• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA

#31
(05-02-2019, 08:14 AM)Zdzichu napisał(a): Nie pytałem czym jest, a co powoduje, że woda staje się ciemna jak kawa i dlaczego. Smile

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
chelat żelaza jest ciemny jak węgiel Big Grin jak go dosypiesz do wody staje się woda ciemna jak kawa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Nie, sam chelat, jak niewiele dodaję nie zmienia barwy wody. Podejrzewam że tworzą się związki kompleksowe z garbnikami. Dodałem 1g chelatu
na wiadro przesączu

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Ok, dzięki za wyjaśnienie! Smile

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(04-02-2019, 19:48 PM)novi napisał(a): Tak w temacie. Ostatnio przygotowywałem torfiankę plus szyszki olchy i dodałem do wiadra odsączu szczyptę chelatu zelaza ... i mam ciemno w akwa, jak kawa :-) Taki sposób na czarne wody. Chyba rybciom nie szkodzi, bo nie widzę zmian (no prawie nic nie widzę)?
Z ciekawostek to do zakwaszania czy stosować można odrobinkę kwasu karboranowego (ma pH wg skali -31, tak minus 31?
Witam, ....  pH jak to pH - odwrotny logarytm ze stężenia jonów H+  (nie może być mniejsze  od 0 ....)

Skala jest 0-14 i tyle ....Wynika to ze stosunku stężenia jonów H+ i  OH-  a ten stosunek nie może być  minusowy .....
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Niby oczywiste ale dla mocnych kwasów inaczej to wygląda.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Niby oczywiste, ale niby jednak nie. Wink Może opiszesz Novi dany przypadek, w takich sytuacjach występuje i dlaczego nie stosujemy wtedy standardowej skali pH(Hammetta)?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Oki,
z wiki:
"Pojęcie pH wprowadził duński biochemik Søren Sørensen w 1909 r.[sup][1][/sup] Oryginalnie pH zostało zdefiniowane jako ujemny logarytm stężenia jonów wodorowych (H[sup]+[/sup]). Współczesne badania wykazały jednak, że wolne jony wodorowe (wolny proton) nigdy nie występują w roztworach wodnych, gdyż ulegają natychmiast solwatowaniu według równania:
H[sup]+[/sup] + H[sub]2[/sub]O → H[sub]3[/sub]O[sup]+[/sup]
W wielu podręcznikach jednak, dla uproszczenia, pomija się ten fakt i nadal podaje się starą definicję skali pH."
nauka w ogólności jest prosta, ale jak wchodzimy w szczegóły to widzimy dziur coraz więcej aż do zupełnego ogłupienia (jak w szkole)
Co ciekawe ostatnio nawet aksjomaty stałości temp.topnienie substancji są weryfikowane, znaczy nic w przyrodzie nie ma stałego. 
Wracając, skala pH została stworzona dla niskich stężeń i słabszych kwasów. A dla silnych, gdzie główną rolę pełni reakcja cząsteczek kwasu między sobą (autodysocjacja) to skala zawodzi.
Dla ścisłości to teraz sprawdziłem i kwas karboranowy ma pH=-18 a nie -31 / gdzieś czytałem może u Sheldrake o kwasie -31, to mieszanina pentafluorku antymonu i kwasu fluorowodorowego daje kwas o pH=-31 (ciekawe dlaczego dodają fluorek sodu do pasty do zębów - a to tworzy kwas co rozpuszcza szkliwo ;-)
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Fluor podają, bo to opad z reaktorów jądrowych, trzeba jakoś zagospodarować i depopulować społeczeństwo.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(05-02-2019, 19:33 PM)Ruki napisał(a): Fluor podają, bo to opad z reaktorów jądrowych, trzeba jakoś zagospodarować i depopulować społeczeństwo.

Masz plus u Wielkiego Brata.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości