• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr denitryfikacyjny

#1
Witam wszystkich forumowiczów. Posiadam akwarium 1100l + sump ok. 300l. Ponieważ wykańczają mnie już ciągłe podmianki a ponadto do mojej okolicy ma dotrzeć w końcu kanalizacja i za wodę przyjdzie płacić razy 2, zastanawiam się nad zbudowaniem filtra denitryfikacyjnego. W internecie jest sporo różnych pomysłów i informacji jak taki filtr zrobić. Jedni proponują użycie węża ogrodowego, inni budują konstrukcje z rur kanalizacyjnych. Zauważyłem, że ten sposób filtracji ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Ciekawi mnie, jakie Wy macie doświadczenia z takimi filtrami? Na co ewentualnie zwrócilibyście mi uwagę przy budowie takiego filtra? Czy przy takiej pojemności akwarium może zdać on egzamin?(Oczywiście nie mam zamiaru zbijać NO3 w akwarium do zera).  Jestem amatorem a denitryfikacja to dla mnie wyższa akwarystyka, dlatego będę wdzięczny za wszelkie porady!!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Myślałeś o czymś takim co stosują malawiści aby zbić NO3 i przy tym wydłużyć do maximum czas podmianek: Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Plenum jeśli masz miejsce w sumpie.
Najmniej inwazyjna a jednocześnie najstabilniejsza wersja denitryfikacji. Nie potrzebujesz zasilania.
Opcją jest hydroponika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Etam ja stosuję podmiany, zrównoważoną obsadę względem pojemności akwarium i nie przekarmiam ryb.
Jest najstabilniej chyba no nie Tupek Tongue Big Grin

Nie Tuptuś ma rację tylko, że czasami te zabawy w denitryfikację, hydroponikę itp. kończą się częstszymi podmianami lub redukcją obsady czy to jedzenia.
Piszę tak bo przerabiałem to na własnej sierści Wink  Oczywiście nie zniechęcam warto próbować po to się żyje.
Każdy niech znajdzie swoje patenty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A czy ktoś wie jaką pojemność + - powinien mieć denitryfikator kubełkowy na 430l aqa? Mam zakupione wszystkie elementy do budowy, ale nigdzie nie mogę znaleźć info o wielkości
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(20-02-2019, 08:33 AM)krycha1982 napisał(a): A czy ktoś wie jaką pojemność + - powinien mieć denitryfikator kubełkowy na 430l aqa? Mam zakupione wszystkie elementy do budowy, ale nigdzie nie mogę znaleźć info o wielkości
Filtr deni powinien mieć pojemnośc około 1% pojemności zbiornika. 10mb węża 1/2 cala będzie miał około 1 litra pojemności. Ty potrzebujesz jakieś 4 litry, czyli około 40mb wężą. Polecam te od systemu nawadniania, są do nich też skręcane złączki. Na początek napełniasz i odpowietrzasz wąż deni i zostawiasz na 3 dni, żeby rozwinęły się bakterie beztlenowe, następnie przecinasz wąż filtra kubełkowego, zakładasz trójnik i zaworek ( może być na początku lub końcu denitryfikatora) końcówkę denitryfikatora wkładasz do zbiornika, zaworkiem regulujesz przepływ, zaczynając od najmniejszego. Finalnie powinieneś osiągnąć przepływ około 20 litrów na dobę, ale Tobie wystarczy 10.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki, a ma to znaczenie że, zdecydowałem się wykożystać do jego budowy kubeł HW 304, czy jego poj. (ok 20l) będzie zbyt duża?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Krycha czy Jurgen?
przy tak dużym sumpie 300L to denitryfikacja wg mnie zbędna.
Przerost. Wystarczą podmiany - rozwiązaniem stałe podmiany - zawsze to proponuję - wiem co sam przeszedłem od akwa 350L i kubełki po 720L i stała podmiana - i wiem ze to jest to w 100%. Stała podmiana to podstawa przy akwa > 250L.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Denitryfikator to świetna sprawa i purolite też, ale weź też pod uwagę, że masz teraz dostępne biopellety, które bardzo łatwo i skutecznie zbijają no3. Na przykład to

https://allegro.pl/oferta/orca-lab-nitra...witemShare

Wrzucasz do woreczka do sumpa (albo nawet e środku zbiornika gdzieś ukrywasz), umoeszczasz w tym samym woreczku kamień napowietrzający i tyle. Startuje to po tygodniu czasu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-02-2019, 22:22 PM)krycha1982 napisał(a): Dzięki, a ma to znaczenie że, zdecydowałem się wykożystać do jego budowy kubeł HW 304, czy jego poj. (ok 20l) będzie zbyt duża?
Kubeł jako napęd, czy jako filtr?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości