• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: prawie BW 200l

#21
Trzeba by porównać wskazanie termometru, który używasz z innym wzorcowym.
Będzie to potrzebne do określenia dziennych wahań temp. Ważne by zmierzyć temp. kilka razy w ciągu doby. 
By pomiary coś dały, powinny być wykonane, cyklicznie przez kilka dni o tej samej godzinie. Np. rano w południe po zachodzie słońca i koniecznie całkiem w nocy.
 
Interpretacja wyników.
Generalnie stała temperatura nie jest wskazana a jej dobowe wahania tak.
Jako bezpieczne wahania, można przyjąć 2 - 3 stopnie i to by nie nastąpiły zbyt gwałtownie oraz nie przekroczyły dolnej lub górnej granicy dla określonego gatunku. Dotycz to ryb wyrośniętych i dorosłych. Tyle co dotyczy Twojego przypadku.
 
A dalej. Można pozwolić sobie na powolne zmiany temperatury związane z porami roku i cyklem rozwoju rybek (przygotowanie do tarła, samo tarło, wychów młodego narybku, okres intensywnego wzrostu i czas spoczynku). Powinno to być dostosowane do określonych gatunków rybek, czy są z odłowu, czy od lat hodowane w akwariach i z jakiej linii hodowlanej pochodzą. Równie ważną role gra odpowiednia (najczęściej podwyższona i stała) temperatura podczas leczenia oraz rehabilitacji rybek.   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Odkąd do akwa wrzuciłem grzałkę z termostatem (50W - pewnie mało) i nakryłem akwa panelami z mlecznej plexi wszelkie problemy ustąpiły. Niedawno dorzuciłem 5szt młodych skalarów. Ależ są malutkie przy tym jedynym, który przetrwał moje błędy młodości...

Nawet ślimaki mi odpuściły i jakby zanikły Smile, a przecież tylko zgniatałem w palcach te które wylazły na powierzchnię Wink ale i tak profilaktycznie 1 helenkę zakupię.

Rośliny (poza microsorium) są w zaskakująco dobrej kondycji, bo przecież w BW nie powinno ich być... Jestem mile zaskoczony jak szybko się przestawiły na oświetlenie LEDami (Moduł LED SAMSUNG 3xSMD5630 -IP68 1,2W/170lm ZIMNY). Światło przy 10 modułach idzie na ~50%. 

Zresztą zobaczcie sami:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
bardzo dawno nic tu nie wrzucałem, akwa stoi dalej, aż sam się dziwię...
W lipcu zeszłego roku wyjechałem z rodziną za granicę, karmieniem rybek zajmował się teść. Zmniejszyłem ilość światła i czas świecenia. Zlikwidowałem 40l u córki, a kiryski i chyba bystrzyki brzanki wysmukłe (titteya) przerzuciłem do dużego, wraz z filtrem Ikola. W akwa już wtedy królowały 2 spore żaglowce, stado kilkunastu hokejówek i chyba nawet większe stadko kirysków oraz od czasu do czasu objawiający się i siejący postrach zbrojnik brzydal.
Wszystko było w porządku, akwa sobie trwało, teść karmił 6x w tyg. Gdzieś w okolicy połowy października byliśmy w domu - podmieniłem wodę, wyczyściłem filtry. Tak wyglądało:
[Obrazek: 8vXvWIVhCOcRLR5S7P1AELDrDX7XUzLEwgB3Qcha...E_Ub8=w400]

aż do czasu powrotu mojej żony z dziećmi w końcu lutego. Sukcesywne przekarmianie i brak podmian wody doprowadziło do zbyt wysokich poziomów NO2, NO3. Jak ja wróciłem z końcem czerwca to było już po kiryskach i otoskach, a zbrojnik dogorywał. Całe akwa było zaglonione...
[Obrazek: dX52z-DaE3zHOaQCCs2NlqL4EDGg4nSYOzGwWDab...ILbbQ=w400]

szybkie podmiany wody, czyszczenie filtrów uspokoiły sytuację. Ale szkoda się stała...

Na chwilę obecną mam dalej 2 skalary, ok 10 hokejówek (powoli padających ze starości) i te 3 (chyba) zwinniki  tetejki. Glony zanikły. Sytuacja się unormowała. Muszę sprawdzić parametry wody.

tak wygląda dziś:
[Obrazek: cx7iqW4Z_CITrT_5mzcxhxv7_suVoVRL8DTzLU15...6y96U=w400]

Powoli zaczął wchodzić do głowy pomysł, żeby dorzucić tu jakieś pielęgniczki. Choć sam nie wiem czy to dobry pomysł przy dużych skalarach. Nigdy żadnych nie miałem. No i koniecznie kiryski + hokejówki. Doradźcie coś Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Idź w dicrossusy(filamentosus najłatwiej kupić). Bardzo ładne, stosunkowo duże pielęgniczki, kształtem będą się odróżniać od skalarów. Harem 1+2, by nie zrobić za gęsto. Kiryski to już tylko dobrać pod względem upodobań i parametrów wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
i na taka poradę liczyłem  [Obrazek: oklasky.gif] teraz tylko murze znaleźć dostawce w okolicy i [Obrazek: zakupy.gif]

kojarzycie sklep ribka? bywają we Wro i maja również te pielęgnice
/edit: no to już wiem, ze ribka niekoniecznie Wink poszukam możne ktoś na forum będzie je miał na wydaniu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
no i w sobotę dotarły do mnie rybki od Papja, Patryk jeszcze raz wielkie dzięki!
15 hokejówek i 6 kratek moczy się w kwarantannie Big Grin specjalnie dla nich odkurzyłem 30l, kaskada od tygodnia chodziła w dużym i wpadła tez nowa grzałka
[Obrazek: 0uMBb7nzyWUgCfQb2czCzLXqiaE7LnxsRPjD2ljn...QO-e4=w400]
[-] Post mar33cki otrzymał 2 Lubię to od:
  • Papja, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
wczoraj wpuściłem ryby do głównego zbiornika, wskoczyły jak do siebie Smile hokejówki od razu ostawiły się w fajna ławice, pielegniczki powoli zdobywały nowe terytorium, tetejki uważnie sprawdzały ich poczynania, a skalary pogoniły kilka razy - operacja się udała
[Obrazek: FyytMI99JZX8r46yCxwBZyOTuubUQBKd9IA0L-03...F7qDo=w400]
w następnym tyg może poszukam kirysków na dno
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Maluchy rosną, powoli zaczynają być zauważalne różnice w wybarwieniu górnych kratek. Ciężko im pyknąć fotę telefonem Smile

Skalary się nimi nie interesują, ale całkiem mi zdziczały - siedzą non stop w głębokim cieniu. Najchętniej schowane z tyłu po prawej stronie za korzeniami. Widuję je przy karmieniu o ile jestem daleko od akwa. Jakikolwiek ruch w pokoju od razu je płoszy. Nie zauważyłem u nich żadnych objawów chorobowych. Taki chyba zespół stresowy po długotrwałym przebywaniu bez ludzi Wink

W międzyczasie padł mi filtr Fluval 204 - pękł wirnik... A Akwa chodzi teraz tylko na zewnętrznej Ikoli 150. Pora na nowy - będzie kolejna Ikola, pewnie 250.
Grzałka mi też ostatnio padła i wpadły 2 od Aquaela Platinium 50 (zapas i ew do kawarantannowego) i 250 (podstawowa do tego akwa).
[Obrazek: je10v1r46dMnP0ksok2r4pmHwT4gOw-MC9REdRQY...idNxc=w200]  [Obrazek: N3G3IIjWC3dFoLYhsLE-dQbUMB-_OjHW1zmlJD5W...53mm8=w200]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(15-12-2021, 10:32 AM)mar33cki napisał(a): W międzyczasie padł mi filtr Fluval 204 - pękł wirnik... A Akwa chodzi teraz tylko na zewnętrznej Ikoli 150. Pora na nowy - będzie kolejna Ikola, pewnie 250.
0

Nie lepiej kupić nowy wirnik?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(15-12-2021, 12:52 PM)el_polako napisał(a):
(15-12-2021, 10:32 AM)mar33cki napisał(a): W międzyczasie padł mi filtr Fluval 204 - pękł wirnik... A Akwa chodzi teraz tylko na zewnętrznej Ikoli 150. Pora na nowy - będzie kolejna Ikola, pewnie 250.
0

Nie lepiej kupić nowy wirnik?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

Niby lepiej, ale Fluvala mam od zawsze, niby się z nim zżyłem przez te lata i mam drugiego w piwnicy na części (już bez wirnika), ale za każdym razem mnie wkurza przy zamykaniu i odpowietrzaniu. Ostatnio go doszczelniałem silikonem. Jest okazja wymienić filtr na nowy. Często wyjeżdżam i czasem się zastanawiam co też tam się dzieje. To będę spokojniejszy.

Z innej beczki dziś jest szansa na odwiedziny we wrocławskim Trzmielu, może w końcu kupię kiryski Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości