• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odławianie narybku?

#1
Moje apistogramma eremnopyge ostatnimi czasy mnożą się na potęgę, samica prowadza narybek do miesiąca, a następnie znika w czeluści kokosa by pilnować nowej ikry.
Problem jest taki, że jej wypływanie z nowym narybkiem powoduje magiczne znikanie potomstwa N-1.
Czy dobrym pomysłem jest odłowienie ok. miesięcznego narybku do osobnego akwarium, np specjalnie przygotowanej kostki 30l - chciałbym spróbować odchować większą liczbę, a nie liczyć na przetrwanie pojedynczych najsilniejszych osobników.

Dzięki za wszelkie porady/hinty!

(Na zdjęciu dumny ojciec rodziny)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeżeli samica sama zostawi narybek, to znaczy, że możesz go już odłowić. Akwarium 30l to nie jest jednak akwarium na odchowalnik dla pielęgniczek- minimum 54l+duże podmiany, nawet 2x w tygodniu. Apistogramma są podatne na inhibitory wzrostu i azot w wodzie.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(06-04-2019, 12:39 PM)Papja napisał(a): Jeżeli samica sama zostawi narybek, to znaczy, że możesz go już odłowić. Akwarium 30l to nie jest jednak akwarium na odchowalnik dla pielęgniczek- minimum 54l+duże podmiany, nawet 2x w tygodniu. Apistogramma są podatne na inhibitory wzrostu i azot w wodzie.

Dzięki za info, wygląda na to, że trzeba się mocniej przyłożyć coby odchować większą ilość (bo pojedyncze harde sztuki przeżywają, np. Trifek naturalną selekcją ostało się 6 z jednego miotuWink).

Ryby notabene od Ciebie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Żeby nie mnożyć wątków. Mam pytanie.
Dwie samiczki. Jedna ma z 15 sztuk. Młode kilka dni starsze i większe. Zostawia je na większe odległości.
Druga ma mnóstwo drobiazgu i pilnuje.
Ale w zbiorniku panuje mega agresja. Wyłowiłem wszystkie zwinniki. Nie było łatwo. Samiczki biją nawet ślimaki. Przewracają z rozpędu ;-)
No i skaczą sobie do gardeł. Przez środek akwarium postawiłem kawałek plastikowej siatki.
Pytanie.
Czy wyłowić jedna samiczkę? Czy druga przygarnie narybek nie swój? Czy go zabije?

Samiec pływa od jednej do drugiej. Czasami ustawi je do pionu i robi porządki, ale widzę, że zacheca je do nowego tarła. Szczególnie tę mniej opiekuńczą.
Jakieś rady?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wyłowienie zwinników tylko zintensyfikowało agresję pomiędzy samicami- teraz tylko siebie nawzajem mogą przeganiać. Wink

Zazwyczaj samica przejmuje młode po odłowieniu drugiej samicy, ale nikt Ci gwarancji nie da.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(23-04-2019, 15:22 PM)Ruki napisał(a): Wyłowienie zwinników tylko zintensyfikowało agresję pomiędzy samicami- teraz tylko siebie nawzajem mogą przeganiać. Wink

Zazwyczaj samica przejmuje młode po odłowieniu drugiej samicy, ale nikt Ci gwarancji nie da.

Dziękuje. One się biły i ze zwinnikami i ze sobą. PlaskPlaskKlotnia
Chociaż pewnie teraz to już nie mają wyboru i muszą tylko ze sobą. No cóż się uczymy.
To nie wiem co robić z samiczkami. Bezradny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jezeli zostana obydwie i nie zrobia sobie krzywdy to i tak jedna z nich moze przygarnac wszystkie mlode bez wzgledu na wielkosc, a moze byc i tak ze obydwie wychowaja po kilka sztuk. Wiec pozostaje ci tylko obserwowac Wink
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
U mnie samice A. Borelli kilkukrotnie przejmowały młode i się nimi opiekowały.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dlatego ja jestem zdania ze na apisto 120/50 dno i najlepiej na pare a na harem wieksza powierzchnia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie no Wojtek bez przesadyzmu... Bardziej chodzi o sztuczne wyznaczenie rewirów przy planowaniu akwarium, bo przy dnie 120x50 i kiepskim zagospodarowaniu moze okazac sie ze 3 pary apisto obiora rewiry obok siebie na jednej polowie akwa.
Idac dalej twoim tokiem rozumowania to dla ogólnie pojetych ziemojadow ktore osiagaja ponad 20 cm musielibysmy mieć maly basen
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości