• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w 1700 l

#11
(01-01-2019, 23:39 PM)barttsw napisał(a): Jak najwiekszy na jaki mozesz sobie pozwolic6

Można tak jak piszesz iść w maksimum ale czy nie lepiej nie przesadzać i dobrać sump pod obsadę? Czy stawiając największy wedle możliwości przestrzennych sump, może być tak że nie zostanie on wykorzystany?
Jestem ciekaw bo też stoję przed wyborem wielkości sumpa do dużego zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
sumpa idzie dokładnie wyliczyć Smile
ja nie mówię by robić sumpa powiecmy 1500l Big Grin
ale osobiście jestem zwolennikiem dużych sumpów ale tez bez przesady zalezy co tam w tym sumpie ma być bo ilu użytkowników tyle opini jak go zbudować , ja mam sumpa tej samej długości co baniak ale miałem możliwość kupienia szkła(120x40x40)za śmieszne pieniądze wystarczyło wkleić przegrody 
jak ma być w sumpie automatyczna dolewka to trzeba przewidzieć na nią miejsce i już się sump powiększa
przy tym zbiorniku co kolega planuje  323x80x65 sump wielkości 200x50x50 przy czym  najwyzsza przegroda nie przekraczająca 20-25 cm 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Sump świetna sprawa. A skoro masz ścianę nośną łatwą do przewiercenia, to może ten sump mógłby znaleźć się w pomieszczeniu znajdującym się po drugiej stronie tej ściany?

Jajkbym ja robił sobie taki zbiornik, to szedłbym albo w HMFy albo w filtrację panelową/kasetową.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
sump zrobię 160x50x45 h, taki mi erybka poleca
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Ten wymiar to bez dolewki do tego osobny baniak na dolewke
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(02-01-2019, 13:21 PM)barttsw napisał(a): sumpa idzie dokładnie wyliczyć Smile
ja nie mówię by robić sumpa powiecmy 1500l Big Grin
ale osobiście jestem zwolennikiem dużych sumpów ale tez bez przesady zalezy co tam w tym sumpie ma być bo ilu użytkowników tyle opini jak go zbudować , ja mam sumpa tej samej długości co baniak ale miałem możliwość kupienia szkła(120x40x40)za śmieszne pieniądze wystarczyło wkleić przegrody 
jak ma być w sumpie automatyczna dolewka to trzeba przewidzieć na nią miejsce i już się sump powiększa
przy tym zbiorniku co kolega planuje  323x80x65 sump wielkości 200x50x50 przy czym  najwyzsza przegroda nie przekraczająca 20-25 cm 

Czy możesz wyjaśnić dokładniej co masz na myśli pisząc "przy czym  najwyższa przegroda nie przekraczająca 20-25 cm".
Nie zrozumiałem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
chodzi o to że jak masz za wysokie przegrody to woda w sumpie przy podmianach lub braku prądu wyleje ostatnio takiego sumpa przerabiałem 
przegrody były za wysokie co za tym idzie wysoki poziom wody w sumpie
dlatego nie jestem zwolennikiem tzw sumpów na styk Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Zastanawiam się jeszcze nad kwestią podmian wody. Generalnie nie ma problemu z dociągnięciem wody do akwarium / zrobieniem z niego odpływu. Chciałbym to mieć porobione na zaworach, dopływ do akwarium/sumpa/ rurą pcv na której zainstalowane są 3 korpusy z wkładem odżelaziającym i wkładem z węglem aktywnym i prosto do akwarium. Spływ również jakoś chciałem zrobić tak żeby całość grawitacyjnie mi spływała, jakiś zawór i woda do odwodnienia domu.
Wszystko miałem dopracowane ale do narurowca. Teraz przy sumpie nie wiem jak to zrobić.
No i jeszcze sprawa wody, nie wziąłem w ogóle pod uwagę temperatury wody ! Ze studni leci mi może z 7stC, bojler mały na 100l...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Po przemyśleniu to chyba najrozsądniej będzie wykorzystać do podmian wanne. Na noc zalać wodą do pełna około 200l, i podmiana kolejnego dnia na wieczór. Za 24 h powinna się nagrzać ? Mam aquaela turbo 2000 to podepnę do niego węża i sru do akwarium. Do wylewania wody do szklarenki też go wykorzystam, do akwa i wylewać przez okno będę ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Lepszy pomysł był z tą piwnicą.
Będziesz narzekał na ten sposób z wanną, po pewnym czasie nie będzie Ci się chciało, latanie z wężami itp.
Rób wszystko aby później było jak najprościej i najbardziej przyjemne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości