• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: początek glonów nitkowatych

#1
Witam,
od ok. 3-4 m-ce po restarcie znów zaczynają się pojawiać.
Wymieniłem wszystko poza szkłem i pokrywą.
mam ok 50l
czy macie jakiś patent aby się pozbyć tych nitek.
Z roślin mam zwartki, trochę anubiasów, jakąś dogorywającą kryptokoryną i 3 małe pływające. Z nawozów to może 2 małe kulki ok. 1 cm. kulki NPK. i czasami dodaje trochę mikro.
Filtr Aquel torbo 500. Na dnie troche liści dębu.
Z rybek jedynie 1+2 Akarki paskowane i 1 kosiaka (która jedynie wcina jakiej mikro coś)
Zapomniałem dodać, że oświetlenie to 1 x 15W T8 Power-GLO
       

Proszę o pomoc, czy można jakoś zapobiec, aby się to nie rozprzestrzeniło? Na razie jest w kilku miejscach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(17-04-2019, 15:57 PM)kajot napisał(a): Witam,
od ok. 3-4 m-ce po restarcie znów zaczynają się pojawiać.
Wymieniłem wszystko poza szkłem i pokrywą.
mam ok 50l
czy macie jakiś patent aby się pozbyć tych nitek.
Z roślin mam zwartki, trochę anubiasów, jakąś dogorywającą kryptokoryną i 3 małe pływające. Z nawozów to może 2 małe kulki ok. 1 cm. kulki NPK. i czasami dodaje trochę mikro.
Filtr Aquel torbo 500. Na dnie troche liści dębu.
Z rybek jedynie 1+2 Akarki paskowane i 1 kosiaka (która jedynie wcina jakiej mikro coś)
Zapomniałem dodać, że oświetlenie to 1 x 15W T8 Power-GLO


Proszę o pomoc, czy można jakoś zapobiec, aby się to nie rozprzestrzeniło? Na razie jest w kilku miejscach.
Mam dwa pytania:
1. Jakie masz parametry wody (twardości, ph, zwioązki azotowe)
2. Ile czasu świecisz?
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(18-04-2019, 12:14 PM)dzikakuna napisał(a):
(17-04-2019, 15:57 PM)kajot napisał(a): Witam,
od ok. 3-4 m-ce po restarcie znów zaczynają się pojawiać.
Wymieniłem wszystko poza szkłem i pokrywą.
mam ok 50l
czy macie jakiś patent aby się pozbyć tych nitek.
Z roślin mam zwartki, trochę anubiasów, jakąś dogorywającą kryptokoryną i 3 małe pływające. Z nawozów to może 2 małe kulki ok. 1 cm. kulki NPK. i czasami dodaje trochę mikro.
Filtr Aquel torbo 500. Na dnie troche liści dębu.
Z rybek jedynie 1+2 Akarki paskowane i 1 kosiaka (która jedynie wcina jakiej mikro coś)
Zapomniałem dodać, że oświetlenie to 1 x 15W T8 Power-GLO


Proszę o pomoc, czy można jakoś zapobiec, aby się to nie rozprzestrzeniło? Na razie jest w kilku miejscach.
Mam dwa pytania:
1. Jakie masz parametry wody (twardości, ph, zwioązki azotowe)
2. Ile czasu świecisz?
1. Nie mierzyłem tych parametrów (nie mam aparatury), ale myślę że wodę mam raczej miękką, ph ok. 6, i myślę (może błędnie) że skoro mam filtr pracujący cały czas z ceramiką to NO3 jest ok, ceramiki nigdy nawet nie dotykałem, co jakieś 3-4 tyg. płuczę gąbkę.
2. Święcę od 12.00- do 22.00
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Doszedles z akwarium do ładu ? 

Ceramika moze zatwardzac wode. I z gdybania moze okazac sie ze zamiast ph 6 bedziesz mial ph 8 Sad taka rzeczywistosc. Powinienes dowiedziec sie jaka masz wode w kranie np na stronie internetowej wodociagow lub przez telefon. 

Kolejna sprawa i chyba najwazniejsza ! - jak płuczesz gąbke ? Jeśli robisz to pod kranem to zabijasz cała biologie... I tu chyba nie musze wiecej pisac skad biora sie glony.
Natomiast jesli pluczesz ja w wodzie spuszczonej z akwarium i nie robisz tego zbyt mocno to ta kwestia powinna byc ok. 

Robisz tygodniowe/dwutygodniowe podmiany wody ? 

Wydaje mi sie ze swiatlo tez moze miec jakis wplyw bo 15 watt na 50 litrow przez 10 godzin dziennie to jednak sporo - spróbuj ograniczyc do 8 godzin dziennie
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kup chociaż paskowe testy JBLa. Woda może być inna niż myślisz.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dziękuję za rady,
faktycznie, sprawdziłem pH i okazało się że mam 7 (choć myślałem że jest trochę kwaśniejsza).
Pomogły regularne podmiany wody, - 10% co 5 dni (próbując wyciągnąć ile tylko się da z dna)
Kilka gloników jakby się zrobily ciut twardsze, i zero kolejnych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Spróbuj przepłukać rośliny w czarnej herbacie i zmniejsz ilość oświetlenia. Mi to pomogło. Do tego kupiłem 2 kosiarki i na razie spokój.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości