• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: projekt rwąca rzeka

#1
Witam,chciałbym założyć ten wątek na prośbę mojego kolegi. Chciałby założyć akwarium na podobieństwo tego z linku Ma jednak kilka problemów ,z którymi ja nie bardzo wiem jak mu pomóc,może wspólnymi siłami damy radę.
1 Jakie wzmocnienia pod drugie dno i jak ułożone by nie zakłócały przepływu wody a utrzymały ciężar kamieni (widocznych na filmie) bez ryzyka pęknięcia szkła? Do wymuszenia przepływu wody chce użyć dwóch falowników Jebao cross flow cp 25.
2 Do filtracji oprócz kubełka, którego głównym zadaniem będzie zbieranie syfu z dna chciałby jeszcze użyć sumpa. Jak go podłączyć (nie stosując komin) i w którym akwarium najlepiej :górnym czy dolnym?
Wiem,że można zastosować tzw. pudełka przelewowe,ale czy jeśli zastosuje się owo pudełko w dolnym akwarium to może ono nie sięgnąć do poziomu wody,który będzie tam dość niski. Natomiast użyte w górnym czy nie zakłóci "pracy" wodospadu?
3 Czy w akwarium tego typu jest sens zastosować nawożenie roślin co2?
4 Gdzie można nabyć kratki do zabezpieczenia końców dna?  Kratki rastrowe do celów akwarystycznych mają  oczka 1x1cm, a to trochę za dużo,w akwarium będą babki .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Moj kolega ma podobne akwarium, zerknij: https://r.tapatalk.com/shareLink?url=htt...are_type=t

Kratki wywalił z tego co wiem, a tez ma babki. Jak chcesz to Was skontakuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kibicuje

Myslalem o tego typu szkle dla zbrojkow...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
2. A po co kolega chce sobie utrudniać życie montażem sumpa w już skomplikowanym systemie? Jeżeli tam będą mieszkały babki (przypuszczam, że Stiphodon) to jakaś kosmiczna nadfiltracja jest tu zbędna. Bardziej przydatna może się okazać automatyczna dolewka, bo przypuszczam, że z takiego akwarium parowanie będzie bardzo duże.

3. Szczerze wątpię.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
PiotrK automatyczna dolewka przy falownikach i falującej wodzie nie zda egzaminu a wręcz może przelać 
autodolewki to super sprawa ale niestety one prawidłowo działają w sumpach lub w baniakach z małym ruchem tafli po prostu zakłucają czujniki , a te soczewkowe to wolę przemilczeć Big Grin

Mario 81 odpuść sobie pompy cp bardziej awaryjnych pomp nie spotkałem ( na 10 pomp 8 po tygodniu poszły na reklamację ) jak chcesz tego typu pompy to tylko maspect 
co do sumpa bez komina obojętnie jakiego daruj sobie go bo strzelisz sobie w kolano ale tak jak napisał Piotr sump mija się z celem przy takiej obsadzie (choc jestem zwolennikiem sumpów) sam jestem na etapie projektowania strumienia i u mnie z miejsca wypadają jakiekolwiek kubły robię od jakiegoś czasu kasoto-hmfy i one sprawdzają mi się rewelacyjnie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(05-05-2019, 21:36 PM)sbc napisał(a): Kratki wywalił z tego co wiem, a tez ma babki. Jak chcesz to Was skontakuje.
Jeśli to nie problem to będę wdzięczny.

PiotrK sumpa chciał założyć z myślą o zrobieniu w nim plenum by na maksa ograniczyć podmianki. Co do obsady to chce zacząć od babek ale jak za jakiś czas przyjdzie mu ochota na zmianę, na bardziej wymagającą to nie będzie potrzeby przerabiania filtracji.
Co do nawożenie to jak, jeśli nie co2 zasilić dosyć dużą liczbę roślin...

barttsw dzięki za info odnośnie pomp jebao. Kolega chciał je użyć bo widział je na filmiku w podobnym akwarium. Oprócz nich w podobnych zbiornikach były zamontowane hydro wizard (kosmicznie drogie) oraz Tunze 6150 stream 3. Najzwyczajniej myślał,że inne konstrukcje się nie sprawdzą. Coś tam o ruchu laminarnym i turbulentnym...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ogólnie jabeo ma dobre serie rw ale te cp  to jest tragedia możesz też zastosować aquanowa ma dobre jak na tą cenę używam od nich pomp obiegowych bo mają jeden duży plus serwis w polsce 
Taki ruch zrobisz zwykłymi rw nie musisz dawać cp
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Barttsw - to już kolejny post. Proszę używaj znaków przestankowych, bo ciężko się Ciebie czyta. Uprzedzam, że za wytłumaczenie "piszę na telefonie" daję warna. Wink

(06-05-2019, 22:25 PM)Mario 81 napisał(a): PiotrK sumpa chciał założyć z myślą o zrobieniu w nim plenum by na maksa ograniczyć podmianki. Co do obsady to chce zacząć od babek ale jak za jakiś czas przyjdzie mu ochota na zmianę, na bardziej wymagającą to nie będzie potrzeby przerabiania filtracji.
Co do nawożenie to jak, jeśli nie co2 zasilić dosyć dużą liczbę roślin...
Sump widziałbym tylko w akwa gdzie ruch wody robią zwykłe turbinki, tutaj mam wrażenie że to się nie sprawdzi bo tak jak pisałem zrobi koledze zbytnio skomplikowaną konstrukcję. Choćby ruch tafli wody i nadmierne parowanie moim skromnym zdaniem wyklucza temat.

A jak kolega chce utrzymać dużą ilość roślin w takim cugu? Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
PiotrK a lenistwo to dobre wytłumaczenie Big Grin
Przy dużym prądzie wody jak to mówi Piotr i ma 100% racji parowanie będzie masakryczną sprawą , nie wiem jakie kolega planuje to akwarium ale mając morskie 420l+sump parowanie tygodniowe było w granicach 70l , pomyśl nad tym dobrze .
Tak samo jak Piotr zastanawiam się jak chcesz utrzymać rośliny w takim dużym nurcie , ponadto samo co2 nic nie da
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(07-05-2019, 08:46 AM)piotrK napisał(a):


A jak kolega chce utrzymać dużą ilość roślin w takim cugu? Smile

Rośliny to głównie mchy,gałęzatki i bucophalandry przytwierdzone do korzeni i kamieni klejem. Plus kilka wynurzonych tak jak na filmie jest pokazane.

Barttsw ,a co to to kaseto-hmfy o których wspomniałeś? Czyli każda pompa cyrkulacyjna się nadaje,bez względu jaki "prąd" wody wytwarza?

A macie może pomysł jak w takim akwarium zainstalować stałą podmianę wody...?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości