• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA

#11
(10-01-2019, 12:48 PM)Ruki napisał(a): Przy wyliczeniach z torfianki zakładaj zawsze ciut wyższe twardości niż wynikają "ze średniej". W baniaku trochę źródeł garbników będziesz miał, więc pH nie powinno tak mocno rosnąć.
Przy wyliczeniach dot. mieszania torfianki z innymi źródłami wody, czy do odczytywania parametrów torfianki tak w ogóle? Bo nie jestem pewien, czy złapałem sens.
(10-01-2019, 12:58 PM)skrzatekMK napisał(a): Mogę to potwierdzić. Poniżej 4*n pH juz bardzo łatwo obniżyć do dowolnej wartości. Także kolego straszymorda bez RO/demineraliki tego nie ruszysz.

Dlaczego, skoro moja torfianka ma KH 1, więc jestem za jej pomocą w stanie spokojnie zejść do poziomu mniejszego niż 4* w zbiorniku? To ma jakiś związek z kolejnym postem Rukiego?

(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Wiesz, pH nie zbijesz do momentu aż kwasy nie przerobią węglanów. W armatce dodatkowo zachodzi wyłapywanie jonów wapnia przez torf. Dlatego jakies manipulacje pH są możliwe. Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Czekaj, bo teraz to już całkiem przestaję mieć pewność, czy rozumiem te procesy.

Kwasy przerobią węglany - chodzi o mieszanie wody o różnych twardościach? Czy konsekwentne zakwaszanie wody (szyszkami, dolewkami torfianki, samym torfem w zbiorniku) też będę zbijał twardości?

Torfianka może mieć wysoką przewodność - może, czy będzie miała? Może uda mi się zmierzyć przewodność mojego przesączu, ale jeśli to nie ma wątpliwości, to nie będę nawet podejmował próby...

Ponadto - uzyskują spadek KH za pomocą torfianki będę w stanie manipulować Ph tak jak przy dowolnym innym źródle miękkiej wody, czy to jest tak, że odczytam ładny wynik, ale inne jony poza wapiennymi o których piszesz powodują, że mam wodę która ładnie wygląda przy mierzeniu testem ale dalej jest do dupy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Cytat:Przy wyliczeniach dot. mieszania torfianki z innymi źródłami wody, czy do odczytywania parametrów torfianki tak w ogóle? Bo nie jestem pewien, czy złapałem sens.
Przy wyliczaniu mieszanki torfianki z inną wodą. Smile

Cytat:Kwasy przerobią węglany - chodzi o mieszanie wody o różnych twardościach? Czy konsekwentne zakwaszanie wody (szyszkami, dolewkami torfianki, samym torfem w zbiorniku) też będę zbijał twardości?


Torfianka może mieć wysoką przewodność - może, czy będzie miała? Może uda mi się zmierzyć przewodność mojego przesączu, ale jeśli to nie ma wątpliwości, to nie będę nawet podejmował próby...

Ponadto - uzyskują spadek KH za pomocą torfianki będę w stanie manipulować Ph tak jak przy dowolnym innym źródle miękkiej wody, czy to jest tak, że odczytam ładny wynik, ale inne jony poza wapiennymi o których piszesz powodują, że mam wodę która ładnie wygląda przy mierzeniu testem ale dalej jest do dupy?

Kwasy(organiczne, z torfianki, w tym przypadku) reagują z węglanami odpowiedzialnymi za KH(bufor). Spadek pH nastąpi dopiero w momencie, kiedy tych kwasów będzie w przewadze i zaczną reagować z wodą. Tworzą się wtedy jony(H3O-), które odpowiadają za spadek pH. Wink

Jest to niestety trochę skomplikowane, w skrócie(tl:dr) kwasu musi być więcej niż węglanów by mogło dojść do spadku pH.

Przewodność to przewodność, a twardość to twardość, to co niedawno wałkowaliśmy. Smile

Znika Ci twardość węglanowa wody, bo tworzą się sole wapnia i magnezu. Te sole mogą hydrolizować(czyli rozpuszczać się w wodzie do jonów), a jeśli są one w postaci jonowej to przewodzą prąd- mają wpływ na przewodność.

Czy torfianka ma, będzie miała czy nie będzie miała wysokiej przewodności nikt Ci nie stwierdzi na odległość. Musisz zbadać wodę jak przereaguje z torfem. Dodatkowo im wyższe GH Ci zostanie tym większa przewodność wody będzie.

Dodatkowo musisz pamiętać, że kwasy organiczne i garbniki bywają nietrwałe, więc będzie ich ubywać z biegiem czasu. Więc kwasowość takiej torfianki sama w sobie będzie maleć.


Z wodą RO jest trochę inaczej, bo jej kwasowość jest zależna wyłącznie od ilości CO2 rozpuszczonego w niej(tworzy się kwas węglowy). Nie ma buforu, więc nie ma "utraty" kwasu na reakcje z węglanami.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Ok, jest jaśniej, choć niekoniecznie dobrze dla mnieSmile

Inny pomysł: Robię sobie wycieczkę raz w miesiącu  do zoologa/marketu po RO/Demineralkę.
Biorę 20 litrów.

Mieszam z moją Torfianką 1:2, robię raz w tygodniu podmianę i dolewam do zbiornika 15 litrów wody o parametrach KH 1, GH 6.

Twardości uzyskuję (zakładam) znośne, ale wlewana woda jest baardzo kwaśna (mój przesącz ma 5 Ph). Ph ma stopniowo rosnąć, więc na dłuższą metę jak rozumiem osiągnie wyższy parametr, ale dolewanie raz w tygodniu 15 litrów tak kwaśnej wody raczej ok nie będzie?

Odstanie tak przygotowanej wody przed wlaniem do zbiornika (powiedzmy na dobę) sprawi, że Ph pójdzie już w górę? Czy znowu, ilość zmiennych jest taka, że po prostu trzeba to sprawdzić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(10-01-2019, 09:42 AM)straszymorda napisał(a): [quote='Zimna Zośka' pid='149088' dateline='1547051810']
Jak już koniecznie SA w tak małym baniaku, to może woda zdemineralizowana z marketu? 

Dlaczego "tak małym baniaku"? Jak przeglądam forum, to ludzie trzymają pary Apisto i w mniejszych a po głowie nie dostają...

Nie wiem dlaczego w tak małym baniaku, to już pytanie do ciebie Tongue nie zrozumieliśmy się. Chodzi o to, że to mały litraż i kupno dwóch baniaków wody po 5 l to nie duży koszt. Nie trzeba kupić 500l. Apisto można trzymać i w mniejszym baniaku, ja mam tak borelki, ale na ro.
Twój wybór.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(10-01-2019, 14:21 PM)straszymorda napisał(a): Ok, jest jaśniej, choć niekoniecznie dobrze dla mnieSmile

Inny pomysł: Robię sobie wycieczkę raz w miesiącu  do zoologa/marketu po RO/Demineralkę.
Biorę 20 litrów.

Mieszam z moją Torfianką 1:2, robię raz w tygodniu podmianę i dolewam do zbiornika 15 litrów wody o parametrach KH 1, GH 6.

Twardości uzyskuję (zakładam) znośne, ale wlewana woda jest baardzo kwaśna (mój przesącz ma 5 Ph). Ph ma stopniowo rosnąć, więc na dłuższą metę jak rozumiem osiągnie wyższy parametr, ale dolewanie raz w tygodniu 15 litrów tak kwaśnej wody raczej ok nie będzie?

Odstanie tak przygotowanej wody przed wlaniem do zbiornika (powiedzmy na dobę) sprawi, że Ph pójdzie już w górę? Czy znowu, ilość zmiennych jest taka, że po prostu trzeba to sprawdzić?
Obstawiam, że w baniaku po pewnym czasie pH ustali Ci się w przedziale 6,0-7,0(nie podejmuję się dokładniejszego). Big Grin 15l to około 20% podmianka, więc nie powinno być źle ze skokiem parametrów.

Ale musisz obserwować co się dzieje. Kup sobie jakiś tani pH metr! Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Ruki, a torfianka robiona na czystym RO jaką może mieć przewodność? Bo wg mnie niską, czyli dobrą dla Appisto?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Marcin torfianka na rodi ma 13-15ppm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Cześć
Podepnę się pod ten bo mam problem z Ph. Akwarium 450l na początku miałem wsypany piasek do filtrów basenowych a w sumpie lawę wulkaniczną w ilości 30l niestety mimo lania cały czas wody RO poziom Ph był 7,5-8. Wywaliłem lawę i zstąpiłem ja ceramiką Ph spadło do 7-7,5. Przetestowałem ten piasek i okazało sie że on zatwardzał bardzo szybko wodę. Wymieniłem 90kg piasku i zastąpiłem go żwirkiem kwarcowym. Dodałem 10l torfu do sumpa.I niestety spadło od Ph 7 tak jest. Kupiłem Zoolek Aquacid rozrabiałem 5 ml w 5 litrach RO i dolewałem codziennie do akwarium wlałem tak już 20ml a Ph jak stało w miejscu tak stoi. Twardość wody to KH-3 GK-10.
W akwarium konary jabłoni jako korzenie i anubisy.
Chciałem zejść z Ph do 6-6,5.
Nie wiem co jeszcze mogę zrobić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Lejesz samo ro czy mieszasz z kranem ?
Najprosciej bedzie zbicie kh 
Nie masz czasami jakis skal w baniaku ? Jakim testem mierzysz to ph? Jaka to ceramika? Bo te tanie lubia zatwardzac?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(10-01-2019, 19:57 PM)skrzatekMK napisał(a):
(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Ruki, a torfianka robiona na czystym RO jaką może mieć przewodność? Bo wg mnie niską, czyli dobrą dla Appisto?
Niewiele wyższą od "wlewanego" RO. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości