• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wytrzymałość stropu ? pilne

#1
Cześć koledzy,
już miałem zamawiać akwarium, ale nagle wkradły się nieprzewidziane obawy.
Akwarium miało stanąć możliwie największe czyli 323x80x65 szyby 12 mm, dno 15 mm.
Całość miała stanąć w salonie w rogu między ścianą zewnętrzną a ścianą nośną. Pod salonem jest piwnica. Strop był wylewany na szerokość deski szalunkowej jakieś 17-20 cm. Do tego 10 cm styropianu + 8 cm wylewki. Wczoraj z żoną do późna myśleliśmy czy nam ten strop nie pierdyknie. Kolega po budowlance twierdzi że strzeli. norma nośności w PL to 150kg/m2. Akwarium + stelaż + piach i klamoty to koło 2,5 tony na 3m2, daje to prawie 800 kg/m2.
O ścianę nośną i zewnętrzną się nie martwię. Wierciliśmy ostatnio otwory wentylacyjne i wiem jaki tam jest beton. Porządną wiertarką udarową hilti + młot pneumatyczny to było ponad 2 godziny bicia na jeden otwór. Ściana jest zrobiona z pustaków 25 cm, zazbrojonych i zalanych betonem. Całość na ławie fundamentowej chyba 1,2m. Chodzi głównie o strop. Niby akwarium będzie stało między tymi dwiema ścianami zaraz przy nich, ale jest to spore obciążenie. Na szybkiego wymyśliłem dwie opcje:
a) Zrobić szybciutko chudą wylewkę z betonu w piwnicy. Po długości akwarium dać 3 metalowe wsporniki rozporowe utopione właśnie w tej wylewce i podeprzeć tym strop od dołu, 
b) Jest to dom kanadyjski, mogę wyciąć ścianę nośna i wstawić akwarium tak żeby jego środek znalazł się centralnie nad pustkami, wtedy 1/3 akwarium przyjmie strop, 1/3 nośne pustaki z betonem, 1/3 kolejny pokój. Wiąże się to jednak z ingerencją w ścianę nośną i dużymi kłopotami.
c) stawiać jak jest i się nie przejmować
Co myślicie ?

Ja osobiście byłbym za opcją pierwszą. Póki nie mam wylewki mogę kopnąć dziurę w ziemi np 12x12x40 h, zalać betonem, w tą dziurę odrazu wstawić właśnie metalowy profil podporowy (jakaś zwykła stal, fi 45-60mm) i tak ze 3-4 pod akwarium ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Chyba na wyrost się martwię, właśnie robiłem eksperyment, szafka dociążona do 100 kg +ja, żona i dziecko na jednym m2, łącznie ponad 280 kg i nie zgadniecie, nie wpadłem do piwnicy [Obrazek: default_smile.png]

Zrobię to w następujący sposób:
W piwnicy pod długością i szerokością akwarium, wykopie doły 15x15x40 h, zazbroję i zaleje je betonem b20, 4 sztuki, na nich zakotwię podpory, o takie:
https://allegro.pl/oferta/podpory-sztyce...7151576809
i rozporowo podeprę nimi kantówkę która będzie odbierała ciężar ze stropu. Dam je co 70 cm, na szerokości 75 cm od ściany nośnej(akwarium ma 80 cm). W specyfikacji mają nośność 10 kN przy 2 metrach. Myślę że to załatwi sprawę.
Podejrzewam że i bez tego nic się nie stanie, ale będę spokojniej spał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wykorzystaj jeszcze moc ściany niśnej. Do niej zakotwicz stelaż, mocowaie blatu czy co sibie wymyślisz. W ten sposób część obciążenia zniesiesz z podłogi/ sufitu. Akwarium to statyczny ciężar i często stojący przy ścianach- to zupełnie coś innego niż 20 dorosłych osób skaczących miarowo na środku pokoju gdzie strop jest najsłabszy Wink
Ja mam sporo mniejsze akwarum bo 190x60x60 ale stoi w bloku z końcówki lat 60 i jeszcze do piwnicy nie wpadło ( parter). Znam takich co mają 1500L na 6 pięrze w starych blokach Wink
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ściana nośna jest drewniana, dom mam szkieletowy, kanadyjski Smile więc z tego nici.
Jedyna opcja dla mnie to właśnie podpory w piwnicy. Myślę że nic się nie stanie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nośnej lepiej nie ruszaj.
Ja bym zalał betonem te doly w piwnicy (tak jak napisales) i poszedl w gore bloczkami betonowymi. Tania sprawa a bedzie to mialo duza odpornosc na sciskanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tak tylko informacyjnie, obciążenie użytkowe to 150kg ale do obliczeń przyjmuje się że działa na całym stropie i mnoży x 1,5 jak dobrze pamiętam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bloczki betonowe też niegłupie. Rozumiem żeby zrobić z tego "słupy" czyli jak mam np 2,5 m wysokości to 17 bloczków wymurowanych jeden na drugim i pod stop ? i 4 takie "słupy"?
Myślisz że będzie to lepsze niż takie rusztowanie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak chcesz podpierać to wymuruj sobie 4 ścianki na 80cm prostopadle do tej nośnej przy której akwarium będzie stało. Będzie mocniejsze od rusztowania plus będziesz miał cztery praktyczne wnęki do wykorzystania, w jednej dasz sobie półki z narzędziami, w drugiej słoiki, w trzeciej możesz np zamurować teściową, a czwartą zostawisz sobie na wędki ;p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Chciałbym to zrobić jak najniższym kosztem, powiedzmy że zrobię 4 ścianki prostopadle, na długość 2óch bloczków, daje to +/- 76 cm długości. Rozumiem że muruję jeden na drugim do łaty, nie trzeba dawać nic na zakładkę itd ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Oczywiscie lepiej byloby murowac na zakladke... Ale jesli ma to sluzyc tylko za podpory a nie za sciane na ktora beda dzialaly sily poziome to mozesz "ulozyc" jeden na drugim, a w zasadzie drugi na pierwszym Wink 
Jezeli faktyczne bedziesz chcial zrobic tam jakies polki itp to nie bedzie mialo to wpływu Smile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości