• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ziemiojady, dyskowce i ławica

#1
Witam, wpadłem ostatnio na pomysł, żeby postawić drugi zbiornik. Akwarium bedzie miało 320 cm dł, 80 cm wys i 50 cm szerokie, z racji braku miejsca, no może 55...
W zbiorniku zamieszkają dyskowce, jakaś ławica i ziemiojady. I tu proszę o pomoc. Jaki gatunek i jaka ilośc tych ziemiojadów, przy założeniu, że dyskowców bedzie koło 20 szt?
Jako podłoża chciałbym użyć piasku, jakieś pojedyńcze kamienie, korzenie i ewentualnie mech plus rośliny pływające. Więcej roślin nie przewiduję.
Ogólnie zbiornik ma być w stylu BW, lub ogólnie zbliżone biotopowo do amazonki...
Za temat zabieram się po świętach
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
W takim dużym zbiorniku to praktycznie możesz trzymać jaki chcesz gatunek ziemiojada Smile. Zwróć tylko uwagę aby to nie był gatunek zbyt żywiołowy bo paletki nie lubią towarzystwa ryb bystrych, "śmigających" po akwarium - powoduje to u nich nerwowość i stają się płochliwe. Ze swojej strony - z ziemiojadów, które dobrze znam mogę polecić Satanoperca jurupari - jest to wyjątkowo spokojna ryba, która poprzez swój flegmatyczny charakter wprowadza spokój i harmonie w akwarium. Polecił bym również Geophagus red head tapajos, który może jest bardziej żywiołowy od S. jurupari, ale bardzo fajnie trzyma się w stadzie i w zasadzie jest tylko zainteresowany własnym gatunkiem - inne ryby w ogóle go nie interesują, nie będzie paletkom wchodził w drogę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Słuchaj Zbyszka, na pewno nie mogą to być silne, asertywne ziemiojady. Tak czy siak łączenie dysków z jakimikolwiek większymi pielęgnicami jest obarczone pewnym ryzykiem.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziękuję, właśnie o takie informacje mi chodziło. Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, a te mają byc gwoździem programu. 

A co w ławicę? Obecnie mam neony, a te w ławicy chodzą tylko po zgaszeniu światła i bystrzyki barwne, ale  one nie chodzą w ławicy... Zbiornik jest mocno zarośnięty, może dla tego...

W tym zbiorniku, który bedę budował nie będzie roślin oprócz mchów i czegoś pływającego na powierzchni, do tego  korzenie i jakieś kamienie pojedyńcze
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(19-04-2019, 21:09 PM)Darek napisał(a): Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, 

W takim dużym zbiorniku i przy odpowiednim karmieniu G. red heod tapajos bez problemu powinien osiągnąć 20-25 cm długości Smile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(20-04-2019, 11:13 AM)Zbigniew napisał(a):
(19-04-2019, 21:09 PM)Darek napisał(a): Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, 

W takim dużym zbiorniku i przy odpowiednim karmieniu G. red heod tapajos bez problemu powinien osiągnąć 20-25 cm długości Smile.
To może Guianacara?
Chciałbym, żeby dyski były tymi największymi rybami, reszta ma być dopełnieniem... Nie wiem, czy dobrze kombinuję?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Gujanki też są agresywne. Niby siedzą w dołkach ale potrafią atakować inne zadziory. Myślę że Satanoperki to jedna z lepszych opcji. Ew. Biotodoma?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(20-04-2019, 20:32 PM)piotrK napisał(a): Gujanki też są agresywne. Niby siedzą w dołkach ale potrafią atakować inne zadziory. Myślę że Satanoperki to jedna z lepszych opcji. Ew. Biotodoma?
Biotodoma cupido pasuje mi, jest mniejsza od dysków, pytanie tylko o dostępność?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam, często widuje się takie połączenia - Dyskowce + biotodomy i myślę ze może się to sprawdzić. Co do innych ziemiojadów to S.jurupari to naprawdę dobry wybór - będą się trzymać w grupie ( w przeciwieństwie do Biotodom) i raczej nie będą wchodzić Dyskom w paradę. Jurupari mają też to do siebie ,że są gębaczami i nie obierają dużego terytorium podczas tarła. Tarł przebiega spokojnie... Guianacary są dosyć terytorialne i bedą zawzięcie broniły swojego obszaru ... Biotodomki są mniejsze ale też obierają sobie terytoria - nawet w okresach poza tarłami. Dodatkowo, barwy S.jurupari nie przyćmą widoku dyskowców ale będą robiły wrażenie swoją wielkością jak dorosną. G."red head" tapajos to bardzo kolorowe ryby i na pewno zdominują wizualnie akwarium...
Duże akwarium = duże możliwości ..Smile
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeżeli miałbym wybierać to połączenie z S.jurupari wydaje się świetne. Obydwa gatunki ( dyskowce i ziemiojady) są piękne i wyraziste. Połączenie którejś z "dzikich" form dyskowców ( nie koniecznie z odłowu) z ziemiojadami, uczyni przy odpowiednim urządzeniu zbiornik ciekawym i naturalnym w odbiorze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości