• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ankieta: Ściągać kraterówki?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak, koniecznie!
33.33%
6 33.33%
Nie, nie wypada.
11.11%
2 11.11%
Napiłbym się piwa.
55.56%
10 55.56%
Razem 18 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Title: Kraterówki z Barombi Mbo - ściągać czy nie ściągać

#1
Hej,

są to rybska mające status krytycznie zagrożonych wyginięciem w czerwonej księdze. Informacje, które udało mi się zdobyć z książek i filmów o tamtych okolicach Kamerunu mówią, że zagrożenie to jest spowodowane nie tyle bardzo rzadkim występowaniem ryby (pomijając fakt, że jest to endemit) a totalnym syfem jaki w ciągu minionych 10-15 lat zrobił człowiek w okolicach wulkanu (wiecznie zielony las tropikalny porastający zbocze zmniejszył się kilkukrotnie, uległ też regulacji i zanieczyszczeniu jedyny strumień, który do jeziora wpada bo niedaleko jest całkiem spora metropolia jak na warunki zachodnioafrykańskie).
Po necie krąży sporo tekstów w stylu - odłów z Barombi Mbo zabroniony, odłów z Barombi Mbo ma być zabroniony. Władze Kamerunu nie podjęły póki co takich decyzji. Odłów jest ograniczony bo w przybrzeżnej strefie jeziora występują bardzo licznie ślimaki, które są nosicielami larw pasożytów powodujących Schistosomatoze - nikt nie chce się zarazić i dlatego ciężko kogoś zachęcić do biegania za małą rybką, której nawet nie może zjeść.

Cyrille pisał, że ryb w jeziorze jest bardzo dużo - dużo więcej niż w rzekach. Stąd stwierdziłem, że przydałby się import by mieć zdrową populację w Polsce. Póki co z tego co wiem to jest u ruskich i w dżaponi (no ale tam jest wszystko Smile).

Co sądzicie?
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(16-02-2012, 01:22 AM)catfish_dude napisał(a): Hej,

są to rybska mające status krytycznie zagrożonych wyginięciem w czerwonej księdze.

Proszę o podanie nazw łacińskich ryb i najlepiej link do jakiś zdjęć i opisów.
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Sarotherodon steinbachi, S. lohbergeri, S. linelli, S. caroli, Myaka myaka, Pungu maclareni, Stomatepia pindu, S. mariae, S. mongo, Konia dikume, K. eisentrauti. Chyba niczego nie pominąłem. Najczęściej sprowadzane są S. pindu i niektóre Sarotherodon, zdarzają się też Myaka myaka (mój faworyt), tylko że głównie samce, bo one żyją w płytszych wodach, podczas gdy samice żyją często w otwartych wodach. W Szwajcarii/Francji mają/mieli też Pungu maclareni.

Pomysł jest bardzo dobry, i z pewnością znajdą się chętni. Kiedy planujesz sprowadzenie tych ryb?

P.S. Trzecia opcja jest z pewnością zbyt kusząca dla wielu ankietowanych Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(16-02-2012, 14:32 PM)piotrK napisał(a): Sarotherodon steinbachi, S. lohbergeri, S. linelli, S. caroli, Myaka myaka, Pungu maclareni, Stomatepia pindu, S. mariae, S. mongo, Konia dikume, K. eisentrauti.

Tego mi brakowało Piotrze, serdecznie dziękuję Smile


Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Hej,

ja zagłosowałem na 3 Smile. Zmieniłem listę zamówienia. Wyleciało parę tysięcy kurdupli i w zamian chciałem zamówić coś innego. Oczywiście już sobie wynalazłem - Mastacembelus sp. Edea.

http://media.photobucket.com/image/Masta...s/Eels.jpg

Chciałem zamówic to bo mi się wydały najciekawsze i reprezentujące generalnie 3 nisze pokarmowe występujące w jeziorze:

Stomatopedia pindu
Pungu maclareni
Sarotherodon steinbachi

Smile

Przylatują pod koniec lutego albo na samym początku marca, jeszcze nie wiem. Ryby z rodzaju Konia mają już ustabilizowane hodowle w Europie więc też średnio widzę sens ich importu. Poza tym z pielęgnicowatych doszła Etia nguti - ta też wydaje się dosyć ciekawa ze względu na przynależność rodzajową Smile.

P.S.
To kiedy jakieś spotkanie na browara? Smile
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Z tego co zamówiłeś bodaj najrzadsze w akwariach są Pungu. Oby kupił je ktoś z forum :-)

E. nguti są piękne, tylko potrzebują dużego akwarium. Tak nawiasem - Twój eksporter łowi też na południu kraju? Występują tam przecudowne Parananochromis longirostris. Ciekaw jestem ich ceny, bo na brytyjskim forum onegdaj znalazłem taką, że spadłem ze stołka.

@K-Pon: You're welcome. ;-)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czytałem mały tekst o Pungu, bardzo ciekawe i ładne ryby.
Teoretycznie rosną do ok. 10cm- jaki zbiornik byłby dla nich odpowiedni?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Daniel, proponuję piwo po spotkaniu tanganickim. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
@Pley: Nie pchałbym ich do zbiornika mniejszego jak 200L, to ryby podobne do Mbuna z Malawi
@Ruki: 3xTAK
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Hmm przyjezdza Evert wiec pewnie mnie na spotkaniu nie bedzie nawet jak dojade do krakowa Smile. Ale w sobote wieczorem powinienem dojsc do siebie.
Jeszcze ma Cyrille poszukac tej krewetki z Caridina chociaz mowil, ze tam w roslinach to najwiecej tych slimolcow plywa.

Pytalem go kilkukrotnie o Parananochromis. Cena nie odbiegalaby znacznie od Gwinejskich gatunkow (czyli okolo 120-140 PLN za pare) ale:

1. Jedyne stanowisko jakie zna Cyrille to park narodowy, do ktorego zezwolen sie nie dostanie, mowil, ze konkurencja zna wiecej ale nie chce powiedziec gdzie.
2. Nie wiem czemu nie chce za bardzo mowic ale nie lubi jezdzic na poludnie. Podejrzewam, ze z racji bliskosci z Gabonem moga byc problemy z porozumieniem z tamtejszymi plemionami (przy odlowach w poblizu wiosek plemiennych - czyli w sumie prawie zasze - wodzu musi sie zgodzic).

Jezeli macie jakies w 100% stanowiska Parananochromis, które nie sa bardzo daleko od Kribi to moge sprobowac go namowic na wycieczke ale bedzie mega wnerwion jak sie okaze, ze ryb nie bylo Smile.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości