• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: ~1700 litrów, SA - pomoc w doborze obsady

#1
Witam,
Zakładam drugi temat w tym dziale ze względu że tamten uległ przedawnieniu.
Po trudach, ciągłej zmianie zdań co do wielkości, systemu filtracji, umiejscowienia itp stanie na tym:
-akwarium 323x80x65 (dłxszxwys), front i prawy bok opti white, szyby 12 mm, dno 15 mm
-stelaż metalowy z profili
-filtracja narurowa oparta na dwóch nitkach, 2x3 korpusy mechaniczne, 2x4 biologiczne, 2x1 na purolite, pompy 25-60 grundfosa
-oświetlenie, jeszcze się waham, 2x belka z profilu z ledami albo cob, albo białe zimne+rgb+sterownik
-pokrywa diy spienione pcv
-tylna szyba okryta folią czarną, tył niedoświetlony
-podłoże mieszanina piachu + pospółki
Akwarium zamówię w akaria-szczecin, długi czas realizacji ale mi to na rękę. 
Parametrów wody w studni jeszcze nie znam, czekam na testy. Podejrzewam że będzie dość wysokie ph w okolicach 7, twardość też dość wysoka.

I tak się zastanawiamy z żoną nad obsadą. Podobały nam się pielęgnice z ameryki centralnej, ale ciężko z dostępnością.
Stanie na biotopie ameryki płd.
Chciałbym pomieszać parę gatunków geophagusów+skalary+zbrojniki
Możecie dać jakieś wstępne projekty obsady ?

Jak zakwasić wodę i obniżyć ph, bez barwienia przejrzystości ?
Pod akwarium dociągnę wodę do podmian, spływ też zrobię bezpośrednio do odwodnienia, mogę tam zamontować jakieś filtry np RO, bądź narurowe, przydałby się jeden wkład odżelaziający.
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Oczywiscie RO do SA to trzeba miec. Ktorys przynajmniej 150gpd.
Woda po RO bedzie miala pewnie z 6 ph co powinno wystarczyc, ale jak bedziesz chcial nizej i bez herbatki, to bedziesz mogl troche Aquacidu uzywac (litr kosztuje z 60pln a starcza na dlugo).
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Jakie ryby z CA cię interesowały?Wydaje mi się,że u nas na forum jest ich dobrobyt i nie ma problemu z dostępnością.
 
Podziękowania złożone przez:
#4
Skąd weźmiesz ten wymiar 323 cm? Zdaje się że najdłuższy format to 320 cm?
 
Podziękowania złożone przez:
#5
Wg moich informacji format ma 325 cm oraz 6m Smile
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Spokojnie kolega dostanie 323 cm tylko pytanie jest gdzie indziej kto mu sklei taki wymiar bo nie kazdy wezmie na stan tafle 6m 
Znam 2 ktorzy powinni to skleic
 
Podziękowania złożone przez:
#7
W takim szkle to ja bym jednak widział malawi, ale koniecznie NON-MBUNA lub predatory.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Big Grin na sąsiednim forum doradzałem się w tej sprawie. Generalnie szkło powstanie, a co w nim będzie pływało to już musimy sobie z żoną zdecydować. Do malawi mam przygotowaną obsadę. Gorzej z Ameryką płd. tutaj nie mam nic Sad

Gatunki które mnie się podobają :

Acarichthys Heckelii
Geophagus neambi
Geophagus tapajos
Retroculus lapidifer
Pterophyllum Scalare

To tak na szybko, do tego kiryski, jakieś stado drobnicy + zbrojniki
Poradźcie coś Smile
 
Podziękowania złożone przez:
#9
Ryby, które wybrałeś są ok, choć z racji rozmiarów poszedłbym raczej w stado większych, a zarazem najładniejszych (wg mnie) ziemków G. altifrons, G. winemilleri, czy G. proximus. U Artura (arsika) są teraz dostępne prawdziwe G. surinamensis - cena wysoka, ale to rarytas. Przy ziemkach nie licz na bujną roślinność - zostają microsoria czy anubiasy przyczepiane do korzeni, dość wysoko nad powierzchnią piasku. 
Retroculusy to też świetny wybór. Rzadka ryba, u Ciebie będzie miała wystarczająco dużo przestrzeni. 
Z "drobnicą" może być różnie, bo ziemiojady chętnie się nimi pożywią Smile

Ten zbiornik jest także idealny pod większe CA - "vieje" (regani, argentea, zonata, synsypilum, bifasciatum - jest w czym wybierać) albo parachromisy, amphilophusy ...
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Chciałem CA, jest niestety problem z dostępem do ryb pokolenia f1 badz wf w PL. Do akwarium, które będzie mnie kosztowało wymianę dupowozu na nowy, nie wpuszczę rybek z zoologa za 10 zł/szt.

(30-12-2018, 19:18 PM)darkdivinity napisał(a): Chciałem CA, jest niestety problem z dostępem do ryb pokolenia f1 badz wf w PL. Do akwarium, które będzie mnie kosztowało wymianę dupowozu na nowy, nie wpuszczę rybek z zoologa za 10 zł/szt.

Wszystkie ziemiojady są ładne Smile
To jaki zrobić np docelowy skład w akwarium?
Przypuśćmy skalary - prawdziwe, dzikie najlepiej f1, jakie stado ?
i ziemiojady? ile gatunków po ile sztuk?
Jaka drobnica by się nadała najbardziej ?
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości