• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [550l] gdzieś tam w Ameryce

#31
Emm. RO kilkanaście-20 ppm na kiepskim filtrze, torfianka 30. Baniak bez lawy, na tej samej wodzie, również z olbrzymimi ilościami detrytusu: 52 ppm.
Myślisz, że się próbek odniesienia nie sprawdza? Tongue

Poza tym weź pod uwagę, że kwaśne środowisko będzie agresywniejsze wobec zatwardzającej lawy niż u Ciebie mineralizowane RO w HT.


Edit.
Zapomniałem wspomnieć, że woda u barwniaków miała pH 7, mimo lania torfianki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(27-12-2018, 16:03 PM)Hunter napisał(a):
(27-12-2018, 15:30 PM)Ruki napisał(a): Wystarczy, że się rozpuszcza pod wpływem wody- wtedy będzie się rozpadać. Smile Wszystko zależy od składu chemicznego lawy.
Jasne, ale to by wyszło na parametrach wody. Jego baniak ma około 5-6 miesięcy i czytamy tu, że przez ten okres wyparowały mu 4l wkładu, czyli jakieś 0,7l miesięcznie Confused
Dziwi mnie to bardzo, bo korzystamy z lawy od tego samego dostawcy i jak napisałem wyżej nie zauważyłem ubytków, a lawy w kuble nie ruszałem od wspomnianych 2 lat co najmniej.
Całkowicie rozpuści się tylko część, reszta będzie w postaci mniejszego lub większego syfku czy zawiesiny- znikającej w podłożu czy w filtrze mechanicznym.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Z braku przygotowanego RO, pierwszy raz do testów wziąłem czystą torfiankę koło 120ml, zmierzone 20ppm, połowę z tego lawy i siedzą sobie w pojemniku razem. Zaraz powsypaniu 23ppm. Teraz 35ppm.

Edit.
Ruki, i tak jest u barttsw, na lawie jest pył w sumpie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(27-12-2018, 18:16 PM)mimo12 napisał(a): Poza tym weź pod uwagę, że kwaśne środowisko będzie agresywniejsze wobec zatwardzającej lawy niż u Ciebie mineralizowane RO w HT.

Akurat HT to woda miękka i kwaśna, więc środowiska są podobne. U mnie woda pH 6,4-6,5 na podłożu jałowym, a akwaria na podłożach aktywnych mają pH w granicach 5,5-6 a nawet niżej. Wiele zależy od doboru zwierząt na ile pozwalając zejść z pH i na ile tolerują gazowanie itp. Lawa w postaci wkładów jest stosowana u nas bardzo powszechnie.
Zwróć uwagę co napisałeś; napisałeś teraz o "zatwardzaniu" wody, wcześniej zaś pisałeś o jej przewodności... To z Tobą Bartek mierzył miernikiem TDS kranówkę a potem testami kropelkowymi porównując wyniki? Takie odnoszę wrażenie ;p Nie myl przewodności z twardością.

(27-12-2018, 18:16 PM)mimo12 napisał(a): Emm. RO kilkanaście-20 ppm na kiepskim filtrze, torfianka 30. Baniak bez lawy, na tej samej wodzie, również z olbrzymimi ilościami detrytusu: 52 ppm.
Myślisz, że się próbek odniesienia nie sprawdza? Tongue

No raczej nie w ten sposób :p
Porównujesz tak jak u nas na facebooku na grupie miłośników roślin wodnych gdzie amatorzy porównują sobie między sobą dawki nawozów jakie stosują do uzyskanych efektów zupełnie pomijając inne istotne aspekty typu oświetlenie, parametry wody, CO2. Porównują sobie na pozór dwa identyczne baniaki, które zachowują się całkiem inaczej. Wyjmij więc garść lawy, wypłucz dokładnie w wodzie RO, zalej w szklance, sprawdź parametry wyjściowe, ponów pomiar po tygodniu. Będziesz miał pewny wynik Smile Sprawdź TDS, KH, GH i będziesz wiedział czy podnosi przewodność/twardość i o ile.
Nie twierdzę, że Twoje pomiary są błędne, w przeciwieństwie do tego co napisał Bartek, Twoje pomiary jak najbardziej mają sens. Jednak jak dla mnie metoda pomiaru nie jest do końca rzetelna.

Jeszcze raz zaznaczam TDS to nie jest twardość wody. Rozpuść w szklance wody łyżeczkę soli i zmierz TDS i twardości kropelkami. TDS skoczy, GH, KH zostanie bez zmian. Odnieś to doświadczenie do swojej lawy - jeśli ta puszcza związki wapnia i magnezu to śmiało możesz mówić o zatwardzaniu (wzrost GH, KH i TDS), jeśli puszcza np krzemiany, fosforany to możesz mówić wyłącznie o zwiększaniu przewodności (wzrost TDS).

(27-12-2018, 18:38 PM)Ruki napisał(a): Całkowicie rozpuści się tylko część, reszta będzie w postaci mniejszego lub większego syfku czy zawiesiny- znikającej w podłożu czy w filtrze mechanicznym.
Być może mam na tyle mocny przepływ przez filtr, że osad zostaje wyrzucony wraz z wodą. To całkiem możliwe :p Choć objętościowo nie zauważam ubytków, a wg obliczeń Bartka ubytek to ok 13% półrocznie, czyli powinno mi wypłukać 50% lawy po 2 latach użytkowania... Wink
Jak dla mnie to naciągane te dane i to bardzo.
Zasypałem lawą kosz do pełna. Po ponad 2 latach nadal jest pełny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
w komorze biologi jest warstwa 5 cm syfu na lawie to nie jest detrytus dalej twierdzisz ze to jest super mega ? jaki masz mocny przeplyw 1000l/h? wniosek jest jeden lawa sie rozpuszcza i tyle
   

tak samo twoja teoria o siporaxie ze to tania chińska ceramika a jak to usłyszeli ludzie którzy używają sipo na co dzień w dużych ilościach wybuchli śmiechem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Och nie, zrobiłem skrót myślowy. XD

Zwróć uwagę na pomiar na trofiance, bo najważniejsze pomijasz jak zwykle. Już jest 43 ppm ilość rozpuszczonych jonów.

Dyskutowanie z Tobą nic się nie zmieniło. Byle tylko udowodnić swoim laniem wody, że ktoś czegoś nie doprecyzował, a nie skupienie na temacie. Ta lawa podnosi pomiar TDS, czyli się rozpuszcza/roztwarza i koniec.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
O matko, Bartuś odmul, przepłucz i po sprawie Smile Nitryfikatory pracują, osad naturalnie się zbiera itp, każdy wkład wymaga przepłukania raz za czasu. Sump to śmietnik, sam mi nie raz tak mówiłeś. Kubełek po półrocznym nieotwieraniu też jest zasyfiony i mi śmierdzi Smile Wpadnę, obejrzę na żywo Smile
O siporaxie już mi się nie chce rozmawiać, dostałeś link na alibaba Big Grin Myślałeś, że siporaxu chińskie rączki nie podrabiają? Sad Kup sobie oryginalnie zapakowany, to będziesz miał ten "niemiecki" Wink Do mnie dotarł w woreczku strunowym, niby konfekcjonowany...

(27-12-2018, 19:30 PM)mimo12 napisał(a): Zwróć uwagę na pomiar na trofiance, bo najważniejsze pomijasz jak zwykle. Już jest 43 ppm ilość rozpuszczonych jonów.

Dyskutowanie z Tobą nic się nie zmieniło. Byle tylko udowodnić swoim laniem wody, że ktoś czegoś nie doprecyzował, a nie skupienie na temacie. Ta lawa podnosi pomiar TDS, czyli się rozpuszcza/roztwarza i koniec.

Robisz dla mnie jakieś doświadczenie? Sorry, bo się zgubiłem i nie załapałem, Twoje posty nie zawsze są dla mnie jasno napisane. Przejrzę od początku i to sobie poukładam na spokojnie.
Ale uwaga - rób doświadczenia dla siebie a nie dla mnie, ja przecież też mam lawę, miernik TDS i całkiem sprawny filtr RO z DI. Wg mnie doprecyzowanie wszystkich szczegółów jest bardzo istotne jeśli chodzi o wszelakiego rodzaju testy i pomiary. Potem powstają głupie mity, na zasadzie że miernikiem TDS można sobie mierzyć GH.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
tak sobie tłumacz po swojemu i widzisz swoja racje 
a testy potwierdzają ze lawa sie rozpada/podnosi przewodność i sa rzetelne bo leje tylko czyste ro+di+di wiec o jakiś błedach niema mowy bo na kkropelkach wyszło 6 st wiec nie mów ze nie jest to rzetelne 
a siporax dotarl do ciebie bo opakowanie zbiorcze jest 50l i nic takiego ze siporaxem czy maspectem nie dzieje i to jest w formie bardzo drobnego piasku 
i nie jest mitem bo tdsem mozna zmierzyc twardosc
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Nie chcę nic mówić, ale jednak należy wziąć pod uwagę skład chemiczny i skały i wody. Wink Nie wszystko ze wszystkim reaguje odpowiednio szybko i efektywnie, tworząc inne sole. Więc high techowy kwaśny odczyn biorący się z kwasu węglowego niekoniecznie tak samo będzie trawił lawę jak kwaśny odczyn zrobiony kwasem solnym, a jak to wygląda z kwasami organicznymi to się nie podejmuję już w ogóle teoretyzowania.Wink

Tu na prawdę w każdym baniaku mogą zachodzić inne reakcje chemiczne. A dla pikanterii dodam, bo skoro źródłem lawy jest Sycylia to....  Etna potrafi wypluwać i zasadową(o dużej zawartości magnezu) i kwaśną lawę, każda z nich inaczej będzie reagować z wodą. Wink

Cytat:Potem powstają głupie mity, na zasadzie że miernikiem TDS można sobie mierzyć GH.
Na bieżące potrzeby akwarysty spokojnie ppmy na twardość można przeliczyć, ale tylko i wyłącznie jako wartość orientacyjną.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości