• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: prawie BW 200l

#1
jestem na etapie przygotowywania się pod nowe szkło w domu, będzie na wymiar 96x45x50, szkło 8mm, przód Optiwhite, wstawione w zabudowę w salonie. BW będzie idealnie kontrastowało z białymi frontami w połysku, a ja po LT chcę jak najmniej roślin Big Grin I tak zaglądam do akwa najrzadziej jak się da.

W planach (prawie) Blackwater - mam twardą wodę i nie mam RO, także ph ~7-7.5. Ale będzie herbata - mam za płotem las dębowy, także liści pod dostatkiem. 
Zakupiłem na olx trochę korzeni i czekam na dostawę. Piach szukam Smile torfowiankę też przygotuję.

Wstępnie myślałem o zakupie kilku (4-6) sklepowych skalarów, z poprzedniego akwa (112l) zostało mi kilka kirysków i 1 zbrojnik niebieski oraz 9x razbora klinowa - te mają dożywocie.

Oswietlenie - wachom się, jak to mówią... Będzie belka LED myślałem o Aquael 32W, a może samoróbka, czy inne pomysły?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
W twardej wodzie z dużą ilością garbników skalary nie będę czuły się dobrze. Żadne ryby z SA nie będą. Będziesz palił rybom skrzela.
Zainwestuj w filtr RO.
Jeśli chcesz BW to Opti front jest bez sensu.
Piach polecam biały, kwarcowy. W herbacie i tak wygląda żółto Wink
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bierz RO bez zastanawiania się nad innymi opcjami. Tylko na montaż trzeba parę chwil poświęcić, a później masz sprawę wody ogarniętą i robisz wodę jaką chcesz.
Aquaela oświetlenie daje radę. Czy weźmiesz retro-fity, czy inne wynalazki Aquaela, to będziesz zadowolony.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
nad filtrem RO już myślałem, kupię testy do wody i sprawdzę parametry, bo szczerze to nie pamiętam jakie mam dokładnie

mam jeszcze opcję (w zimne dni) zbierania wody odmineralizowanej z odpływu z wentylacji mechanicznej - też muszę sprawdzić. 
Optiwhite, bo zielone profilowane szkło mnie już męczyło.

widziałem tu na forum, że używacie też naświetlaczy LED 10W - mógłbym kupić 2-3, jakieś konkretnie polecicie? 6500K?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Podstawowa rzecz to znajomość parametrów wody kranowej. Jak się je zna wtedy można planować kolejne działania i zakupy sprzętu, ryb itp.

Sklepowe skalarki nie potrzebują BW. Jeśli masz ph 7 to dla nich jest dobre nawet do rozmnazania.  
A tę wodę z wentylacji to sobie odpuść.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
testy kupię dziś, filtr RO właśnie zamówiłem - zmotywuje mnie to do dokończenia podejść wody w garażu Smile
pisałem o wodzie z wentylacji mechanicznej, bo w zimie sporo mi się tam skrapla z powietrza wyciąganego z domu, także to jak demineralizowana Wink

akwarium powinno być w tym tygodniu, podjarałem się jak Reksio szynką Big Grin. Cały czas mam działającą 112l z filtrem Fluval 204, co prawda na potrzeby przenosin bez podłoża, ale działa Smile. Także uruchomienie nowego powinno być szybkie i w miarę bezbolesne.

Teraz kwestia obsady:
1. mam dylemat co z tymi razborami klinowymi zrobić, bo wiem że nie pasują - to nie ten kontynent, z drugiej strony mam je już długo i powoli zaczynają padać, zostało mi ich 9szt
2. ostał mi się 1 kirysek pstry, dokupić tych czy innych?
3. 4-6 sklepowych skalarów, myślę że w Trzmielu będą mieli coś ładnego
4. 1 zbrojnik niebieski - ze starego akwa
5. pstrążenice - miałem już kiedyś, fajne rybcie i myślę, że pasowałyby do tego zbiornika, ale nie wiem czy uda się kupić

czy to nie za dużo/mało jak na taki litraż?

update:
wczoraj kupiłem testy paskowe JBL 6w1, wyniki poniżej:
ph: 7.2
kH: 6-10
GH: >14
Cl/NO2/NO3: 0

Na początek przygotuję 50:50 kranówę z RO, co pewnie trochę potrwa... Ale filtr już czeka w paczkomacie i dziś zaczynam produkcję RO
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dziwne te parametry. Gdy kranówka jest „naturalna” nie preparowana to przy tak wysokim GH i KH, ph powinno być bliższe 8 a nie 7. No i pasowało by przeprowadzić serie pomiarów i z nich wyciągnąć wnioski.  

Paski 6 w jednym z samej definicji są bardzo ogólnymi wskaźniki parametrów wody. Dokładniejsze i pewniejsze w działaniu są testy kropelkowe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
może to kwestia odczytu/dokładności pasków, kupię zatem kropelkowe zoolek jest ok? ph + kh-gh chyba starczy?

poniżej zdjęcie z sobotniego zalewania:
[Obrazek: HXfsrwZ5LsLhRYXkUcUv8cnpVfx-8csidmdaOQP7...JG8sU=w400]

w niedzielę rano podłączyłem filtr Fluval 204, z działającego akwa 112l, ale niestety woda już zdążyła się zrobić mleczna, także czekam... Korzenie wypłukałem i wyparzyłem. Namakają w akwarium przyciśnięte kamieniami.

Woda ok 50l z RO, 60l ze starego akwa, reszta kranówka, 5l torfowianki
parametry: 
ph: 6,4
kH: 6
GH: >7
NO2: 0
NO3: 10-25

oświetlenie w trakcie - belka na 10 modułów LED SAMSUNG 3xSMD5630 -IP68 biała zimna (6000-6500K), ze ściemniaczem, ustawione pewnie na 20-30% wystarcza aż nadto

link do pełnego albumu ze zdjęciami: 200l BW


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
post pod postem, ale trudno...


wczoraj zakupiłem w zoologu 6 kirysków pstrych i 6 skalarów (4 czarno-srebrne, 2 jednolicie srebrne) - pani pyta: a jak duże ma Pan akwarium? odp: 200l, pani: a to ok, sprzedam Panu. A ja patrzę na to jej akwarium - tak na oko: 100x30x30, pływa w nim ok 30 skalarów i kilka palet. I to jest ok... No, ale cieszę się, że dba gdzie trafią.
Przeprowadziłem aklimatyzację kropelkową, późnym wieczorem wpuściłem do akwa. W tzw. międzyczasie skończyłem belkę LED Smile
Kiryski odnalazły się od razu, są bardzo aktywne i je widać. Zbrojnik się swoim zwyczajem gdzieś ukrył pod korzeniem. Skalary podobnie - za korzenie i za granicę światła. Po jakiejś godzinie 2 z nich się na chwilę ujawniły.

Niestety dziś rano jednego skalara odłowiłem padniętego. A już wczoraj wyglądał mi podejrzanie - pływał skosem a nie pionowo, ale zrzuciłem to na garb niskiego akwa w sklepie.

[Obrazek: UOv8tJdgolopaFvSALftmepSwdx9VgVfXSPeVGdw...8t2jQ=w400]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Poskładałeś swoje akwarium z trzech różnych rodzajów wody, dodałeś korzenie i podłoże. Taka mieszanka musi się "przegryźć" na co potrzeba więcej czasu.
Zafundowałeś rybom survival.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości