• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium 500l - technikalia

#1
Cześć,
To mój pierwszy post na forum i zaczynam od razu od pytań.
Zakładam pierwsze większe akwarium (400-500l) i nasuwa się kilka pytań odnośnie tego jak to ustawić żeby obsługa w przyszłości nie przysporzyła większych problemów. 
W akwarium pływać pewnie będą skalary, jakieś ziemiojady, może pielęgniczki i coś ze brojników czyli taki standard, poza tym dużo drewna i kilka małowymagających roślin jak żabienice, mikrosoria, anubiasy itp. Filtracją zajmie się Eheim 2275, pewnie trzeba będzie dorzucić kolejny kubełek ale to wyjdzie w praktyce. Poza tym automatyczna dolewka i jakieś inne bajery jak okażą się przydatne.

Akwarium będzie stało w takiej lokalizacji. Wiem, że trochę niefortunnie bo przy samym wejściu do pokoju ale alternatywą było postawienie go przy oknie wychodzącym na zachód. Czyli popołudniami byłaby tam niezła grzałka.

[Obrazek: 5acce089fefd1056med.png]

Akwarium będzie w rozmiarze 150 cm szerokość , 60 cm wysokość. Od ściany do frontu jest 50 cm więć taka też może być maksymalna głębokość.

  1. Szafka czy stelaż? Na jakiej wysokości postawić akwarium - 80 cm nie będzie za wysoko?
  2. Akwarium dosunąć do tylnej ściany i wtedy wszystkie rurki od filtrów, dolewki itp dać na lewej ściance? Ile miejsca będę na to wszystko potrzebował, 5 cm wystarczy? Od frontu powinien być wtedy dostęp do węży? Wygodne to będzie w obsłudze i nie przyspoży problemów z cyrkulację?  
  3. A może dać nieco płytsze i szersze akwa  czyli dno powiedzmy 160X45 i wszystkie przyłącza za akwa. Czy te 5 cm wystarczy za akwa i czy będzie to wygodne w obsłudze? Wizualnie pewnie lepiej ale wygoda przede wszystkim Smile 
  4. Dosuwając akwarium bokiem bądź tyłem jaki powinienem zachować minimalny odstęp? Zakłam, że szkło mimo wzmocnień może delikatnie wybrzuszyć na ścianie 150cm.
  5. Znacie kogoś kto zrobi fajną pokrywę w kolorze z palety RAL. A mozę odpuścić pokrywę i nakryć to szybą...
  6. Co jeszcze warto zaplanowaćna tym etapie? Doprowadzenie kanalizacji nie wchodzi w grę bo to blok i ta lokalizacja akwa na to nie pozwoli.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Otwory w dnie w to montujesz srubunki i robisz akwarium od ściany i nie martwisz się o późniejszy dostęp do rur od filtracji.

Takie szkiełko już fajnie postawić na stelażu. Łatwość obudowania i jak kiedyś najdzie pomysł zmiany koloru mebli, nie trzeba demolować akwarium , a zmienia się tylko płyty.

Wysokość taka przy ktorej da się coś robić to 75 cm do  góry  blatu.   I jest sporo miejsca na filtry, eheim 2275 ma chyba z tego co pamiętam 56 cm wysokości, i potrzeba z 10 cm żeby jakoś te węże ułożyć, i podłączyć zewnętrzną grzałkę.
Około 2500 litrow wody w 35 akwariach. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Szukaj filtra , albo zamiast zewnętrznego - sump.
Ten eheim nie da rady, do zakładanej obsady .

1 Dobry stelaż z kantówka drewnianego lub stelaż stalowy / aluminiowy .
2 jak Draughtell pisze - węże przez dno . 
3 akwarium zrób największe jakie możesz - abyś później nie żałował . 
4 dosuwaj do końca , aby nic za akwarium nie wpadało . 
5 nie prościej korona , na nie szyby bądź plexa i oświetlenie wyżej . 
6 pomyśl nad sumpem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Część moich wątpliwości rozwialiście - będzie stelaż.

Węże przez dno, śrubunki - jak to działa? Duże jest ryzyko, że to pocieknie? Nie chciałbym zalać nowej chałupy. Rozumiem, że wtedy w grę wchodzi jeden duży kubeł albo sump. Sam Eheim 2275 pewnie nie pociągnie filtracji, FX6 wystarczy przy tym litrażu i obsadzie? Ewentualnie sump ale ten temat jest mi zupełnie obcy, jakie powinien mieć rozmiary? 

Czyli sama korona np z przyklejonego lacobel i nad tym wisząca lampa? Chyba jednak wolałbym przykryć akwa razem z oswietleniem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
kolego myśl tylko o sumpie i stelażu,
stelaż stal malowana proszkowo , stal ocynk , nierdzewka , aluminium w kolejności masz cenowo 
sump największy jaki możesz sobie pozwolić 
o otwory się nie bo nic się nie stanie prędzej wyleje kubeł niż się coś w hydraulice rozszczelni,
akwarium zamawiasz z kominem wewnętrznym z wywierconymi otworami  u ciebie w takim litrażu 2x45+35 czyli na hydraulikę 2x32+25 , 
jeszcze co do wysokości minim 70 cm 
masz pytania odnośnie sumpa hydrauliki pompy pytaj pomogę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeśli idzie o filtrację to rozważam 3 opcje: kubełek, sump i filtr kasetowy. Priorytetem jest tu wygoda użytkowania i bezpieczeństwo, dopiero na dalszym planie koszta.

Poczytałem sobie o filtracji via sump i wygląda to naprawdę ciekawie. Grzałki, auto dolewka, dozowanie nawozów, CO2 i cała reszta może się mieścić w sumpie. Łatwo to serwisować i modyfikować. Nurtuje mnie kilka pytań
  1. Filtracja jest w akwa tylko górą ala skimmer. Czy to jest wydajne, nie zalega brud na dnie? Czy konieczne będzie dołożenie pompy cyrkulacyjnej bądź filtra wewn?
  2. Jak działa taki Feed pause w przypadku sumpa? Czy nie jest tak, że po wyłączeniu pompy woda cofa się o te kilka cm do sumpa? Da się to w ogóle zrobić przy supmie?
  3. Jak działa utrzymanie poziomu wody? To jest jeśli woda paruje to obniża się poziom w sumpie czy w akwarium?
  4. Czy taki sump można przykryć szczelnie żeby szafka nie zgniła od wilgoci?
  5. Piszecie, że potrzeben będą trzy otwory: wlot, wylot i rewizja. Ten ostatni to rozumiem, że  powinien być nieco powyżej poziomu wody i tylko w razie awarii jak zapcha się wylot. Czy przez rewizję można puścić przewody do oświetlenia, termometr, jakąś sondę itp
  6. Czy poza rewizją nie powinno być jakiegoś czujnika poziomu wody w supmie/akwarium który poniżej/powyżej jakiegoś poziomu wody odcinałby zasilanie pompy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Sump.
Cała technikę schowasz w nim a w akwarium będziesz patrzył się na ryby a nie na rury
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przekonaliście mnie, będzie sump. Jakby ktoś szukał to mam nowego Eheim 2275 na zbyciu Smile

Jakieś podpowiedzi/sugestie na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie wymiary sumpa i jaki podział?

Warto robić automatyczną dolewkę np jako dodatkowa komora sumpa albo niezależny zbiornik czy wystarczy odpowiednio zwymiarować sump (komorę pompy) i przykryć go szczelnie? Taka konstrukcja powinna wytrzymać dwutygodniowy urlop. Jaki sprzęt polecacie do automatycznej dolewki? W grę wchodzą raczej gotowe rozwiązania bo na rozwiązania DIY trochę brak mi czasu - chyba, że bedzie to 'rewolucyjne' rozwiązanie Smile

Czy przez rewizję można puścić przewody do oświetlenia, termometr, jakąś sondę itp? Z jednej strony porządek wokół akwarium a z drugiej strony czy to nie przytka rewizji w przyadku awarii.


Zastanawiam się jeszcze czy nie pokusić się o automatyczną podmianę. Ta rozumiem, że ma jedynie sens w przypadku kiedy w szafce będzie punkt wody i odpływ do kanalizy. Tanie i proste to nie będzie ale jeśli ma to znacząco ułatwić obsługę akwa to czemu nie. I znowu jaki sprzęt do automatycznej podmiany polecacie - raczej nie DIY.

Możecie polecić kogoś sprawdzonego kto zrobi stelaż, akwarium i sump? Najelpiej Warszawa i okolice, ewentualnie wysyłka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
też dałbym sump i wtedy możesz akwa dać na wys. 60cm co jest wg mnie optymalne przy oglądaniu z fotela. Wtedy sump 40cm wys. aby był łatwy dostęp do niego.
Wizualizacja - za krótki zbiornik wg wysokości.
Zamiast pokrywy połaczyłbym z górnymi szafkami - otwierany dostęp.
Akwa przy ścianie ale daj na tyle styropian z lekkimi wgłębieniami /opalany/ i pomalowany/gr.ze 3cm.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeżeli komora pompy będzie na styk to dolewka się przyda, ja preferuje dodatkowe zbiorniki plastikowe 10-20L w zależności od wielkości akwarium.
Czujnik do komory pompy na odpowiednim poziomie jaki ma utrzymywac i działa samo.
Jeśli masz możliwość podciągnięcia wody i kanalizacji to nawet bym się nie zastanawiał.
Odpada Ci doleka bo samo będzie się dolewalo i podmieniało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości