• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Azotyny

#1
Mam problem ze zbiornikiem. Prośba, żeby coś doradzić. Akwarium zalałem mniej więcej miesiąc temu. Dwa tygodnie temu wyjąłem jeszcze raz gałęzie wierzby i je w większości okorowałem.
Zbiornik zalany 100% RO. Filtr to HMF 2x3cm 30 ppi zamknięty w kasecie. Od tygodnia dodatkowo rusza hydroponika. Do zbiornika na starcie dolałem Azoo Super Bio - bacteria.
W tej chwili jedyne zwierzęta w akwarium to 3 krewetki Red cherry. Pojawiło się też kilka ślimaczków, które rozgniotłem. Co kilka dni dosypuję trochę NF Premium Kristall.

A teraz sedno - od mniej więcej tygodnia mam cały czas te same parametry wody:
NO2 - 0,1
NO3 - 0

Na azotyny nie pomogło nawet dolanie wody RO. Zerowe Azotyny mnie dziwią, bo bez problemu rosną mi hydrocotyle i jedna z trzech żabienic (z racji słabego światła jedna trochę o umiera, druga jest w stagnacji). Hydrocotyle pływają luźno. Pod żabienicami są kulki gliniano torfowe.
Co zrobić z tymi azotynami? U Pawła czekają już ryby a ja się niecierpliwię Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie jest to przypadkiem najniższa wartość, jaką może pokazać test? Możliwe, że ten wynik mieści się "w granicach błędu pomiaru".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Coś z testami masz nie tak. Testy na NO3 wliczają też stężenie NO2, więc albo jeden albo drugi test kłamie. Wink

Ja obstawiam, że błąd pomiarowy dotyczy NO2, a zerowy poziom NO3 wynika z małej ilości azotu w obiegu, który jest szybko wykorzystywany przez rośliny.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Też stawiałem na test NO2. Do tej pory mierzyłem JBLem. Stwierdziłem, że test jest walnięty po tym jak dla wody w krewetkarium (działającym z krewetkami ponad pół roku) pokazał mi dokładnie taką samą wartość NO2. Dzisiaj kupiłem zooleka (nic innego nie było, Sera przyjdzie koło wtorku) i w krewetkarium pokazało mi 0 dla NO2. W BW pokazuje mi właśnie te 0,1 czyli tyle samo co JBL.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Cykl mógł się jeszcze nie zamknąć po prostu. Jeśli bakterie mają jakąś pożywkę to po prostu czekaj Smile NO2 ma zejść do zera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wiem, że mają ale tak długo? Smile W przyszłym tygodniu dołożę chyba za gąbkę dodatkowe złożę. Myślałem o 4 in 1 Azoo, tylko nie wiem czy któregoś że składników nie powinienem wywalić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zostaw sobie gąbkę. Może być tak, że z dnia na dzień Ci zaskoczy Big Grin U mnie Tanga kiedyś potrzebowała 6 tyg.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A co masz na dnie w tym zbiorniku? Jak piasek to żadnej biologii już do tego filtra nie dodawaj. Piasek to potężne złoże biologii w akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dno to piasek oczywiście.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
zrób test czystej świeżej wody RO i będziesz wiedział czy to wina testu.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości