• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca cf. mapiritensis

#1
Witam , jakiś czas temu dostałem od użytkownika Sloma 6 szt. pięknych Satanoperca mapiritensis. Pływają u mnie w 700 L i czują się świetnie. Odbyły już nawet tarło.  Ponieważ już u Slomy widziałem, ze jego S.mapiritensis wyglądają nieco inaczej niż te , które miałem u siebie przez ponad 10L , chciałem dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Sprawdziłem w literaturze i okazało się ,że jest to jeden z wariantów/ populacji . W książce "Die Buntbarsche Americas"  autorzy zamieścili zdjęcie tej ryby z podpisem : "Rio Orinoco pomiedzy  Rio Vichada a Puerto Inirida ". 
Jest kilka różnic w wyglądzie tych ryb  a tych które "standardowo" odławiane są z rio Orinoco i sprowadzane są do nas.  W ubarwieniu jest więcej koloru niebieskiego , a cętki na pysku są mniejsze i jest ich więcej.

Podczas tarła ryby zachowywały się podobnie jak u moich dawnych S.mapiritensis z tą różnicą ,ze para "dogadywała " się lepiej i samiec brał czynny udział w przygotowywaniu miejsca do złożenia ikry i bronił samicy po tym jak zaczęła ją inkubować. Ciekawe, czy po wykluciu i wypuszczeniu młodych samiec również bierze udział w opiece - było by to ciekawe i inne zachowanie. Niestety kilka dni po tarle moja samica zjadła ikrę, ale było to ich pierwsze tarło i miała do tego prawo Smile


   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witam, a więc opiszę w tym wątku moje krótkie doświadczenie z tymi rybami.

Pierwszy raz zobaczyłem je u Slomy, były młodziutkie i zastanawialiśmy się do jakiego gat. z juruparoidów mogą należeć. Jednak , jak to u satanoperek, coś więcej powiedzieć można dopiero jak podrosną.  Jakiś rok temu ( czyli po ok. 3 lat od ich kupna) przyglądałem się im jeszcze raz. Miały delikatny wzór na policzkach, który przypominał  ten u S.mapiritensis jednak plamy nie były jeszcze tak wyodrębnione i wzór wyglądał raczej na nieregularne podłużne plamy niż cętki. Dlatego później stwierdziłem że mogą to być S.curupira które też mają podłużne plamy ( paski) zamiast cętek. Dodatkowo od S.mapiritensis odróżniał je wzór czy raczej kolory na płetwach grzbietowej, ogonowej i odbytowej. Hodowałem S.mapiritensis przez ponad 10 lat i wygląd tych ryb naprawdę zapadł mi w pamięć.  Ryby które pływały u Slomy miały więcej koloru niebieskiego a barwa ich ciała była jaśniejsza. Z biegiem czasu, plamy na policzkach rozdzielały się i formowały w cętki, ryby zaczeły  coraz bardziej( przynajmniej z pyska Smile ) przypominać S.mapiritensis. 
Wszystko wyjaśniło się gdy w zeszłym roku kupiłem książkę  " Die Buntbarsche Amerikas , Band 3" . Niesamowite jest to, że pomimo wszechobecnego internetu, komórek z kamerami itp. Ciągle bardzo trudno jest zdobyć zdjęcia ryb z rodzaju Satanoperca z podpisami ułatwiającymi identyfikacje.  Gdy przeglądałem tą książkę i dotarłem do rozdziału o tych rybach, zdjęcie jednej z "odmian" S.mapiritensis od razu wywołało z pamięci ryby Slomy. To były one , bez wątpienia.

Zgadzał się wzór na pysku ( z charakterystycznym pasem przytłumionych barw w dolnej części pokryw skrzelowych), ubarwienie płetw i nawet profil pyska ( lekko "stępiony" na końcu ). Wystarczyło już tylko odczytać skąd pochodziły te ryby i Voila...

Wcześniej nie wiedziałem ,że osobniki z gatunku S.mapiritensis  mogą różnić się nieco wyglądem ze względu na obszar występowania. A jednak tak jest. Ryby od Slomy różnią się od tych które hodowałem ja w sposób w który bez problemu odróżniłbym je od siebie trzymając je w dużych grupach w jednym akwarium. 
Ale czy zachowanie także je odróżnia ...?

O tym jeszcze nie chcę za dużo powiedzieć ...  Wydaje się że warto będzie opisać to wszystko w jakim artykuliku ale fakt ,że ryby te wytarły się u mnie już dwukrotnie, pozwala mi na wysunięcie pewnych niezmiernie ciekawych ale na razie ostrożnych wniosków Smile

Chciałem sprzedać te ryby, ale nie .... Zostaną u mnie na dłużej Smile

Poniżej kilka zdjęć aby nieco zobrazować to co opisałem powyżej .

Samica S.mapiritensis ( najpopularniejszy wariant z Rio Orinoco)
   

Samica S.cf.mapiritensis 
   

Ta sama ryba na zdjęciu z książki " Die  Buntbarsche Amerikas"
lewa strona na dole ...

   

Tarło 
   

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Cieszę się że zostały u Ciebie. Czy poza kształtem ciała i ubarwieniem widzisz różnicę wielkości? Na artykulik już nie mogę się doczekać Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Super opis. Dzięki Marcin za dobrą opiekę nad nimi. Dwa tarła to super wiadomość, u mnie nie chciały się trzeć.
Trzymaj i rozmnażaj je do czasu aż wybuduję fishroom na wszystkie satanoperci :-))
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości