Odpowiedz 
Satanoperca cf. mapiritensis
26-12-2018, 19:48 PM
Satanoperca cf. mapiritensis
Witam , jakiś czas temu dostałem od użytkownika Sloma 6 szt. pięknych Satanoperca mapiritensis. Pływają u mnie w 700 L i czują się świetnie. Odbyły już nawet tarło.  Ponieważ już u Slomy widziałem, ze jego S.mapiritensis wyglądają nieco inaczej niż te , które miałem u siebie przez ponad 10L , chciałem dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Sprawdziłem w literaturze i okazało się ,że jest to jeden z wariantów/ populacji . W książce "Die Buntbarsche Americas"  autorzy zamieścili zdjęcie tej ryby z podpisem : "Rio Orinoco pomiedzy  Rio Vichada a Puerto Inirida ". 
Jest kilka różnic w wyglądzie tych ryb  a tych które "standardowo" odławiane są z rio Orinoco i sprowadzane są do nas.  W ubarwieniu jest więcej koloru niebieskiego , a cętki na pysku są mniejsze i jest ich więcej.

Podczas tarła ryby zachowywały się podobnie jak u moich dawnych S.mapiritensis z tą różnicą ,ze para "dogadywała " się lepiej i samiec brał czynny udział w przygotowywaniu miejsca do złożenia ikry i bronił samicy po tym jak zaczęła ją inkubować. Ciekawe, czy po wykluciu i wypuszczeniu młodych samiec również bierze udział w opiece - było by to ciekawe i inne zachowanie. Niestety kilka dni po tarle moja samica zjadła ikrę, ale było to ich pierwsze tarło i miała do tego prawo Smile

Satanoperca lilith ,Satanoperca acuticeps ,Satanoperca jurupari (Peru),Satanoperca sp. leucosticta, Satanoperca sp.mapiritensis, Biotodoma wavrini, Biotodoma sp., Geophagus harreri, Gymnogeophagus sp., Parosphromenus linkei ,P.  anjunganensis, P. phoenicurus
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2019, 18:44 PM
RE: Satanoperca cf. mapiritensis
Witam, a więc opiszę w tym wątku moje krótkie doświadczenie z tymi rybami.

Pierwszy raz zobaczyłem je u Slomy, były młodziutkie i zastanawialiśmy się do jakiego gat. z juruparoidów mogą należeć. Jednak , jak to u satanoperek, coś więcej powiedzieć można dopiero jak podrosną.  Jakiś rok temu ( czyli po ok. 3 lat od ich kupna) przyglądałem się im jeszcze raz. Miały delikatny wzór na policzkach, który przypominał  ten u S.mapiritensis jednak plamy nie były jeszcze tak wyodrębnione i wzór wyglądał raczej na nieregularne podłużne plamy niż cętki. Dlatego później stwierdziłem że mogą to być S.curupira które też mają podłużne plamy ( paski) zamiast cętek. Dodatkowo od S.mapiritensis odróżniał je wzór czy raczej kolory na płetwach grzbietowej, ogonowej i odbytowej. Hodowałem S.mapiritensis przez ponad 10 lat i wygląd tych ryb naprawdę zapadł mi w pamięć.  Ryby które pływały u Slomy miały więcej koloru niebieskiego a barwa ich ciała była jaśniejsza. Z biegiem czasu, plamy na policzkach rozdzielały się i formowały w cętki, ryby zaczeły  coraz bardziej( przynajmniej z pyska Smile ) przypominać S.mapiritensis. 
Wszystko wyjaśniło się gdy w zeszłym roku kupiłem książkę  " Die Buntbarsche Amerikas , Band 3" . Niesamowite jest to, że pomimo wszechobecnego internetu, komórek z kamerami itp. Ciągle bardzo trudno jest zdobyć zdjęcia ryb z rodzaju Satanoperca z podpisami ułatwiającymi identyfikacje.  Gdy przeglądałem tą książkę i dotarłem do rozdziału o tych rybach, zdjęcie jednej z "odmian" S.mapiritensis od razu wywołało z pamięci ryby Slomy. To były one , bez wątpienia.

Zgadzał się wzór na pysku ( z charakterystycznym pasem przytłumionych barw w dolnej części pokryw skrzelowych), ubarwienie płetw i nawet profil pyska ( lekko "stępiony" na końcu ). Wystarczyło już tylko odczytać skąd pochodziły te ryby i Voila...

Wcześniej nie wiedziałem ,że osobniki z gatunku S.mapiritensis  mogą różnić się nieco wyglądem ze względu na obszar występowania. A jednak tak jest. Ryby od Slomy różnią się od tych które hodowałem ja w sposób w który bez problemu odróżniłbym je od siebie trzymając je w dużych grupach w jednym akwarium. 
Ale czy zachowanie także je odróżnia ...?

O tym jeszcze nie chcę za dużo powiedzieć ...  Wydaje się że warto będzie opisać to wszystko w jakim artykuliku ale fakt ,że ryby te wytarły się u mnie już dwukrotnie, pozwala mi na wysunięcie pewnych niezmiernie ciekawych ale na razie ostrożnych wniosków Smile

Chciałem sprzedać te ryby, ale nie .... Zostaną u mnie na dłużej Smile

Poniżej kilka zdjęć aby nieco zobrazować to co opisałem powyżej .

Samica S.mapiritensis ( najpopularniejszy wariant z Rio Orinoco)

Samica S.cf.mapiritensis 

Ta sama ryba na zdjęciu z książki " Die  Buntbarsche Amerikas"
lewa strona na dole ...

Tarło 

Pozdrawiam!

Satanoperca lilith ,Satanoperca acuticeps ,Satanoperca jurupari (Peru),Satanoperca sp. leucosticta, Satanoperca sp.mapiritensis, Biotodoma wavrini, Biotodoma sp., Geophagus harreri, Gymnogeophagus sp., Parosphromenus linkei ,P.  anjunganensis, P. phoenicurus
13-01-2019, 11:27 AM
Cieszę się że zostały u Ciebie. Czy poza kształtem ciała i ubarwieniem widzisz różnicę wielkości? Na artykulik już nie mogę się doczekać Wink

Z Mekki na Półwysep Jukatan jest w linii prostej 12 546 km. To tam występują pielęgnice Meeka (Thorichthys meeki).
13-01-2019, 23:44 PM
Super opis. Dzięki Marcin za dobrą opiekę nad nimi. Dwa tarła to super wiadomość, u mnie nie chciały się trzeć.
Trzymaj i rozmnażaj je do czasu aż wybuduję fishroom na wszystkie satanoperci :-))
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Ogłoszenia budowlane Warszawa Katalogseo24.pl Linki - SEO 24 Katalog SEO Katalog seo Katalog stron GREEN Katalog SEO seo katalog Polski Akwa Ranking Web Hosting By Arvixe