• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Proszę o pomoc w identyfikacji

#1
Witajcie
Jakiś czas z likwidowanego zbiornika trafiły do mnie trzy barwniaki, miała to być parka szmaragdowych i samiec czerwonobrzuchy. Niestety jedna rybka po miesiącu padła (chyba ten samotny samiec) ale patrząc na zdjęcia w necie mam mimo wszystko wątpliwości jakie barwniki mam i czy to jest para czy dwa samce.
Na dwóch kolejnych fotkach barwniki które mi się ostały 
   
   

A tu na pierwszym planie ten który padł Sad
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ten co padł to szmaragdowy, ten nad nim to czerwonobrzuchy - samiec, a ten trzeci wyglada na czerwonobrzuchego i też samca
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
ech... no właśnie tego się obawiałem, rozumiem że ten bardziej czerwony to samiec dominujący i pewnie wcześniej czy później drugi samiec zostanie "zaciukany"? Sad
czy dokupienie teraz 1-2 samiczek coś zmieni i czy w ogóle ma sens, skoro barwniaki dobierają się w pary tylko raz?
BTW, te dwa co mi się ostały zdecydowanie różnią się tylną płetwą, jeden ma "pawie oko" drugi wyraźnie czerwone zakończenie (na drugiej fotce najlepiej to widać), skąd takie różnice, jeśli to dwa samce tego samego gatunku?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
myślę, że czerwonobrzuche będą razem funkcjonować w miarę zgodnie dopóki nie wprowadzisz tam samicy. Zachowania agresywne u samców barwniaków przejawiają się dość szybko - u mnie wśród 6-miesięcznego narybku (u którego widać już było płeć) objawiali się dominanci, którzy aktywnie zwalczali konkurencję. Jeżeli u Ciebie do tej pory nic się nie dzieje to znaczy, że trafiłeś na mniej charakterne osobniki. Co do różnic, barwniaki czerwonobrzuche mają pewne zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe i tak pawie oko jest cechą fakultatywną. Przy rozróżnianiu płci kieruj się raczej kształtem płetw i plamą na brzuchu, bardziej intensywną u samic. Brzuch samic jest też nieco bardziej wypukły i ma w zwyczaju eksponować go wobec samca.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czyli jedno jasne, to dwa samce Sad
Co do wspólnego funkcjonowania, to widzę zdecydowaną dominacje jednego (co chyba przejawia się również w lekkim wybarwieniu brzucha), drugi samiec jest przepędzany od jedzenia itd. 
Wygląda na to że najlepiej byłoby jednego samca oddać, a w to miejsce wprowadzić ze dwie samice.... tylko czy to ma w ogóle sens, te dwa samce to już dosyć duże rybole, tak po 8-10cm mają
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(24-02-2019, 17:41 PM)Karolus napisał(a): Czyli jedno jasne, to dwa samce Sad
Co do wspólnego funkcjonowania, to widzę zdecydowaną dominacje jednego (co chyba przejawia się również w lekkim wybarwieniu brzucha), drugi samiec jest przepędzany od jedzenia itd. 
Wygląda na to że najlepiej byłoby jednego samca oddać, a w to miejsce wprowadzić ze dwie samice.... tylko czy to ma w ogóle sens, te dwa samce to już dosyć duże rybole, tak po 8-10cm mają

Zdominowanego oddaj ale wprowadź jedną a nie dwie samice - inaczej będziesz miał ten sam problem ale z samicami. Wybierz taką mniej wiecej 5-6 cm jeśli samiec ma 10 cm i najlepiej wybarwioną z czerwonym brzuchem. Oczywiscie istnieje niebezpieczeństwo, że samica nie spodoba się samcowi ale z doświadczenia mogę powiedzieć że samce są mniej wybredne od samic, znacznie ciężej jest dobrać samca do b. dużej samicy niż odwrotnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-02-2019, 19:36 PM)pamparampam napisał(a):
(24-02-2019, 17:41 PM)Karolus napisał(a): Czyli jedno jasne, to dwa samce Sad
Co do wspólnego funkcjonowania, to widzę zdecydowaną dominacje jednego (co chyba przejawia się również w lekkim wybarwieniu brzucha), drugi samiec jest przepędzany od jedzenia itd. 
Wygląda na to że najlepiej byłoby jednego samca oddać, a w to miejsce wprowadzić ze dwie samice.... tylko czy to ma w ogóle sens, te dwa samce to już dosyć duże rybole, tak po 8-10cm mają

Zdominowanego oddaj ale wprowadź jedną a nie dwie samice - inaczej będziesz miał ten sam problem ale z samicami. Wybierz taką mniej wiecej 5-6 cm jeśli samiec ma 10 cm i najlepiej wybarwioną z czerwonym brzuchem. Oczywiscie istnieje niebezpieczeństwo, że samica nie spodoba się samcowi ale z doświadczenia mogę powiedzieć że samce są mniej wybredne od samic, znacznie ciężej jest dobrać samca do b. dużej samicy niż odwrotnie.
Dzięki za radę, przejdę się jutro do pobliskiego zoologa, zobaczę co tam mają

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości