• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ankieta: Ściągać kraterówki?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak, koniecznie!
33.33%
6 33.33%
Nie, nie wypada.
11.11%
2 11.11%
Napiłbym się piwa.
55.56%
10 55.56%
Razem 18 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Title: Kraterówki z Barombi Mbo - ściągać czy nie ściągać

#11
Podobno lokalizacja typu tego gatunku to właśnie rzeka Kribi.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Nope. Żyje, jeżeli już to w starożeczach. A najczęściej w takich rowkach przy głownych nurtach, z których miejscowi wydobywają biały piasek. Woda jest tam mega kwaśna.

Ale w Kribi go nie ma bo już raz dostalem zj***e Tongue
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Ok, widzę, że sprawa szybko zmierza w kierunku zarzycia przez Cyrille prazikwantelu.

W związku z tym kwestia...

...ale najpierw słów kilka o jeziorku.

Leży 301m nad poziom morza. Najwyższy punkt otaczających jezioro zboczy wulkanu leży 400m nad poziomem morza. Powierzchnia to 415 hektarów (czyli cały kij w porównaniu z Tangą Smile). Głębokość 111m. Z zachodu do jeziora wpada kilka małych stumieni - Sofo i Toh Mbok (Cyrille pisał, że tutaj właśnie żyje najwięcej ryb z rodzaju Sarotherodon). Z racji klimatu panującego na zboczach jezioro było kiedyś porośnięte wokoło wiecznie zielonym lasem deszczowym. No niestety niewiele z niego już zostało (za to świetnie tam rośnie Arabica Smile). Jezioro mało popularne wśród akwarystów, chociaż za sprawą tego artykułu w Anglii ostatnio nieco zahuczało na ten temat:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/co...p?sid=4728

wśród biologów budzi jednak emocje nie mniejsze niż wyspy galapagos Smile. Głównie z powodu jednego z największych stężeń liczby gatunków endemicznych na hektar (drugi to jezioro Bermin - też w Kamerunie) na świecie.

W warstwach powierzchniowych przewodność wody wynosi około 40 mSm (czyli mniej więcej tyle, co w większości rzek w Kamerunie w czasie pory suchej), nim głębiej tym większa przewodność - nawet do 110 mSm. Ph w gornych partiach wynosi od 7.14 - 7.52, niżej spada nawet do 6.42. Poniżej 40m głębokości zaczyna się strefa beztlenowa. Woda ma normalnie turkusowy, piękny odcień a widoczność wynosi nawet 11 m. Co 7-15 lat obserwuje się jednak zaburzenia, powodowane wzburzeniem dolnych partii osadów. Widoczność spada do 1m, woda nabiera brązowego odcieniu, tysiące ryb ginie z powodu braku tlenu w wodzie. Ma to prawdopodobnie związek z powtarzającymi się, silniejszymi niż zwykle porami deszczowymi. Sezon deszczowy jest długi i trwa od marca do listopada. Pora sucha trwa od grudnia do lutego. Skały wokół jeziora to głownie czarne bazalty pochodzenia wulkanicznego. Dno jeziora pokryte jest warstwą drobnego, białego piasku. Bliżej brzegów dno pokryte jest opadłymi do wody liśćmi z tropikalnego lasu, konarami drzew oraz pniami. Poza tym w jeziorze występują gigantyczne i mniejsze głazy a także żwiry. W jeziorze żyje 11 gatunków endemicznych pielęgnic, które Piotrek chyba już wymienił - wszystkie pochodzą od jednego gatunku - Sarotherodon galilaeus.

No i teraz jak tutaj podłubać z wodą żeby było git. Bo trzeba przyznać, że woda alkaliczna o prawie zerowej twardości często się w akwariach nie zdarza.

Wymyśliłem sobie tak. RO+dejonizator - mam prawie czyste h2o. Nie wiem czemu Phmetr pokazuje mi przy takiej wodzie zawsze 7.2 - więc zabawę z Ph mam z głowy. Do tego (jak to przy delikatniejszych gatunkach robię) jako buforu użyję cichlid chemistry od kenta. Myślicie, że będzie git majonez? Nie chciałbym spaprać z nimi sprawy Smile.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Z tego co słyszałem są to ryby niewymagające i spokojnie dają radę (ba, rozmnażają się) w średnio twardej kranówce.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
O Smile, no i ja tak słyszałem. Pytanie tylko jak dobrze radzą sobie ze stresem transportowym. Niektóre na mieszance ro+ kranówki bardzo długo dochodzą do siebie, RO + sól znacznie przyspiesza aklimatyzację. Potem to wszystkie bez problemu śmigają na kranie, jak do dzikusy - nie do zajechania Big Grin. Newralgiczny moment to te pierwszych kilka dni po transporcie.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Jesli moge wtracic to o jakiej krewetce pisales wczesniej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Są dwa gatunki krewetek w Barombi Mbo. Macrobachium, który rosnie dosyć duże i jedna Caridina - nie wiem jaka, nie opisana. Być może się uda złapać to będzie można obejrzeć na żywo.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Caridina w Afryce? To trochę przeczy poznanej przez mnie wiedzy, że występowanie tego rodzaju jest ograniczone wyłącznie dla terytorium Azji. O maj gat
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Też jestem zdziwiony ale wygrzebałem gdzie to to żyje - ma się Cyrille po chaszczach porozglądać. To pewnie wzmianki są z jakiś starych wycieczek po Kamerunie - wyjdzie pewno, że to coś innego nie Caridina. No ale w tym co mam pisze jak wół - Caridina.
Chociaz tak mi sie cos kojarzy, ze w tanganice tez sa jakies.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Jestem zainteresowany. Smile
Zeby chociaz ogladnac jesli nie hodowac. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości