• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: ocieranie się ryb

#1
Cześć.
Ok 3 mies temu zamieniłem moje malawi na tanganikę. Kupiłem stado tropheusów, kilka sumików synodontis polli white i eretmodusy. Każdy gatunek pochodzi z innego źródła. Po tygodniu ryby zaczęły się strasznie ocierać o siebie i wszystko co jest w akwarium, piasek, kamienie, rośliny itp. Na początku podejrzewałem że parametry wody są nieodpowiednie. Pomierzyłem i super idealne nie były ale też dużo od nich nie odbiegały. Zrobiłem podmianę, dodatkowa filtracja i bakterie i woda już super. Ocieranie ryb jednak nie ustało. Stosowałem już sól, następnie bactoforte z sery i nic. Pomysły mi się skończyły. Ryby normalnie pływają i jedzą. Cały czas się ocierają i straciły jakby połysk, są takie jakby matowe. Czasami widzę jak podpływają do sumików, ustawiają się bokiem a te jakby je czyszczą z jakiegoś syfu. Wczoraj przy podmianie wody chciałem wyczyścić szyby i zauważyłem pełno biało kremowych robaczków. Łażą przy szybie przy lustrze wody a po powierzchni jakby skaczą. Są tak małe że gołym okiem nawet nie widać jak to dokładnie wygląda, o żadnej fotce nie ma mowy bo już próbowałem, mają 0,1-0,4mm. Ma ktoś pomysł co to może być i jak się tego pozbyć ?
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeśli są pod wodą to oczliki, a jak nad wodą to skoczogonki.

A co do ryb to możesz mieć do czynienia z przywrami skórnymi. Wtedy właśnie ryby się ocierają i matowieją.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie widzę żeby to coś łaziło pod wodą. Łazi równo z taflą wody i trochę powyżej. Czy te oczliki i skoczogonki są szkodliwe dla ryb? A te przywry też mogą być tak małe że ich nie widać bo na rybach nic nie widzę tylko jakby kilka odstających łusek? Łukasz doradź co robić bo szkoda mi ryb
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to jak po tafli i trochę wyżej to nieszkodliwe skoczogonki. Wink

Przywry widać tylko pod mikroskopem. Najlepiej by było odłowić rybę, pobrać śluz i oglądnąć pod mikroskopem. Jeśli przywry będą potwierdzone to w miarę prosta kuracja MLP i z głowy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wielkie dzięki za pomoc. Przeszukałem teraz trochę net bo nie dawało mi to spokoju. Na przywry znalazłem różne leki ale niektórych nie powinno się podawać z rybami sumowatymi a mam moje synodontisy. Znalazłem w pełni naturalny środek sera tremazid. Ale poczytam jeszcze o tym MLP. Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czasami po suchym żarciu ryby się ocierają. A potem im to przechodzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak Sery to zastosował bym Protazid - na chininie, wg mnie znacznie silniejszy niż Tremazid, który raczej nic nie da.
Potem spore podmiany wody - szkodzi roślinom - hamuje wzrost i niszczy kryptokoryny.
MLP nie zaszkodzi potem, ale wg mnie to jednokomórkowce.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(02-05-2019, 13:17 PM)rycerz napisał(a): Czasami po suchym żarciu ryby się ocierają. A potem im to przechodzi.
Ta, po suchym żarciu się ocierają Rotfla szczepionki powodują autyzm.
Jeśli ryby u Ciebie się ocierają to powód jest inny. Prawdopodobnie mają pasożyty skóry.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Hej.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Przejrzałem dzisiaj internet. Na temat leków sery nie znalazłem żadnych opinii natomiast na działanie MLP wypowiadali się głównie hodowcy dyskowców. Wyszło na to że MLP jest przy paletach skuteczny. Nie mam jednak pojęcia jak lek będzie się zachowywał w tanganice przy wysokim ph i jak zadziała na ryby sumokształtne czyli moje synodontisy. Ma ktoś doświadczenie przy zastosowaniu tego leku do innych ryb niż dyskowce?
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Aquafan, o MLP masz dużo nawet tutaj na forum. Smile Dobrze działa w każdych parametrach wody, sumowatym nie szkodzi bo żadna z substancji aktywnych im nie szkodzi(prazikwantel, flubendazol, nitroskanat). Może Wet-Aqua doda coś od siebie w tym temacie. Smile
Tylko nie kupuj rozważanego na Allegro czy OLX, bo nasi janusze biznesu sprzedają mąkę lub cukier puder zamiast leku....
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości