• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w 1700 l

#71

W trakcie tego filmiku autor mówił że przez stosowanie zwężeń na wylotach przepływ jest zagłuszony. Niby leci z większą mocną ale wody wypycha mniej Wink

Teraz mam kolejne pytanie. Otwory w szkle będę miał 2x45mm, 1x 55. Dwa na rury 32 mm, jeden na rure 40 mm. Co mi będzie potrzebne do złożenia całości ?
Po kolei:
W kominie rura pcv 2x32mm, 1x40 mm, przechodzi ona przez otwory do sumpa, jak te otwory uszczelnić wokół rury ? Rozumiem żeby rury spustowej nie łączyć z rewizją tylko żeby były one sobie osobno tak ? I tą rurę 40 mm przeznaczyć na zwrot z pompy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Od kilkunastu lat posiadam w swoim zbiorniku sump i jedyną jego wadą jest to, że pierwsza komora jest wypełniona wkładami do filtracji mechanicznej. Przy każdym ich wyciąganiu do wypłukania cały syf pozostaje w sumpie i dostaje się na wkłady biologiczne co z czasem powoduje ich zapychanie oraz zmniejszenie wydajności filtracji biologicznej. Przy zapychającej się filtracji mechanicznej poziom wody w pierwszej komorze podnosi się a opada w ostatniej z pompą co powoduje złudne wrażenie odparowanej wody. Jeżeli tego nie skorygujemy dolewamy brakującą wodę co za tym idzie zmniejszamy zapas który mamy w razie zaniku prądu. Po za tym kiedy zabraknie prądu woda spływająca z baniaka szybko wypełnia pierwszą komorę i zaczyna przelewać się górą do następnej komory. Jeżeli nie mamy odpowiednio obniżonej pierwszej przegrody względem wysokości sumpa może skończyć się to wodą na podłodze. Warto dobrze przemyśleć i zaprojektować sump. W filtracji na rurowej tego problemu nie ma mamy. Mamy jedynie spadek wydajności pompy przy zatykających się wkładach mechanicznych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
Joey do tej pory stosuje w sumpach plastikowe pudelka z przewierconym dnem i wsadza do nich wloknine filtracyjna. Jak wyjmuje, to syf nie ucieka bo wyjmuje ja od gory cala. Te pudelka przewijaja sie na jego wielu filmikach. Na przykład na tym:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Próbowałem podobnych rozwiązań. Do zastosowania takich pudełek musisz mieć odpowiednio wysoki stelaż aby je wyciągnąć zauważ, że nad sumpem masz rurki które muszą być dementowane lub giętkie aby można wyciągnąć pudło chyba że masz sump bez przegród. Spust jeżeli jest sztywny musi wisieć wyżej niż krawędź sumpa więc woda spada i hałasuje uwierz mi na dłuższą metę jest to uciążliwe. Tacki, pudełka i inne dziadostwo szybko się przelewają jeżeli masz obsadę kopiącą stale przesiewającą podłoże. I teraz sobie wyobraź, że musisz taka tackę wyciągać co parę dni i wkładać np nowa włókninę lub płukać gąbki. Ja mam stelaż 60 cm z czego niecałe 55 cm to wysokość robocza, musisz mieć dość wysokiego sumpa żeby się nie przelał więc nie zostaje wiele na puszczenie rurek nad sumpem. Wszystko też zależy od obsady i jej ilości w akwarium jak szybko będą zapychały się wkłady mechaniczne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Stelaz pod sumpa toabsololutne minimum to 75 cm i nie widze problemu z tym co tu piszecie od lat uzywam sumpow i robicie sobie sztuczne problemy jak chcecie to wystarczy dac skarpety filtracyjne i po problemie a na gabki robi sie sie koszyku z kratki rastrowej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Nikt nie robi sztucznych problemów Wyraźnie są napisane problemy na które powinno się zwrócić uwagę w fazie projektowania. Stelaż wysokości min. 75 cm roboczej czy łącznie? Przy niskim wzroście bieganie ze stołkiem lub drabinką przy serwisie, miałem tak wysoki stelaż. Myślałem, że jak go obniżę to będzie mi wygodniej serwisować akwa i tak jest, niestety kosztem wys. pod akwa i problemami o których pisałem wyżej. W tedy koszyki nie wchodzą w grę. Robiłem skarpety z włókniny może syf zostawał w środku ale zbyt szybko się zapychały. Dlatego piszę o dobraniu wys. całego zestawu tak aby odpowiadał właścicielowi i problemach jeżeli dobrze nie przemyśli jaki system filtracji wybierze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Używam sumpa od 2004r. trochę ich było w moim życiu jak i stelaży drewniane, spawane, niskie, wysokie. Radze dobrze wszystko przemyśleć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
75 cm roboczej przy sumpie 40 cm , ja tam uzywam dluzej sumpow i nie widze z tym żadnych problemów , skarpeta a nie skarpeta z włukniny 
Nie takie serwisy przerabialem Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
Nie mam zamiaru licytować się od kiedy kto ma sumpa i jakie doświadczenie. Jak uważasz  czy 2005 r. były na naszym rynku skarpety?  Oj chyba nie. Proszę cię jeżeli używasz sumpa to powinieneś napisać, że używając sumpa jako główny system filtracji możesz napotkać różne problemy i jak je rozwiązać bo mam duże doświadczenie. Używając sumpa jako główny system filtracji a lubisz wodę kryształ to tylko takiej wody uświadczysz po nocy, bo w okresie aktywności ryb w toni będą unosić się zawsze drobiny syfku bo będą podrywane przez komin czy się ze mną zgodzi czy nie? specjalisto od sumpów Smile 75 cm roboczej i tylko 15 cm dla o rurowania i jeszcze wyciągane kosze z sumpa? no okej niech i tak będzie. Ja nie lubię taboretów i drabinek łatwo zwichnąć nogę przez nie uwagę a jestem coraz starszy więc powodzenia w serwisowaniu. Ps a jak myślisz ile ja mogłem serwisować zbiorników tych bez i z sumpem tu też chcesz udowodnić że jesteś bogatszy w doświadczenie. Chyba nie o to chodzi. Forum jest po to aby pisać o wadach i zaletach danego systemu aby właściciel tematu przemyślał dokładnie to co może poprawić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Kolego w 2005 byly skarpety reszta to robienie sztucznych problemów .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości