• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 450L. Przygotowanie akwarium pod Żaglowce.

#1
Cześć,
Planuję założyć akwarium o poj. 450L. Pierwotnie miało być pod parkę Pawiookich lecz koledzy z forum odradzili mi tego za względu na mały litraż. Za ich propozycją zacząłem zastanawiać się nad Skalarami (Pterophyllum Scalare). Zrobiłem testy wody i proszę o porady jak z tą woda postępować aby stworzyć dogodne warunki dla tych ryb.

Parametry wody:
Ph:7,8

KH:10

Gh:14

Rozumiem,że muszę zakupić filtr odwróconej osmozy. W jakich proporcjach dawkować tą wodę do zbiornika aby osiągnąć zamierzone parametry?

Filtracja:
Posiadam filtr JBL E 1500. Czy ten filtr da radę obsłużyć ten zbiornik? Dodatkowo w planach mam dodać z 2 -3 parki pielęgniczek, jakąś ławicę i coś na dno.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Do akwa lej tylko wodę z RO. Ja w takim samym litrami mam jbl 1500 i jbl 900, ale mam wrazenie, ze sam 1500 by wystarczył. Zacznij od niego, tylko go nie przeładuj mediami i zobacz jak całość będzie działać, najwyżej coś dołożysz. Dużo zależy tez od ilości ryb, czy będziesz miał rośliny, czy będziesz chciał mieć trochę syfu od rozpadających się suchych liści itd.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dobrze rozumiem,że cały zbiornik ma być zalany 450l Ro?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tak by było najlpiej. Możesz tez zalać na przykład pół na pół RO i kranówką, a potem podmiany robić tylko RO, ale jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to lej sama RO.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale RO ma zerową twardość wody. W Internecie znalazłem że ryby wymagają twardość od 5 do 13. To jak to się ma do samego RO. Może coś źle wyczytałem...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mam podobny litraż a w nim JBL e1501 i wewnętrzny  fluval jako mechaniczny. Uważam,że dla bezpieczeństwa powinieneś dołożyć jeszcze jakiś filtr wewnętrzny pełniący rolę mechanika. JBL nie jest jakoś super dobry i jego wydajność z czasem spada. Co do wody to jej parametry muszą być odpowiednie dla ryb i tego na jakiej wodzie były wcześ jej trzymane. Jakie ryby chcesz kupić, hodowlane czy dzikusy?Jeśli kupisz hodowlane to możesz wpuścić je do średnio twardej wody a potem lejąc czyste RO stopniowo obniżaj twardości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(11-04-2019, 23:19 PM)mikonw napisał(a): Tak by było najlpiej. Możesz tez zalać na przykład pół na pół RO i kranówką, a potem podmiany robić tylko RO, ale jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to lej sama RO.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ja bym zalał samym RO, przy zalaniu pół na pół potem jest problem z zejściem z parametrami.

(11-04-2019, 23:32 PM)lukaszluk22 napisał(a): Ale RO ma zerową twardość wody. W Internecie znalazłem że ryby wymagają twardość od 5 do 13. To jak to się ma do samego RO. Może coś źle wyczytałem...
Pytanie co to za żaglowce, w naturze żyją w znikomych twardościach. Hodowlanych nigdy nie miałem. Nie trzeba się bać trzymania ryb na samym RO wbrew temu co niektóre portale piszą.

W akwa 450 l można mieć 6 - 8 żaglowców, jakieś rozpraszacze i pielęgniczki na dno. Sam mam taki układ w 405 l i wygląda to super.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jeżeli mogę się w trącić jak chcesz mieć bezproblemowe akwarium z tymi cudownymi rybami którymi są żaglowce  nie pakuj je ich do kranu tylko i wyłącznie czyste ro  jak przedmówca wspomniał w takim baniaku 6-8 szt .co do samej wody to czy są dzikie czy hodowlane należy im zapewnić warunki najbardziej zbliżone do natury ja u swoich w 420l leje same ro , do towarzystwa można dać też ziemiojady, zbrojniki (mam taki układ) i zero problemów 
internet to duża encyklopedia ale też należy umieć filtrować informację
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Super. Dzięki za informację. Znacie jakieś źródła z tymi rybami? Znalazłem na Facebooku hodowle żaglowców ale nie wiem czy oferują sprzedaż wysyłkowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(12-04-2019, 12:53 PM)lukaszluk22 napisał(a): Super. Dzięki za informację. Znacie jakieś źródła z tymi rybami? Znalazłem na Facebooku hodowle żaglowców ale nie wiem czy oferują sprzedaż wysyłkowa.
Popytaj na forum, Snejpas, Arsik, Stafe i pewnie inne źródła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości