochę, ale irys dziki (żółty) zarasta tatarak. Polecam dziką miętę - ze szlaków kajakowych przywieziona, choć ogrodowa do herbatek lepsza. I szałwia - ale to na żwirowym podłożu.
ps . Podziwiam piękno otoczenia i uosobienie sił żywotnych przyrody
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Irysy(dwa gatunki- jeden o dużych kwiatach, drugi o drobnych) mam posadzone obok oczka, fajnie się przyjęły więc czekam aż się rozrosną. Smile

Mięty mam dwa gatunki- wodną i długolistną(sama się wysiała, rośnie na dziko w ogrodzie).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Na łąkę polecam miododajne i pachnące rosliny , np:
przegorzan , telekija i żmijowieiec  . a też jaskółcze ziele jak pszczoły zechcesz mieć - co polecam - miałem miec dwa ule a mam już 9 plus domek do apiterapii.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości