• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Azotyny

#11
Christo - zrobiłem test w dwóch zbiornikach. JBL jest walnięty. Zoolek w drugim pokazuje prawidłowo, czyli 0
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Doszły testy Sery.
Amoniak 0,5 mg/ml
Azotyny 1 mg/ml
Azotanów nie mierzyłem

Wnioskuję z wyników, że akwarium nadal nie dojrzałe. Dwa pytania.

1. Czy problem z dojrzewaniem może być spowodowany zbyt słabym natlenieniem wody? Deszczownia porusza taflą z jednej strony akwarium w sposób bardzo, bardzo delikatny.
2. Z akwarium czuć zapach mokrej ziemi (bagienka) - czy wynika to z niedojrzałego zbiornika, torfu pod piaskiem, problemu z natlenieniem wody, czy jeszcze innym, którym powinienem się zacząć martwić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Nie jest to problem z natlenieniem. Zbionik jeszcze nie jest dojrzały, albo dostało się do niego coś chemicznego co zabija biologię, albo coś gnije w tym zbiorniku i bakterii jest wciąż za mało, albo testy Sery są trefne, ale skoro są nowe to tak nie powinno być. Zmierz te azotany. Ciekawe co wyjdzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Jest lepiej Smile
Amoniak 0 mg/ml (testy Sery)
Azotyny 0,5 mg/ml (testy Sery)
Azotany 1 mg/ml (test JBL)

Jak mi się uda to powtórzę test Azotynów jutro rano, przed pójściem do pracy, żeby odczytać wynik tak jak producent każe - przy świetle dziennym.
Te wyniki wyszły przy włączonym oświetleniu w pokoju. Jak na próbkę poświeciłem latarką z komórki, to i azotyny wyszły na zero.

Jeśli chodzi o zapach ziemi, to chyba znalazłem przyczynę. Zapach (tak mi się wydaje) pojawił się jak podłączyłem hydroponikę i... wrzuciłem do akwarium nieokorowane patyki z olszy czarnej kupione od gurami1. Przed chwilą wyjąłem jeden z tych patyków i to on śmierdzi. Wilgotne patyki leżały u mnie przez dwa tygodnie (jak byłem w szpitalu) w zamkniętym woreczku strunowym. Za chwilę wyjmę chyba wszystkie, okoruję, opłuczę a jutro podmienię z 10% wody.

Edycja:
Wyjąłem tych kilka patyków i... wywaliłem do kosza. Były pokryte czarnym śluzem. W trakcie okorowywania tak śmierdziały, że myślałem że puszczę pawia. Mam w akwarium jeszcze ogromny korzeń z olchy. Mam nadzieję, że z nim nic się nie będzie działo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości