• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Brzydki zapach z akwarium - pilnie potrzebna pomoc

#1
Jak pisałem w tym temacie:
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=9840

mam problem z nieprzyjemnym zapachem z akwarium. Woda śmierdzi bagnem (stęchła, mokra ziemia). Myślałem, że ten zapach pojawił się po dodaniu patyków z olszy czarnej (wyjąłem te patyki i strasznie śmierdziały), ale żona dzisiaj stwierdziła, że przed zrobieniem hydroponiki też czuła zapach lekkiej zgnilizny ale tylko jak podniosła klapę w pokrywie akwarium. W tej chwili woda płynie otwartym strumieniem przez hydroponikę, więc nic dziwnego że czuć ją obok akwarium.
Co z tym można zrobić? W akwarium mam piach, zagotowane liście dębu, duży nieokorowany korzeń olchy i gałęzie wierzby (w większości okorowane). Pod piachem torf kwaśny bez dodatków z Obi.
Niestety zapach powoduje duszności u mojej żony, więc muszę pilnie coś z tym zrobić, żeby się zaraz nie okazało że z BW nici.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Korzenie nie powinny mieć kory a inne dajemy okorowane. Chyba że małe patyki.
Rada - wyjmujemy i wachamy.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Sprawdź wierzbę, bo lubi gnić pod wodą.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dzięki. To dzisiaj będzie wyjmowanie i wąchanie. Coś czuję, że ryb nie wpuszczę jeszcze z miesiąc Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Na spokojnie. Jeśli takie rzeczy się dzieją, to lepiej ryb nie wpuszczaj, bo nie wiesz co tam do tej wody się wydzieliło. No chyba że jakieś gupiki dla sprawdzenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pływa kilka krewetek red cherry dla sprawdzenia wody (od dwóch tygodni) i nic im się nie dzieje, ale jak najbardziej się zgadzam. Nie wpuszczę tam ryb dopóki nie będę miał pewności, że mogę. Tak jak pisałem - dzisiaj powyjmuję korzenie i podmienię trochę wody. W tej chwili zapaszek czuć dwa metry od akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z tego co kiedys słyszałem to seachem prime pomaga na odorek z bw

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Sprawdzaj co śmierdzi, a poza tym pomoc może lepsze natlenienie wody, dodanie bakterii, filtracja przez węgiel.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(28-02-2019, 12:22 PM)Ghost napisał(a): Jak pisałem w tym temacie:
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=9840

mam problem z nieprzyjemnym zapachem z akwarium. Woda śmierdzi bagnem (stęchła, mokra ziemia). Myślałem, że ten zapach pojawił się po dodaniu patyków z olszy czarnej (wyjąłem te patyki i strasznie śmierdziały), ale żona dzisiaj stwierdziła, że przed zrobieniem hydroponiki też czuła zapach lekkiej zgnilizny ale tylko jak podniosła klapę w pokrywie akwarium. W tej chwili woda płynie otwartym strumieniem przez hydroponikę, więc nic dziwnego że czuć ją obok akwarium.
Co z tym można zrobić? W akwarium mam piach, zagotowane liście dębu, duży nieokorowany korzeń olchy i gałęzie wierzby (w większości okorowane). Pod piachem torf kwaśny bez dodatków z Obi.
Niestety zapach powoduje duszności u mojej żony, więc muszę pilnie coś z tym zrobić, żeby się zaraz nie okazało że z BW nici.
Witam, olcha jak namoknie to wydziela właśnie taki nieprzyjemny bagienny zapach, a nieokorowana jeszcze intensywniejszy. Do tego dochodzi pleśń spod kory... Sprawdź też, czy na wierzbie, z której masz gałęzie nie ma żółciaka siarkowego, to oznaka agonii drzewa, co też spowoduje przenikanie nieprzyjemnych zapachów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mam nadzieję, że sprawa się wyjaśniła.
Wyjąłem korzenie i gałęzie w celu oczyszczenia.
1. Z olchy zdjąłem tyle kory ile się dało - rzeczywiście jest lekki zapach, ale nic strasznego.
2. Wierzba - śmierdzi. Jest to dziwny, bardzo nieprzyjemny zapach. Wylatuje z akwarium, na jej miejsce będę powoli dokładał kilka korzonków amazonia od gurami1 (na razie 1)
3. Jedna roślina w hydroponice nie przyjęła się i zaczęła gnić. Wyleciała
4. Do hydroponiki chciałbym włożyć gąbkę (nad taflę) lub coś innego (co?) co oddzielić wodę od powietrza w pokoju.
5. Dzisiaj częściowa podmiana wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości