• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA

#7
O! Thomasy! Ostatni raz miałem je jakieś 20 lat temu i nawet udało się młode odchować Smile.

Pomysł całkiem ok, rozwiązałoby to dylematy z wodą, ale teraz to ja już nie tylko chcę osiągnąć efekt, ale też zrozumieć, bo do tej pory myślałem, że jest inaczej.

Dolałem do akwarium kolejne 18 litrów torfianki, odczekałem godzinę, zmierzyłem.

KH - 5
GH - 13
Ph - 6,8/7 (dwa różne testy).

Ok, z tym Ph będzie się działo jeszcze sporo, nie przywiązuję się do tego bardzo, mierzyłem bardziej po to, żeby sprawdzić czy dzisiejsza podmiana i wczorajsza podmiana dają jakieś zmiany w odczytach.

Ale... Wygląda na to, że kolejne 2-3 podmiany na torfiankę pozowlą mi zjechać z KH do powiedzmy 3*. GH pewnie uzyskam z 10-11. W którym miejscu jest magiczna granicy pozwalająca na spadek Ph? To tylko KH buforuje, czy GH też?

Nie odnoście tego do ryb i usilnego dążenia do wpuszczenia tam czegoś, czego nie powinienem.
Chcę wzbogacić swoją wiedzę, a w sieci od 3 dni szukam, i wszędzie są informacje o związku między KH a Ph, buforowaniu, ale nie umiem znaleźć danych dotyczących liczb.

Kolejny wątek: potwierdźcie proszę moje założenia... Jeśli założymy, że jestem w stanie utrzymywać stabilne parametry uzyskiwanej torfianki (regularna wymiana złoża w armatce) to mieszając następujące ilości wody: 5 litrów demineralki/RO (KH/GH 0) 5 litrów mojego przesączu ( KH 1, GH 9), 5 litrów mojej kranówki (KH 9, GH 19) powinienem uzyskać wodą w granicach KH 3,3, GH 9,3.

Czy takie parametry oś zmieniają względem możliwości zejścia z Ph do poziomu +/- 6,5? Czy dalej będzie szło w kierunku >7?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - przez straszymorda - 10-01-2019, 12:26 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości